Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За края на парламентарния сезон- равносметката и обществените очаквания

Снимка: Ани Петрова, БНР
Парламентът ще заседава за последно тази седмица преди лятната ваканция. В "Посоките на делника" с политическия анализатор Захари Захариев и с народните представители Красимир Богданов от управляващата коалиция, и Филип Попов от опозицията говорим за края на парламентарния сезон. Каква е равносметката и какво направиха народните представители за своите избиратели?!

По думите на Захари Захариев: 

"Парламентарният живот през годината за мен си беше абсолютно нормален, такъв, какъвто сме свикнали да го виждаме. Той е нормализиран от момента, в който в парламента вече има ясно изградени политически ядра, в момента, в който в парламента има изградени пет политически субекта. Има някаква стабилност парламентарният живот. Ясно е, опозицията непрекъснато атакува във всяко едно отношение управляващите. Обратното е да им се отговаря в това, че в крайна сметка, пак по време на техни управления нещата не са вървели добре. В резултат на това гледаме едно махленско джанкане, което продължава вече много години, така че този парламент не прави изключение от нищо."


Народният представител от Врачанския регион Красимир Богданов определи парламентарния сезон като изключително тежък и труден. 

"Съпътстван с много конфронтация между управляващи и опозиция, много обществено напрежение, много изкуствено създадени, дори бих казал, конфликтни точки. Това, което за нас е изключително важно е, че успяхме да покажем, че патриотите във властта са нещо полезно и нещо хубаво, което може да се случи на България. Мисля, че една оценка "много добър" би била заслужена за това управление. Бих призовал лидерите на Обединени патриоти да засилят диалога помежду си чрез повече срещи, чрез по-сериозно определяне на общата позиция на коалицията, за да не се получават разнопосочни сигнали."


Народният представител от Видинския регион Филип Попов, заяви, че са направили равносметката тази събота, която мина, с разширения пленум на БСП.

"На него предложихме визията за развитието на България. Това е на практика равносметката не само за този парламентарен сезон, а изобщо за този безспирен преход, който все още продължава. Равносметката ни е за това, че ние искаме България да се развива по друга система. Ние сме внесли в Народното събрание над 35 законопроекта самостоятелно. Голяма част от тях касаят именно тази алтернатива и тази визия за развитието на България. Оценката ми за този парламентарен сезон е, че в него ясно се очертаха разграничителните линии. Ясно се обозначихме като алтернатива на това управление."


Още по темата за края на парламентарния сезон чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00