Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Минималната заплата- притеснителна за работодатели и недостатъчна за работници

Снимка: БГНЕС

Повишаването на минималната работна заплата от 420 лв. на 460 лв. от началото на годината дава сериозно отражение в по- бедните региони на страната. То е наложително, когато отразява реалното състояние на икономиката и се отразява в районите, където голяма част от населението работи на минимално установените доходи. 

 Оказва се, че за работещите и търсещи работа хора повишението на минималната заплата е жизнено важно. 

"Работодателите винаги ще са против. Аз мисля, че това повишение даже много е закъсняло, ако се сравняваме с братята оттатък Дунав... Не мога да се поставя от страната на работодателите, но предполагам, че са затруднени да плащат допълнително осигуровки... Хората изнемогват с тези доходи, така че това повишение бе очаквано", коментираха видинчани

За решението за вдигане на минималната работна заплата и има ли повод за притеснение за бизнеса в българския Северозапад, потърсихме за мнение Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско-промишлена палата. 

"По този казус винаги ще има различни гледни точки. Нормално е някой да се радва, а друг да страда от това решение. Очакваме още в началото на следващата седмица работодателските организации да обжалват това решение пред съда, тъй като то е взето незаконно. Имаме вече такъв прецедент, през 2015 година по същия начин е увеличена минималната работна заплата без участието на работодателските организации на тристранния съвет. Хубаво е да не сме все на опашката на Европейския съюз, но това увеличение трябва да бъде реално. 

Красимир Кирилов, председател на Видинска търговско-промишлена палатаАз съм сигурен, че ако държавата започне да контролира по- добре икономиката, в хазната ще влязат много повече пари от това повишаване на минималната заплата. В момента повишаваме възнаграждението на най- ниско платените работещи, но какъв е стимулът за тези, които получават малко повече" - каза Красимир Кирилов.


Темата коментира и Радослав Георгиев, икономист и председател на сдружение "Активно общество": 

"Повишаването на минималната работна заплата ще бъде непосилно за местния бизнес и би го поставило в изключително затруднено положение. От своя страна, без право на избор, бизнесът ще бъде подтикнат към порочни практики и повишаване на сивия сектор. При невъзможност да оцеляват със собствени сили, фирмите от бедните региони ще изпаднат в още по-голяма зависимост от програми за временна заетост към Агенция по заетостта и поръчки от местните власти. Именно тази зависимост ще концентрира все повече властта в ръцете на местното самоуправление и ще лиши бизнеса от самостоятелност. 

Радослав Георгиев, икономистРешение за повишаване на икономическите показатели на бедните райони и намаляване на влиянието на местната власт върху цялостните икономически процеси, от което и ожесточените борби за овладяване на местната власт, би могло да се вземе само на правителствено ниво. Именно последователна правителствена политика и в частност- създаване на програми за финансиране на бедните райони, би развързала ръцете на икономическите агенти на пазара. Имам възможността често да пътувам в Румъния и от лични наблюдения мога да кажа, че при тях повишението на работната заплата е отражение на икономическия ръст, докато при нас това не е така" - коментира Радослав Георгиев

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05