Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как заключенията и препоръките в евродоклада засягат живота на българина?!

Снимка: архив
В "Посоките на делника" гледната точка е на юристите Боряна Мусева, Петър Кичашки и Борислав Василев.

Преди дни излезе докладът на Европейската комисия за напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка. От него става известно, че мониторингът ще продължи и през следващата година, а по 17-те препоръки от последния доклад има малко напредък, предстои още работа. За година са изпълнени цели 3 от общо 17 препоръки, дадени през януари. В този доклад се говори за "непрекъснато политическо лидерство и решимост за постигане на напредък в реформата".

По думите на Боряна Мусева, адвокат, доцент по международно частно право, значителен напредък не може да отбележим. 

"Това е не само моето мнение, това е и мнението на нашите партньори, на Европейската комисия, която всъщност защитава интереса на Европейския съюз, в който пък България участва. Общият ни интерес е България да бъде една държава със стабилни институции, които отстояват демокрацията, отстояват правовата държава, отстояват човешките права. ЕК всъщност реално най-добронамерено дава препоръки. И миналата година имаше една социална комисия, която пък даде специални препоръки, много конкретни, за работата на прокуратурата. Такива препоръки се даваха и във връзка със създаването на инспектората, след това във връзка с начина на функциониране и разделение на колегите във Висшия съдебен съвет. Ние се опитваме реално да правим това сами, но липсва политическа воля. Тя липсва точно там, където е и разковничето във функционирането на съдебната система у нас, именно наказателното правосъдие, правораздаването, което е гарант за всичко останало. Точно там, както забелязвате са най-големите пропуски", коментира адвокат Мусева.


"Този доклад отдавна няма това сакрално обществено-политическо значение за българската обществена среда, каквото имаше в първите години след присъединяването ни към Европейския съюз. Нормално е управляващите, които и да са те, да четат в този доклад само позитивните оценки. Също така е нормално опозицията, която и да е тя, да чете пък в този доклад само негативните оценки. Това е част от партийно-политическата обстановка в държавата и то е нормално. Политическите оценки да ги оставим на партийните централи. Това, което за мен е важно, обаче, като юрист е това, че всъщност в този доклад за поредна година сякаш не се вижда нищо съществено. Вижда се обаче, че някак си в последните години този мониторингов доклад се превърна в ретранслатор на позициите на една група от обществото, която има една конкретна визия за това, какво трябва да се случва в съдебната власт, една конкретна визия за ролята и мястото на главна прокуратура и т.н. Вижда се, че сякаш през годините в този доклад е опорочена неговата независимост. Виждат се оценки, които по-скоро имат партийно-политически характер, отколкото биха могли да донесат някакъв значителен експертен принос за развитието на държавата. Мина му времето на този мониторингов доклад, той трябва да отпадне", подчерта Петър Кичашки.   


"Аз лично не виждам нищо политическо в този доклад с изключение на някои фрази в него, че политическата несигурност е забавила определени процеси относно съдебната реформа в определени периоди от време. Иначе се дават едни конкретни препоръки, които основно засягат структурирането на органите в съдебната система и законодателния процес. Това, което се дава като препоръки, според мен, е нормално, защото в крайна сметка вътрешна работа на България е да реши въпроса с реформите в съдебната система. Защото никой друг не би могъл да го направи. Остават едни препоръки, които в крайна сметка можем да приемем или можем да не приемем, но съдебната ни система е факт, че не работи ефективно. Доста е дълъг пътят, който има да извървим затова, защото наистина липсва политическа воля. Ние все още се въртим в принципа и в оня омагьосан кръг, дето крадецът вика, дръжте крадеца", заяви Борислав Василев.   


Юристите коментират и в какво виждат България да е постигнала значителен напредък в различните области на правосъдието. Както и как можем да постигнем трайни резултати в областта на ефективното разследване, разкриване и наказателно преследване на корупцията. Още по темата за евродоклада, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45