Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоволството на пенсионерите

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" говорим за недоволството на пенсионерите- кога и защо излизат на протест. Гледната точка е на председателите на областния и общинския съвет на Съюза на пенсионерите 2004 във Видин, Малинка Башлийска и Надежда Гъжева, и на Витко Виденов, председател на пенсионерски клуб "Бързица" в Димово. Защо е необходим закон за възрастните хора? Темата коментира и народният представител от БСП Филип Попов.


Най-мъдрата прослойка от българската нация са пенсионерите. На 2 ноември 2017 година от 11.00 часа те излизат на протест пред Народното събрание. Исканията им са: ежегодно осъвременяване на всички пенсии, като се отчита растежът на средния осигурителен доход за предходната година и приемане на Закон за възрастните хора.

По думите на Малинка Башлийска, "това положение, в което се намират пенсионерите на този етап е плачевно. Пенсионерите останаха една част от обществото с най-ниски доходи. Пенсионерите са дали своя дял по време на трудовия си стаж и сега се намират в една ситуация, забутани там, в задния двор. От тях не се интересува нито правителство, нито парламент, за да решат основни социални проблеми. Гавра е и това, че вероятно хиляди пенсионери не са получили обещаната индексация от 2.4% от 1 юли. Никой не сметна за необходимо да обясни какво точно е станало. Чувстваме се обидени, чувстваме се хора втора ръка. Защо не ни обясняват какво правят с нашия доход, с нашите средства, които сме внесли."

"Ние ще протестираме, защото сме едва ли не лишени от правото на живот. Водим едно много мизерно съществуване, което не ни дава право дори на най-елементарните неща- лекарствата. Нямаме възможност дори любима книга да купим. Пенсията ми е около 400 лева, за 35 години трудов стаж и то с добавката на починалия ми съпруг. Доведоха ни дотам управниците, че, не искам да се подценяваме, но пенсионери да правят барикади! Стигаме до извода, че управниците ни чакат да измрем, за да се освободят от нас", заяви Надежда Гъжева.   

Витко Виденов казва, че "на едни пенсионерски клубове се дават средства, на други- не се дават, това дразни възрастните хора и затова излизаме на протест."

По отношение на това, да има закон за възрастните хора, народният представител от БСП Филип Попов коментира, че "подобно законодателство е необходимо, за да се уреди социалният статут и отношенията между възрастния човек и Общината. Да вземем пенсионерските клубове. В момента те са поставени в добрата воля на съответната общинска администрация, дали да се дадат такива клубове или не. В нашия законопроект се предвижда едно такова задължение, на определен брой възрастни хора общините да се задължат да отдават такива помещения. Уредили сме и един национален фонд. Приходите в този фонд да идват от държавата от една страна, както и от дарения, за да могат тези клубове да финансират своята дейност. Внасяме го този законопроект, но не съм оптимист той да мине в пленарна зала, защото социалната комисия го отхвърли."


Още по темата за протеста на пенсионерите чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23