Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обещано, но неизпълнено

Снимка: Радио ВИДИН

В началото на 2018 година си припомнихме част от важните за развитието на Северозапада обещания, които бяха дадени, но така и не бяха изпълнени. За никого не е тайна, че основните проблеми на най-бедната част на Европейския съюз са липсата на инвестиции, високата безработица, ниските доходи, които пък от своя страна водят до обезлюдяване и застаряване на населението. На форум в края на лятото представители на правителството очертаха във Видин основните си приоритети, като заявиха, че към региона има сериозен инвеститорски интерес.

"Този регион е приоритетен на правителството за развитие, той се презентира приоритетно пред потенциални инвеститори. Показателно за развитието на региона и на Индустриална зона- Видин е изявеният към момента инвеститорски интерес. Има две компании, които са в напреднал стадий на преговори по отношение на инвестиции в Индустриалната зона- една немска компания, която оперира в областта на машиностроенето и предвижда разкриване на производство и логистичен център в Индустриална зона- Видин и друга европейска компания, която е в областта на автомобилостроенето- производство на компоненти за автомобили", каза преди близо половин година във Видин заместник-министърът на икономиката Александър Манолев.

Двете потенциални инвестиции досега не се случиха... В края на годината обаче бе обявено, че във Видин ще бъде изграден интермодален терминал от крупен австрийски инвеститор. Терминалът ще изпълнява ролята на логистичен център, където товарите ще сменят транспорта - от камиони ще бъдат прехвърляни на жп вагони. Според изпълнителния директор на Автомобилен клъстър България Любомир Станиславов заявената инвестиция е "напълно реален проект". На какъв етап е осъществяването на този проект- също не е ясно.

Друг основен проблем за развитието на Северозапада е състоянието на пътищата в региона. Според Българската агенция за инвестиции към Северозападния регион определено има инвестиционно раздвижване, но освен липсата на квалифицирана работна ръка тук, друг основен проблем е състоянието на инфраструктурата, което отблъсква потенциалните инвеститори. За модернизиране и разширяване на международния път Е-79 вече се говори от десетилетие. До момента обаче нищо не е стартирало реално.
 
Зачестилите катастрофи по главния път и рисковете, които крие разминаването с летящите тирове предизвикаха реакцията на жители на Северозапада. В социалните мрежи се появиха групи, които настояват за взимане на ефективни мерки. Видинският лекар Емил Мушанов пък обяви през месец май 2017 година, че започва инициатива за протестно спиране на движението по Е-79. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков заяви преди няколко месеца, че изпълнението на републиканския път Видин-Ботевград е заложено да се случи през настоящия мандат на правителството. Протестът, както и стартът на строителството, не се случиха през 2017 година...

В същото време алтернативното на главен път Е-79 трасе в направлението Видин-Монтана, през селата Славотин- Доктор Йосифово- Студено буче, от години е в трагично състояние. През 2017-а трябваше да бъде рехабилитирано, обещание дадено още през 2016 година. И това обаче не се случи.

В края на 2016 година от Община Видин обявиха, че в бюджета за 2017-а са заложени 360 хиляди лева за ремонт на станалата печално известна в национален мащаб Гребна база във Видин. Сградата не е ремонтирана от построяването си преди близо 50 години. Очакваше се ремонтът да започне през лятото или есента на миналата година, но... и това не се случи, а състезателите по кану-каяк и техните треньори, които и тази година донесоха над 50 медала във Видин, все още се надяват на по-добри условия за тренировки.

Все пак добра новина е, че в края на изтеклата година стана ясно, че Община Видин ще откупи онази част от Гребната база, която бе станала частна собственост. Ремонтът предстои...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42