Всъщност, 12-ата годишна среща на местните власти преди седмица в курортния комплекс „Албена” фокусира вниманието на медиите и на активните хора. Сред темите, разисквани по време на форума, са устойчиво развитие на общините, алтернативите за финансиране на управлението на отпадъците, интелигентното местно управление, намаляване на административната тежест в общините, партньорството между властите. Подписани бяха и две споразумения- на националното сдружение на общините с правителството и с Народното събрание.
Веднага след годишната среща на местните власти, кметът на Монтана Златко Живков, получил приза за “Най-дългогодишен кмет на голяма община”, и заместник председател на Управителния съвет на сдружението заяви, че им предстои среща в Министерски съвет. За да обсъдят подготовката на финансовата рамка на Бюджет 2018! И срещата е един вид своеобразно продължение на проведената 12-та годишна среща на общините в Албена. Ясно е вече, че от 1 януари минималната работна заплата става 510 лева и тя ще наложи доста промени. 30 милиона лева повече искат общините за корекция на заплатите. 20 000 души са ангажирани в 265-те общински администрации. Как е протекла самата среща знаят само участниците в нея. Не успяхме да получим допълнителна информация, а кметът на Монтана заяви, че ще говори по темата след 25.10. /сряда/.
По думите на кмета на община Медковец, "важното е че, на този етап има диалог, усеща се една поне в погледите, в думите добронамереност, а доколко има искреност, това е отделен въпрос. Много добре знаем, че възможностите на държавата са едни, нашите желания и очаквания са други. В същото време трябва да си признаем, че е необходимо да си саморевизираме поведението всички, които се наричаме граждани на това общество. И да видим кой какво може да направи повечко за просперитета на селото, на града, на общината, на държавата. Това е големият смисъл! Защото готови пари най-лесно се харчат. Въпросът е тези средства, които са потребни на едно общество, то да може да генерира приходи, да създаде заетост, поминък, икономика и по най-правилния начин да разпределя обществения ресурс. Казвам, че е налице положителна стъпка в диалога между централната и местната власт. Това би трябвало да намери израз и в бюджета за 2018 година."
Гостът в студиото на Радио ВИДИН Пламен Трифонов заяви, че "не е възможно да функционира община Видин и подобни общини без сериозна, положителна интервенция от страна на държавата. Спомняте си високите води на Дунав през 2006 година, ако държавата не се бе намесила тогава, сигурно още щяхме да копаем мръсотията и да я изхвърляме. Също, всички по-важни проекти, които се случват на територията на общината, определен пръст "за" или "против" казано, има и държавата. При нас особен бич в момента в нашата област са лошите пътища. Държавата не се ангажира достатъчно, за да ги оправи и това води до много последици. Една камара обещания и нищо! Когато обаче има разумни хора, които искат да се работи в името на обществото- дали ще е местно или национално, тогава се получават нещата. Когато някой изкриви и започне да се бие в гърдите, мислейки, че е царят-слънце, тогава нещата не се получават. Трябва да има баланс между отделните власти!"
Още от гледните точки чуйте в звуковия файл.
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..