Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Минималната заплата- притеснителна за работодатели и недостатъчна за работници

Снимка: БГНЕС

Повишаването на минималната работна заплата от 420 лв. на 460 лв. от началото на годината дава сериозно отражение в по- бедните региони на страната. То е наложително, когато отразява реалното състояние на икономиката и се отразява в районите, където голяма част от населението работи на минимално установените доходи. 

 Оказва се, че за работещите и търсещи работа хора повишението на минималната заплата е жизнено важно. 

"Работодателите винаги ще са против. Аз мисля, че това повишение даже много е закъсняло, ако се сравняваме с братята оттатък Дунав... Не мога да се поставя от страната на работодателите, но предполагам, че са затруднени да плащат допълнително осигуровки... Хората изнемогват с тези доходи, така че това повишение бе очаквано", коментираха видинчани

За решението за вдигане на минималната работна заплата и има ли повод за притеснение за бизнеса в българския Северозапад, потърсихме за мнение Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско-промишлена палата. 

"По този казус винаги ще има различни гледни точки. Нормално е някой да се радва, а друг да страда от това решение. Очакваме още в началото на следващата седмица работодателските организации да обжалват това решение пред съда, тъй като то е взето незаконно. Имаме вече такъв прецедент, през 2015 година по същия начин е увеличена минималната работна заплата без участието на работодателските организации на тристранния съвет. Хубаво е да не сме все на опашката на Европейския съюз, но това увеличение трябва да бъде реално. 

Красимир Кирилов, председател на Видинска търговско-промишлена палатаАз съм сигурен, че ако държавата започне да контролира по- добре икономиката, в хазната ще влязат много повече пари от това повишаване на минималната заплата. В момента повишаваме възнаграждението на най- ниско платените работещи, но какъв е стимулът за тези, които получават малко повече" - каза Красимир Кирилов.


Темата коментира и Радослав Георгиев, икономист и председател на сдружение "Активно общество": 

"Повишаването на минималната работна заплата ще бъде непосилно за местния бизнес и би го поставило в изключително затруднено положение. От своя страна, без право на избор, бизнесът ще бъде подтикнат към порочни практики и повишаване на сивия сектор. При невъзможност да оцеляват със собствени сили, фирмите от бедните региони ще изпаднат в още по-голяма зависимост от програми за временна заетост към Агенция по заетостта и поръчки от местните власти. Именно тази зависимост ще концентрира все повече властта в ръцете на местното самоуправление и ще лиши бизнеса от самостоятелност. 

Радослав Георгиев, икономистРешение за повишаване на икономическите показатели на бедните райони и намаляване на влиянието на местната власт върху цялостните икономически процеси, от което и ожесточените борби за овладяване на местната власт, би могло да се вземе само на правителствено ниво. Именно последователна правителствена политика и в частност- създаване на програми за финансиране на бедните райони, би развързала ръцете на икономическите агенти на пазара. Имам възможността често да пътувам в Румъния и от лични наблюдения мога да кажа, че при тях повишението на работната заплата е отражение на икономическия ръст, докато при нас това не е така" - коментира Радослав Георгиев

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14