Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли да се забранят символите и паметниците, напомнящи за комунизма?!

Паметник в центъра на Брегово.
Снимка: Радио Видин


От публични места ще трябва да бъдат премахвани всички лозунги, снимки, знаци, предмети и паметници, напомнящи за комунизма. Те могат да останат само в музеите. Забраната важи и за свързаните с БКП ръководни функционери. Това реши парламентът, с приетия на първо четене, законопроект за промяна на Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен.


А гледната точка по темата е на народни представители, кметове и историци от Северозапада. Мнения и коментари изразиха също видинчани и слушатели на Радио ВИДИН, защото макар предложението все още да не е утвърдено, то развълнува голяма част от обществото. 


"Това е част от историята и такъв ли трябва да е дневният ред на отиващото си Народно събрание", са само част от коментарите. 



По думите на народния представител Вили Лилков, един от вносителите на законопроекта, "българското общество все още не е прочело правилно и докрай тази книга, бих казал, която може да бъде написана за комунистическия режим в България. За съжаление, в българското училище и в българските учебници по история все още този режим не е обяснен и не е показан в истинския му вид. Най-важното е да се говори спокойно по тази тема, с аргументи, без желание за оклеветяване и опозоряване. Когато прочетем вярно нашата история, това е гаранция, че ще живеем по-спокойно и в мир, и разбирателство."



В Брегово, на централния площад има символи на комунизма. Кметът на общината Милчо Лалов е категоричен, че "на второ четене този текст от закона трябва да бъде премахнат. Общинският съвет в Брегово никога няма да вземе решение за подмяна на тези символи."  


Периодът от 9 септември 1944 г. до 10 ноември ще се изучава в учебниците, реши още парламентът. Интересно, как бъдещите ученици ще се запознават със символите на комунизма. Според Захари Захариев, преподавател по история, "българската нация е разделена вече в продължение на 7-8 десетилетия. Това са 4 или 5 поколения, това нанася невероятни щети върху психологията на един цял народ. Трябва по някакъв начин да спрем порочния кръг. И няма да го спрем, обаче, с такива закони, които в момента отново вадят на преден план нещо, което би трябвало по някакъв начин не да бъде забравено, но поне да не бъде умиротворено и поне 2-3 поколения да избягат от тази позиция на разделеност на народа ни. След 50 или 100 години ще трябва да изучаваме какво точно се е случило, но едва когато можем да му дадем обективна оценка. А не в момента някакви субективни близки страсти да определят какво трябва да се прави. Някаква група се опитва да направи някакво допълнение към Закона и да премине през едно Народно събрание, което вече даже е изчерпало лимита си на доверие и трябва да си отиде."


С предлаганите промени в Закона задължението за премахване на комунистическите символи се възлага на всички държавни органи, техните филиали в страната, както и на местната власт. За нарушение на изискванията физически лица могат да бъдат глобявани с 200 лв., а юридическите лица - с 2000 лв. Санкциите ще се налагат от съответните областни управи. Ако областните управители не си свършат съвестно работата, премиерът ще може да издава наказателни постановления срещу тях. Всички отговорни по този Закон институции имат възможност в срок от 1 месец от влизането му в сила да предприемат всички действия за премахването на символите. 


Чакаме окончателното решение на народните избраници!



Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32