Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на Слана бара: Лъжат хората, че вървим напред...

7
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
Слана бара е само на няколко километра от Видин. Името на селото е на блато, отводнено преди години. Историята на населеното място е многовековна и е на повече от четиристотин години. С някогашно добре развито аграрно стопанство, детска градина и здравен дом, църква, днес всичко е ликвидирано. Останал е само храмът "Свето Възнесение Господне".


В днешни дни хората намаляват бавно, все повече къщи остават празни, местните се оплакват от немотията. От кмета си не искат много- да издейства ремонт на улиците и да е насреща за всеки битов проблем. С няколко жители на Слана бара си поговорихме за селския бит и изобщо за живота след Демокрацията във Видинска община.

"Улиците да се поправят, гледайте- вода, дупки, миналата година запълваха дупки, но некачествено, пак се отвориха. Младите си отидоха, останахме само ние, старите... В селата не гладуваме, защото си имаме градини, караме с по 170 лв. пенсия. Това не е живот, 21 век сме, но някак си сме свикнали. Лъжат хората, че вървим напред... Трябва ни поне едно преработвателно предприятие, да се обработват земите, зеленчуци да се отглеждат"- поискаха хората. 


СнимкаКмет на Слана бара втори мандат е Севделин Младенов. Основната му грижа е да подсигури дърва за огрев за самотноживеещите, които в селото са 60 души. Като проблем изтъква и недостатъчно честото извозване на боклука, който се трупа заради градинските и животински отпадъци. 

"60 са самотноживеещите, 60 къщи са необитаеми. Демографският срив ни притеснява. Проблем очакваме да възникне с дървата за огрев. За Румъния ги изнасят и расте цената, на 100 лв. са там, тук са 60-70 лв. Списъкът със социално слабите ще бъде предоставен на Агенцията по горите, надявам се да се справим и догодина с това"-
обясни кметът. 


село Слана БараНа последните местни избори хората от Слана бара преизбраха Севделин Младенов с над 70%. Това е голяма отговорност и ангажимент към избирателите, казва кметът и обещава да им "служи вярно". Надява се някой ден да се намери приложение за сградата на Дом на здравето, както указва табелата, който може да стане Защитено жилище или пък Дом за стари хора. И две работни места да се отворят за местните жители, пак ще е от голяма полза, уверен е кметът. 



До края на мандата си обещава да направи тротоарите в селото и да оформи площадка с беседка около стария бунар. Поел е и ангажимента да коси обществените площи през лятото. До следващите избори се надява и постоянно регистрираните жители да станат нужния брой, за да може отново да се проведат избори за кмет. 


"Не достигат десетина души по адресна регистрация, за да си избираме пак кмет. Сега сме 340 души, имаме достатъчно хора, но са се регистрирали тук"- каза още Севделин Младенов. 


Още за село Слана бара може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45