Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

6
Снимка: Радио Видин

Гостуваме на село Копиловци, община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал прехраната на около 20 семейства. Към момента все още функционира само фабриката за производство на лимонада, където не работят много хора. Липсата на работа неизбежно води и до липса на млади хора. Те напускат иначе красивото си родно място в търсене на препитание, развитие и по-добро бъдеще за децата си.

 Първата ни среща е с Лина Тодорова. Тя работи в кметството повече от 20 години, а към момента е старши специалист на кметство Копиловци:

"Красиво село, балканско. Около 400 човека... Много намаляха жителите. Аз, когато постъпих, бяха над 900, сега са половината... Училището е закрито вече 20 години и детската градина малко по-късно се закри... Сега закриха и шивашкия цех... Тук е останала само лимонадената... Има доста хора без работа и няма къде да работят..."

Лина Тодорова разясни каква е ситуацията в Копиловци със здравеопазването, транспорта и инфраструктурата - важни за всяко едно населено място. Разказа повече и за кмета Диан Иванов, изпълняващ длъжността от само една година:

"Лекар идва два пъти в седмицата - понеделник и сряда. Транспорт имаме - три автобуса за деня... Нямаме престъпност тук, не можем да се оплачем... Кметът ни е млад, нов, много работи, ентусиазиран. Всичко се поддържа красиво и чисто..."

Всяка година през месец август в Копиловци отбелязват Празника на Копиловския Балкан:

"Той е след Богородица, първата неделя... Има интерес... Преди идваха сръбски изпълнители и много народ..."

Бившият кмет Лалка Крумова ни разказа няколко интересни легенди за името на селото:

"Те са няколко предположения откъде идва името и не е установено едно..."

Служителите в читалището са основни инициатори на дейностите, които се организират в селото. Към момента съществува само певческата група, а повече за нея и за основаването на Народно читалище “Климент Охридски” ни разказва Стефка Емилова, която е секретар към културното средище:

"Читалището ни е основано през 1890, след което има прекъсване, и отново е регистрирано през 1928 година... По това време на първо място е бил открит народен хор..."

Другото голямо събитие, освен празникът на Копиловския Балкан, е съборът в селото:

"Първата неделя след Спасов ден се прави съборът... През миналите години е имало духова музика на площада, хора. Сега, в последните години вече идват сергии, както навсякъде. И вече във вкъщи, който има гости посреща и така..."

Стефка Емилова разказа повече за българските празници, които отбелязват в селото. По този начин традициите и обичаите се съхраняват и се предават през поколенията, а освен това хората се събират и разнообразяват ежедневието си, което по селата често е еднообразно, особено през студените месеци. Много интересен и отличаващ се ритуал в Копиловци се провежда на 7 януари, Ивановден. Тогава момците хващат младите моми и ги къпят в реката за да са здрави:

"Имаме коледари... В повечето домове влизат, където са добре дошли, в печката бъркат за живот, здраве, берекет..."

Местните, с които разговаряхме, изтъкват един и същ  проблем - работни места няма:

"Нищо конкретно не мога да кажа. Планински район. Няма къде какво да се работи... Да има работа, та да има млади хора.. Всичко се закри... За престъпления в последно време не се чува нищо..."

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45