Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли сме за новия отоплителен сезон

Димчо Костадинов: Проблемът с дървата за огрев е сериозен заради износа за Румъния

6
Димчо Костадинов, директор на Топливо, клон Видин
Снимка: Радио Видин

Всяка година, в края на септември, като че ли все още не можем да се разделим от отиващото си лято и настъпващата есен. С нея наближават и студените дни и нощи и отново пред всички нас излиза проблемът за отоплението на жилищата ни и местата, в които работим. С какво да се топлим тази зима? Успяхме ли да намерим верния отговор на този въпрос през годините и има ли най- евтин и най- ефикасен метод за това- дилема вечна и неразрешима. Правим различни експерименти и все не ни харесва. Каква е алтернативата пред видинчани тази година - това попитахме Димчо Костадинов, директор на най- големия дистрибутор на твърди горива за Северозападна България. Оказва се, че т. нар. "пелети" са абсолютен хит в момента за отопление, а дървата отсъстват изобщо като предлаган вариант. 

"Проблемът с дървата за огрев тази година наистина е сериозен. Оказва се, че за да можем да предлагаме дърва, тяхната цена трябва да е около 100 лева за един куб. метър, което ги прави непродаваеми. Причината е износът за съседна Румъния. Затова се отказахме да предлагаме, а това се случва за първи път от година насам. Хит в момента са т.нар. пелети за огрев и ние вече предлагаме няколко вида български и сръбски опаковки. Цената на въглищата се запазва, както и миналата година, но все по-малко хора търсят въглища за огрев през зимата" - сподели Димчо Костадинов.


На пазара и тази есен се предлагат нарязани и нацепени дърва на цени малко по- високи от миналогодишните. Повечето търговци дори предлагат редене и обработване пред клиента, така че да сме сигурни какво точно купуваме. Потърсихме продавачи на дърва във Видин. Намерихме само един на обичайното място - до парк "Владикина бахча". Той разказа за проблема с износа на дърва за съседна Румъния: 

"Нищо не можем да направим, всеки ден изнасят дърва за Румъния. Там цената е около 65 евро за кубик. Миналата година тук бяха на 55 лева нарязани и нацепени, а сега са по 85 лв. Понякога ми става жал за хората и като гледам как едва са събрали пари за отопление, им давам и на по- ниска цена. Ужас е с тези румънци, после ние ще трябва да вкарваме дърва обратно. Такова чудо никога не е било. Трябва да се намеси държавата спешно и да забрани този износ."

Студените есенни и зимни дни вече чукат на вратата ни. Кой ще е алтернативният начин за отопление пред видинчани тази зима? Ето какво казаха по темата те: 

"Предпочитам отопление на електроенергия. Имам си акумулираща печка и съм доволен ... На климатик сме, но в големите студове си е студено ... През зимата отивам при децата си в Германия и там всичко е уредено."  
Оказва се, че голяма част от нашите съграждани предпочитат да се отопляват с климатици през зимата. Според тях това си остава по- чистият и по- приемлив вариант. 

Владимир Драганов е собственик на сервиз за монтаж и поддръжка на климатични системи във Видин и обясни кое е предимството на отоплението с климатик.

"Съветвам хората, които имат стари климатици и трябва да се ремонтират, да не го правят, а по- добре да инвестират направо в нов съвременен уред, тъй като разликата е огромна и икономията на електроенергия е осезаема" - посъветва Владимир Драганов.


Разговаряхме и със собственик на домашна парна инсталация, захранена от камина на дърва. Таня Герасимова е преподавател по български език и литература във видинско училище и от години разполага с такава инсталация в апартамента си. Тя е доволна от инвестицията и ефекта от този вид отопление. Другият алтернативен метод пред видинчани е отоплението с парна инсталация, захранена от камина на пелети. Гошо Тодоров преди четири години инвестира и днес не съжалява за това. Той е международен шофьор и казва, че отоплението с пелети е чист и удобен метод за обитателите на нормално панелно жилище. 

До края на седмицата се очаква ново понижение на температурите, прогнозират синоптиците. Този процес ще продължи до неделя и на места може би вече ще се наложи да ползваме средства за отопление. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00