Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Денонощна аптека- мисията (не)възможна

Снимка: Радио ВИДИН

Никъде в Северозападна България от години няма денонощна аптека. От здравното министерство обаче обявиха, че с административни мерки ще опитат да осигурят поне по една денонощна аптека на община. Мярката е залегнала като част от промените в Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, които предстои да се финализират.

"Трябва във Видин да има денонощна аптека, ако ти се наложи- да има от къде да си купиш лекарства... Задължително трябва да има денонощна аптека. Налагало ми се е да търся лекарство през нощта и да няма откъде да си купя... В селата е най-зле- няма нито лекар, нито аптека. Ако ти се наложи нещо- трудна работа...", казаха видинчани.

Фармацевтите обаче са на едно мнение- пазарната икономика е показала, че денонощните аптеки не са необходими.

"Факт е, че в цяла Северозападна България- Враца, Монтана, Видин, няма такава аптека. Във Видин има една аптека до болницата, която работи до 22 часа и една аптека в центъра на града, която работи до 24 часа. Колегите, работещи там, казват, че до 22 часа има някакви пациенти, които идват по рецепти, да си купят нещо болкоуспокояващо или жизненоважно лекарство. След 22 часа обаче при тях идват само за носни кърпички, презервативи и т.н. Във Видин хората са малко и след 18 часа няма никого по улиците, а в Спешна помощ имат всичко, което е жизнено необходимо. Хората, които имат малки деца, са подготвени винаги и вкъщи имат най-необходимите медикаменти. Причините да няма нощна аптека са: градът ни е малък, с ниска покупателна възможност; нощният труд е скъп; през зимния сезон разходите за отопление са високи; повечето от магистър-фармацевтите са жени и се страхуват да работят сами нощно време. Но все пак, решението е на Правителството и на Общината- ако осигурят помещение без наем и поемат заплатите на фармацевтите, предполагам, че ще има желаещи, които да работят и нощно време", обясни Зоя Василева, заместник председател на Регионалната фармацевтична колегия във Видин.

Освен във всеки общински център да има денонощна аптека, се обсъжда възможността държавата и общините да създават мобилни аптеки в отдалечените населени места. Това също трябва да стане с готвените от здравното министерство промени.

"Даваме определени възможности на аптеките-майки да разкриват клонове в по-малко населени места на частично работно време два или три пъти седмично", обясни заместник-министър Бойко Пенков. Относно мобилните аптеки се предвижда те да могат да обикалят населените места по график.

Трудният достъп до лекарства е един от най-често срещаните проблеми в селата на българския Северозапад. Аптеки там от десетилетия няма и всеки се спасява както може.

"Някога имаше в Белимел аптека, а сега никъде няма- има само в Монтана. Опита се един господин да идва всеки понеделник, хората да си донесат заявките и след два часа да достави лекарствата. Но няма достатъчно хора и той идва два-три понеделника, след което спря да идва. Тук са само възрастни хора, децата им са в Монтана и те им купуват. Ако някъде наблизо се открие аптека, ще са доволни, въпреки че и сега не се оплакват. Жалко е- затриват ни се селата в нашия регион. Нямаме аптека, нямаме магазин, сега и пощальонката е в болнични за 6 месеца... Загиваме...", разказа Лиляна Цветкова, кмет на монтанското село Челюстница.

Каква е ситуацията във Враца и още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00