Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ядат децата ни в училище

3
Снимка: Радио Видин

Със старта на новата учебната година отново си задаваме тези въпроси, свързани със здравословното хранене на учениците. Знаем, че е важно осигуряването на пълноценна и разнообразна храна, ежедневната консумация на плодове, достатъчният прием на мляко и млечни продукти, както и увеличаването на консумацията на пълнозърнести храни и ограничаване на приема на мазнини, захар и сол. 

Пакетираните закуски в училищните павилиони са често срещани във видинските учебни заведения. Някои ученици харесват храната от лавката, а други- не. 

"В Английската гимназия имаме две лавки, където предлагат повече пакетирана храна. Като цяло сме доволни и цените са нормални ... Имаме стол в училището, но аз не го ползвам ... Като майка имам известни резерви към храната в училище. Не е достатъчно здравословна, според мен" - казаха ученици и родители по темата. 

Във видинското СУ " Св. Св. Кирил и Методий" се предлага безплатна храна за учениците от първи до осми клас. 

"Обедното хранене е безплатно за всички ученици, които посещават групите на целодневно обучение. Освен това има безплатна закуска за начален етап, която те получават в голямото междучасие и там са обхванати всички деца от първи до четвърти клас. Има две лавки, като децата са доволни от предлаганото в тях. Не се предлагат храни, които не са разрешени. Чакаме развитие на Националната програма за пресен плод и ще възползваме от нея" - каза директорът на учебното заведение Марияна Доройнова

СнимкаСлужителите на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Видин започнаха проверки на организираното хранене на децата и учениците в учебните заведения в областта. Те ще продължат през цялата учебна година и обхващат ученически столове, бюфети, автомати за закуски и напитки на територията на училищата. Това каза за Радио ВИДИН д-р Марияна Чавдарова, началник на отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин. Тя поясни в кои случаи служителите на инспекцията могат да извършват проверки в учебните заведения. 

"Регионалната здравна инспекция във Видин може да контролира храненето само на територията на конкретното учебно заведение. Когато обектът е извън сградата или двора на училището, не е в нашите правомощия да извършваме проверки там. Ние следим за спазване на изискванията на учениците да бъде предоставяна здравословна храна. Когато е наета фирма, предоставяща кетъринг, ние държим поне задължително да има мляко и пресни плодове като те да се редуват през различните дни. Поне веднъж седмично в менюто трябва да има риба и пълнозърнест или типов хляб."

Относно  проверките, които извършват служителите на РЗИ- Видин и констатираните нарушения д-р Чавдарова заяви:

"От началото на 2016 година са извършени 73 проверки във всички учебни заведения на територията на видинска област. До момента няма сериозни констатирани нарушения, за които да бъдат издавани предписания и наказания. Мога да кажа, че контролът е постоянен. Малко по- труден е достъпът до лавките, поради различия в работното време. Когато има установени нарушения, ние сме длъжни да санкционираме директора на конкретното учебно заведение. Не можем да въздействаме върху договора на училището с определената фирма." 

Месечните менюта в детските градини на територията на област Видин се извършват от медицински специалист, домакин и готвач, в съответствие с рецептурниците за съответната възраст на децата, каза Калин Нинов, старши експерт по организация на средното образование към Регионално управление на образованието във Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50