Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евросъюзът докладва за готовността ни при бедствени ситуации

Комисар Станислав Генчев: Превенцията, реакцията при бедствия и възстановяването трябва да са еднакво важни

Снимка: Радио ВИДИН

Какво показва анализът на доклада от партньорската проверка на готовността за защита на населението при бедствени ситуации и защо трябва да се реформира системата за реакция при екстремни положения? Темата дискутираме в "Посоките на делника" с комисар Станислав Генчев, директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"- Видин.

В края на 2014 година правителството заяви интерес за подлагане на нашата система за управление при бедствия на партньорска проверка. Същата година 16 души загубиха живота си при наводнения, бяха нанесени щети на земеделието и бизнеса. Като част от реакцията при наводнения, България реши да реформира системата за управление при бедствия и пожела да използва партньорската проверка за подпомагане на реформите в тази дейност. Така, България стана първата страна, обект на проверка по програмата на Европейския съюз за партньорски проверки.

Снимка"Беше изпратен призив до страните- членки на механизма за гражданска защита на Европейския съюз и подходящите съседни на нашата държава страни, за номиниране на експерти. В резултат на това бяха избрани трима експерти от Гърция, Швеция и Обединеното Кралство и един експерт от Република Турция, които сформираха този екип, за да извърши проверката на принципите и политиките за управление на риска от бедствия в нашата страна. Тази партньорска проверка беше проведена в рамките на 10 дни- от 22 юни до 1 юли 2015 година. По време на тази 10-дневна мисия екипът се срещна и интервюира над 100 заинтересовани страни от различни организации. Тук се включват централни, областни, общински власти, държавни агенции, академични среди. И в резултат на тази проверка през месец януари беше организирана среща на тези заинтересовани страни, на която екипът представи доклада от тази проверка и беше направена дискусия по него", каза комисар Станислав Генчев.

СнимкаДокладът представлява анализ на ситуацията в България по отношение на оценката, планирането и управлението на риска. Комисията идентифицира много добри практики в системата за защита на населението, но и предлага серия препоръки.

"В резултат на тези изводи и препоръки от доклада, междуведомствена експертна работна група, назначена със заповед на министър- председателя на Република България направи предложения за изменения и допълнения на Закона за защита при бедствия, който вече е приет от Народното събрание и са публикувани в Държавен вестник, брой 51, от 5 юли 2016 година. Трябва да отбележим, че тези изменения и допълнения осигуряват в значителна степен изпълнението и реализацията на тези препоръки. Тяхната реализация, считаме, че ще допринесе за цялостното подобряване на системата за защита при бедствия. Колегите от партньорската проверка констатираха, че нашата силна страна е реакцията при извънредни ситуации. Всички ведомства и институции реагираме адекватно, своевременно, поради което и щетите, и загиналите при възникналите произшествия през годините са минимизирани. Трябва да преминем към система, която поставя под еднаква важност както превенцията, готовността за реакция, така и възстановяването след тези бедствени ситуации", допълни директорът на видинската пожарна.

СнимкаПредстои да се идентифицират рисковете, да се направи планиране, подготовка за реакция и да се вземат мерки за възстановяване. Това изисква фундаментални промени- с тях се цели да се провежда единна политика при реализиране на мерките за защита при бедствия. На първо място- институционално начално управление на риска. Предвижда се създаването на съвети за намаляване на риска при бедствия както към Министерския съвет, така и към областните управители и кметове на общини. Това ще позволи ангажирането на по- широк кръг от институции и неправителствени организации, които да участват в тези съвети. На територията на Видинска област има Областен съвет за намаляване на риска, с председател областният управител. В него влизат задължително кметовете на общини, по един представител на Общинските съвети, директорът на пожарната, директорът на полицията и представители на други институции, лица, които имат отношение към подготовката, планирането и защита при бедствени ситуации. Такива структури има и по общини.

Всяка община трябва да има план за защита при бедствия. На база тези планове се разработват Общинска и Областна програма за намаляване на риска от бедствия, която е за период от 5 години. Към момента всяка община и областната администрация имат такива разработки, но те търпят непрекъсната актуализация. При реализирането на тези мероприятия законодателят е предвидил във финансите, които са предвидени за Междуведомствената комисия за подпомагане и възстановяване към Министерския съвет, 15% да бъдат предвидени само за превенция.

"Това е една доста сериозна сума, която ще бъде в помощ за дофинансиране на тези планувани мероприятия в годишните планове и тази 5-годишна програма за намаляване на риска от бедствия", уточни комисар Станислав Генчев.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57