Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е виновен за "парадокса Северозападна България"

Северозападна България е най-бедният регион в целия Европейски съюз, тук заплатите са най-ниски, безработицата- най-висока, демографските процеси са негативни, инвестиции липсват, младите бягат... Тези констатации не са от вчера, всеки знае за тях, но кой е виновен? Отговорът на този въпрос потърсихме в "Посоките на делника".

"Всички (държавата, местната власт, живеещите тук) са виновни за това състояние на Северозапада. Пасивни сме... Рибата мирише откъм главата, това е истината. Няма достатъчно желание ситуацията да се промени. Младите хора си тръгват, защото тук нямат перспектива, а старите "си отиват". Този край е хубав- имаме реката, имаме съседи, земята е плодородна, би трябвало да има перспектива за хората. Трябва да има повече смелост в този народ- като искаме нещо, да си го постигаме... Народът не е виновен, че не е на работа и че няма кой да я създава в тази държава... От една страна и ние имаме вина, но аз упреквам ръководството на общината- колко години, колко кметове се смениха, общински съветници, а нищо не се направи за Видин. Хората са трудолюбиви, но нямат никакви условия... 1989 година Видин бе 80 000, а сега колко сме?.. Всички са виновни. Имаше предприятия, а ги унищожиха, за да се облагодетелстват някои. Ние сме потърпевшите... Управляващите са виновни, а ние имаме вина, че сме ги избрали..."
, казаха видинчани в анкета на Георги Жиков.

Снимка"Още в първите години след 1989 година южните райони на България се оказаха в по-добра позиция заради близостта на Турция и Гърция, което спомогна да се активизира търговският обмен и това даде живот на тези райони. На второ място- инвестициите, които държавата правеше целенасочено основно в пътна инфраструктура, бяха предимно в Южна България. На трето място, но не по важност- цялата структура на икономиката в северозападния регион преди 1989 година беше такава, че непосредствено след промените тя рязко не издържаше на конкуренцията. Бих добавил и че София, като град, който продължава да се развива много интензивно, изсмука като ресурси и капацитет предимно северозападния и югозападния райони като човешки потенциал. Много квалифицирани специалисти заминаха или в чужбина, или в София, където намериха по-добре платена работа. Трябва да се добави и незаинтересоваността на почти всички български правителства по отношение на проблемите на този регион. Подход на съживяване на региони, които са в упадък, вече е разработван в Европейския съюз. Много региони от Испания, Португалия, Италия след присъединяването към Европейския съюз са били в същото положение, но тогава са се взимали целенасочени мерки и тези региони постепенно са достигали прилично икономическо ниво. Ако ще се съживява Северозападът, това трябва да стане на първо място с усилията на хората, които ежедневно се борят. На първо място мерките трябва да бъдат насочени в подкрепа на местния бизнес. Без целенасочена програма за развитие на Северозапада във всичките му аспекти- трудови ресурси, децата, учителите, бизнесът, преференциална данъчна система, Северозападът скоро няма да се задвижи в положителна насока и упадъкът ще продължава..." смята видинчанинът Вили Лилков, учен, професор, политик, бивш народен представител.

СнимкаПарадокс е, че Северозападна България, която географски е най-близо до западния свят, е най-изостанала. Това коментира бившият министър на икономиката Николай Василев и добави:

"Държавата може и трябва да направи пътища и то не само към вътрешността на страната, а и към съседните държави- повече ГКПП-та, мостове... Проблемът на Северозападна България най-вече е, че е физически изключително отрязана от света. В цяла Източна Европа най-богатите и най-проспериращите райони са северозападните части на съответните държави. Държавата трябва да се погрижи и малко повече за сигурността- битовата престъпност унищожава всички други надежди. Трябва повече работни места, инвестиции, да закараме някой голям инвеститор. А и хората трябва да работят повече- за това не винаги държавата трябва да свърши работа. Проблем е, че за последните повече от 10 години всичко хубаво в България се случва в Южна България..."

Повече- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28