Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За обичаите и традициите в Златия

9
Снимка: Радио Видин
Златия се намира в Северозападна България и е част от община Вълчедръм. Разположено е на десния бряг на река Цибрица, на разстояние около 5 км от река Дунав. Селото се намира в едноименната местност "Златията", известна като една от най-плодородните в България. Преди години селото било многолюдно, над 2300 били жителите му. В избирателните списъци днес са вписани около 730 души. Имат млади семейства, работи детската градина, в която се възпитават децата от трите села- Златия, Разград и Игнатово. В основното училище "Хр. Ботев" се обучават 27 деца. Преди 15 години е затворено другото училище с голяма, просторна сграда, което било до осми клас. За някогашната община Златия, сега село от община Вълчедръм разказва дългогодишният кмет Александър Панов.

"Повечето от хората бягат в чужбина, имотите се рушат за жалост. Положението е такова, каквото е и във Видин, и в Монтана, и изобщо в Северозапада.
СнимкаВсе пак селото се задържа с малко повече хора заради АЕЦ Козлодуй. Заплатите са по-високи и когато има поне един от семейството да работи там, той поддържа цялото семейство"

 
Надеждата за съживяване на село Златия и региона около него идва от бъдещото изграждане на фабрика за преработка на копринени буби. Тя ще бъде в съседното село Игнатово. С уникалното производство се е заела софийска фирма.  Технологията ще е нова и много модерна.

"Ще се добиват и развъждат буби, ще се източва готовата коприна, а пашкулите и какавидите ще се преработват на брашно. Преди десетилетия в района на Вълчедръм бубарството е било много развито. Местните хора се надяват отново да започнат да изкарват пари с отглеждане на буби. Софийската фирма е заявила намерение да осигурява кутии с излюпено семе и после да изкупува готовите пашкули", разказа кметът на Златия.

По исторически данни село Златия е създадено около 1800 г. Образувано е от две махали - Куле махала и Калугер махала.

СнимкаЦърквата "Св. Троица" е възстановена с много усилия и благодарение на кмета на селото. Запазен е старинният облик и на пространството около нея с дърво и камък.

"След 90-та година църквата е изоставена. Бяха откраднати 14 икони от иконостаса, ти от тях големи, които с дарения от хората ги поръчахме на иконописци, и ги възстановихме. Направихме ремонт преди 6 години- с 4000 лева от Комитета по вероизповеданията и с доброволен труд на хората. Ремонтирахме покрива, закърпиха се някои дупки. Оправихме двора, беседка, съхранихме я. Но тя има нужда от един по-сериозен ремонт", каза кметът.

В близост до кметството се намира историческият паметник на загиналите в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Паметникът е построен през 1932 година в чест на падналите бойци от селото. Той представлява красив постамент с войник на пост. Другият паметник се намира в долния край при влизане в селото и е построен през 1941 година в чест на падналите в Първата и Втората световни войни. Около него има парк.
Съборът "Калуша"  се провежда се всяка година в петък, събота и неделя на седмицата след "Св. Дух". Кметът на селото разказва и за възстановения феномен на българското фолклорно наследство - Русалийски обред.

"Събират се хора от много краища. Съборът е известен с обредния танц "Калуш", който е за здраве. 2010 година създадохме нов танцов състав, тъй като старият се е разпаднал след 90-та година. Ушихме им дрехи, имаме много участия- на Копривщица, имаме и едн международно участие в Каракал, Румъния, на "Златия пее и танцува".


Още за традициите в Златия може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42