Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За обичаите и традициите в Златия

9
Снимка: Радио Видин
Златия се намира в Северозападна България и е част от община Вълчедръм. Разположено е на десния бряг на река Цибрица, на разстояние около 5 км от река Дунав. Селото се намира в едноименната местност "Златията", известна като една от най-плодородните в България. Преди години селото било многолюдно, над 2300 били жителите му. В избирателните списъци днес са вписани около 730 души. Имат млади семейства, работи детската градина, в която се възпитават децата от трите села- Златия, Разград и Игнатово. В основното училище "Хр. Ботев" се обучават 27 деца. Преди 15 години е затворено другото училище с голяма, просторна сграда, което било до осми клас. За някогашната община Златия, сега село от община Вълчедръм разказва дългогодишният кмет Александър Панов.

"Повечето от хората бягат в чужбина, имотите се рушат за жалост. Положението е такова, каквото е и във Видин, и в Монтана, и изобщо в Северозапада.
СнимкаВсе пак селото се задържа с малко повече хора заради АЕЦ Козлодуй. Заплатите са по-високи и когато има поне един от семейството да работи там, той поддържа цялото семейство"

 
Надеждата за съживяване на село Златия и региона около него идва от бъдещото изграждане на фабрика за преработка на копринени буби. Тя ще бъде в съседното село Игнатово. С уникалното производство се е заела софийска фирма.  Технологията ще е нова и много модерна.

"Ще се добиват и развъждат буби, ще се източва готовата коприна, а пашкулите и какавидите ще се преработват на брашно. Преди десетилетия в района на Вълчедръм бубарството е било много развито. Местните хора се надяват отново да започнат да изкарват пари с отглеждане на буби. Софийската фирма е заявила намерение да осигурява кутии с излюпено семе и после да изкупува готовите пашкули", разказа кметът на Златия.

По исторически данни село Златия е създадено около 1800 г. Образувано е от две махали - Куле махала и Калугер махала.

СнимкаЦърквата "Св. Троица" е възстановена с много усилия и благодарение на кмета на селото. Запазен е старинният облик и на пространството около нея с дърво и камък.

"След 90-та година църквата е изоставена. Бяха откраднати 14 икони от иконостаса, ти от тях големи, които с дарения от хората ги поръчахме на иконописци, и ги възстановихме. Направихме ремонт преди 6 години- с 4000 лева от Комитета по вероизповеданията и с доброволен труд на хората. Ремонтирахме покрива, закърпиха се някои дупки. Оправихме двора, беседка, съхранихме я. Но тя има нужда от един по-сериозен ремонт", каза кметът.

В близост до кметството се намира историческият паметник на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Паметникът е построен през 1932 година в чест на падналите бойци от селото. Той представлява красив постамент с войник на пост. Другият паметник се намира в долния край при влизане в селото и е построен през 1941 година в чест на падналите в Първата и Втората световни войни. Около него има парк.
Съборът "Калуша"  се провежда се всяка година в петък, събота и неделя на седмицата след "Св. Дух". Кметът на селото разказва и за възстановения феномен на българското фолклорно наследство - Русалийски обред.

"Събират се хора от много краища. Съборът е известен с обредния танц "Калуш", който е за здраве. 2010 година създадохме нов танцов състав, тъй като старият се е разпаднал след 90-та година. Ушихме им дрехи, имаме много участия- на Копривщица, имаме и едн международно участие в Каракал, Румъния, на "Златия пее и танцува".


Още за традициите в Златия може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45