Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо БСП загуби парламентарните избори, но ги спечели във Видинско?!

В "Посоките на делника" говорят Филип Попов, един от двамата видински народни представители, които социалистическата партия вкара в Народното събрание, и Борислав Василев, адвокат, четири мандата общински съветник във Видин и председател на местния клон на сдружението "Бъдеще за Северозападна България".


"Първо- цяла Северозападна България очевидно е, че се движи не на втора или на трета скорост, а на някаква задна. Северозападна България бе забравена от правителството на Борисов 1 и 2. Като гледам настоящата програма, явно ще бъде забравена и от това предстоящо правителство. Това беше усещането на хората-  за абсолютна несигурност по отношение на битовата престъпност, на работните места, на социалната сигурност. Това е липса за усещане на държавност в Северозапада и във Видин. Втората причина е, че БСП явно успяхме в тази кампания, защото достигнахме до максимален брой хора. Третата причина е, че хората във Видин видяха, че БСП се е променила и може да промени и начина на управление в държавата. С всички позволени инструменти в качеството на опозиция ще отстояваме интересите на хората от Видинска област. През нашата парламентарна група, която вече наброява 80 души- това е една сериозна парламентарна сила в Народното събрание. Първото нещо, което ще направим, е да предложим една съвместна декларация за развитието на Видинска област, към това трябва да се стремим. ГЕРБ и Обединените патриоти отново обрекоха на бедност и разруха Видин и Северозападна България. В техните приоритети няма и дума за Северозапада. Видинска област е спомената само два пъти- с интермодален терминал и пътя Видин- София. За доходи, инвестиции и работни места няма и думичка. Това е жалкото, че те не разбраха какво поискаха видинчани, но може би точно, защото го поискаха сега, хората биват наказани от бъдещите управляващи", заяви Филип Попов.

Гостът в студиото Борислав Василев /който не успя да стана народен представител, около 40 гласа не му стигнаха, за да измести втория- председателя на Общинския съвет в Брегово- Цветан Топчиев/ коментира, че все още хората трудно се ориентират при преференциалното гласуване. 

"На много места в интегралната бюлетина гласуват и за преференция, и за партия. Така аз имам може би над 50 недействителни бюлетини и такива, които са отчетени на друга преференция. А защо БСП спечели във Видинска област? Там, където няма поминък, там, където се чувства цялата тегоба на бавното ни развитие и влизане в Европейския съюз, там хората искат промяна и гласуват за промяната. Там, където са отклонени средствата от финансирането на програмата за развитие на Северозападна България за големите градове- там хората са съгласни със статуквото и гласуват за ГЕРБ. БСП отдавна не е събирала над 16 хиляди гласа, така че, дали с инструментариума на опозицията, дали с готовите законопроекти, видинските депутати са длъжни да решават проблемите на хората от Видинска област. От тези хора те получиха голяма подкрепа и доверие!"  

Още по темата за загубата като успех и какво е мнението на видинчани за това каква опозиция ще е БСП, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00