Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финансисти: Спестявайте всеки месец част от заплатата, за да посрещнете спокойно непредвидени харчове

Снимка: Радио ВИДИН

75% от българите са финансово неграмотни, сочи проучване на финансова институция. Само 10 на сто от нас прилежно си записват разходите, които правят. Други 4% обаче изобщо не се вълнуват какво харчат, а една трета внимават само в известна степен. Според проучването едва една четвърт от българите смятат, че имат добри познания в сферата на финансите и инвестициите, а 49% желаят да научат повече за това как да управляват и инвестират парите си.

"Българинът е слабо финансово грамотен. Освен че няма познания в тази област, не иска да се консултира с хората, които имат познания. Ако ще трябва да си направи ремонт вкъщи, ще попита съседи, приятели, познати..., а когато му трябва кредит за хиляди левове, няма да пита никого. Това е основен признак, че човекът не взима правилни решения по финансови въпроси. Българинът обича да е "специалист по всичко" и мисли, че разбира от финанси, кредити, акции- от всичко. Българинът не е склонен да се учи, да се интересува, да пита, но е факт, че не познава добре нещата. Всичко идва от семейството- ако в семейството има възпитание в тази посока, и децата ще имат познания в тази посока. Ние, родителите, се опитваме да предпазим децата си от всякакви проблеми, включително и от финансовите и те излизат в живота незнаещи- не могат да боравят дори с дебитна карта. Освен всичко друго, се говори, че българинът има функционална неграмотност, т.е. чете текст, но не разбира какво пише. Това се наблюдава и при т. нар. бързи кредити- хората не четат какво пише в договорите за кредит или за стока на изплащане. Интересуват се да стане бързо, а какво пише- ще чете утре или другата седмица, или след месец. Естествено е, че остават неприятно изненадани след това. Не трябва да се взимат бързи решения, когато става въпрос за финанси", смята финансистът от Видин Иван Георгиев.

Малко по-оптимистично е мнението на управителя на фондация "Инициативи за финансова грамотност" Росица Вартоник:

"Истината е, че нивото на финансова грамотност се повишава. Хората се учат от грешките си и тъй като през последните 10-15 години преминахме през кризи и трудности с изплащане на кредити, много хора се замислиха. Нашите наблюдения показват, че хората все повече осъзнават, че финансовата грамотност е нещо важно. Но въпреки това значителна част от хората продължават да не си правят сметката или да живеят над възможностите си. Най-драстичните случаи, с които сме се сблъсквали, е влизането в дългова спирала- взимането на кредит след кредит, за да се изплаща предишен. Това е нещо, което съветваме да се спре на всяка цена- има методи и начини."


Българинът си остава недобре подготвен за управление на собствените си финанси, твърдят експертите. Пример за това е бумът на бързите кредити и масовото купуване на стоки на изплащане с големи лихви. За да подготвят младите хора за сблъсъка с реалния живот и как да боравят с парите, нещо което не се се учи в училище, водещата световна платежна технологична компания "Виза" стартира програма за финансова грамотност, наречена "Нашите пари". Сред пилотните училища в нея беше и видинското Средно училище "Цар Симеон Велики":

"Кампанията тръгна пилотно в 10 български училища. Имаме разработен учебник и учебна тетрадка по финансова грамотност. От всякъде получихме положителна обратна връзка. Направихме национално представително проучване, за да проверим каква е финансовата грамотност на учениците от 9 до 11 клас. Оказа се, че само едно от осем деца има някакви познания, а най-шокиращото беше, че като най-позната финансова институция беше посочена от голям процент от децата заложната къща. 84% от децата заявиха в допитването, че смятат обучението по финансова грамотност за важно. Очакваме "финансовата грамотност" да стане свободно избираем предмет в училищата. През новата учебна година влизаме в 50 училища в цяла България."

От тази есен по програмата за финансова грамотност ще работят и ученици във видинското училище "Петко Рачов Славейков" и врачанското "Св. Св. Кирил и Методий".

Финансовите експерти съветват да спестяваме по 10% от месечните си доходи, за да можем да посрещнем изненадващи харчове или да закупим спокойно каквото ни е необходимо след време. Трябва да мислим отрано и за старините, защото пенсиите са недостатъчни, препоръча Росица Вартоник. Когато се нуждаем от кредит пък, е добре да обиколим колкото се може повече банки, за да сравним техните оферти и изберем най-изгодната.

Още полезни съвети от финансови експерти- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45