Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За символите на Габровница и живота в селото днес

10
Снимка: Радио Видин

Днес разказваме за Габровница, монтанското село, чиито символ е някогашната авиобаза и военният самолет в центъра на селото, както и часовниковата кула, чиито стрелки на часовника отброяват всяка минута на габровчани. По сведения на стари хора първоначалното му местонахождение е било в местността "Сухи дол", където имало кладенец за вода и гъста габърова гора. Хората забелязали че вечер свинете се прибират кални, проследили ги и открили извора на сегашната чешма, наречена "Долна", която се намира днес на селския стадион. Хората взели решение и така се образувало новото село, само на три километра от старото си място на склон с южно изложение и много вода.
До Габровница минава ж.п. линията Видин - София. И днес някои от влаковете по направлението спират на гарата, като осигурява на хората удобството и на ж.п. траспорта. Символ на селото е някогашната авиобаза- военното летище, което днес e изоставено, разграбено и в руини. За развитието на селото в днешни дни говорим с кмета четвърти мандат - Борис Цветков.

Снимка"Проблемът е образованието на хората, защото ние имаме доста неквалифицирана работна ръка. Борбата е да им търсим работа и доста добре се справяме. Имахме среща с фирми, те идват и си извозват работниците от тук. И в пътното, и във военния завод, и в кабелния имаме хора. При нас преобладава малцинството, около 800 души са, но виждам и при тях една наченка на развитие. Имаме няколко момичета записаха в учителския институт във Враца, има развитие. Другият ни проблем е битовата престъпност, не може да се скрие. Не е постоянна, но я има. Обрал доматите на бабата, откраднал кокошка, за полицията е маловажно, но за бабата е всичко", разказа за проблемите им кметът.

Борбата с безработицата е цел номер едно за кмета на Габровница. Облагородяването на селото е приоритет номер две, разказва той. Ремонти на основното училище, на детската градина и предстоящ на читалището- с тези успехи се похвали кметът. И още- с обновения медицински център, където в чисти и спретнати стаи лекари специалисти и стоматолози полагат грижи и за здравно неосигурените пациенти.

Село Габровница здравната служба"В този мандат съм много доволен, 500 хиляди лева се вкараха в селото. 370 хиляди са за ремонт на училището. Оправихме здравната служба, през седмицата тук идват специалисти лекари, гинеколози, вътрешни болести, стоматолог, грижат се за здравето и на осигурени, и на неосигурени"

Докато е било функциониращо, на някогашното военно летище са били базирани самолети МиГ-21 и МиГ-23, както и учебно-тренировъчни изтребители. Те са отговаряли за въздушната отбрана на цяла Северозападна България. Много български военни пилоти са започнали кариерата си именно на летище "Габровница". Тогава е бил и разцветът на селото, спомня си кметът, който е прекарал 25 години от живота си именно на това летище. Сега базата тъне в руини.

Символ на Габровница днес е военният самолет в центъра на селото. Поставен е тук по идея на кмета Борис Цветков, който 25 години е работел именно тук, в местната авиобаза, или както той го нарича аеродром. Моделът е МиГ 21 бис.  

Село Габровница часовниковият механизъмЧасовниковата кула също е един от символите на Габровница, чиито стрелки на часовника отброяват всяка минута на габровчани. След дълъг престой заработил отново през 2003 година по заслуга на кмета, който се амбицирал и повикали майстор да отремонтира повредения механизъм. Радио Видин разгледа отблизо отброяването на секундите от времето на габровчани.

"Отмерва минутите и бие на половин и на цял час. Поставен е тук през 1980 година, после се повредил. Поправихме го отново и тиктакането започна 2003 година в края. Успяхме!", гордее се кметът.  

В основното училище "Св. св. Кирил и Методий" в Габровница кипи трескав ремонт. Бързат да освежат класните стаи, в които наесен ще влязат 150 деца. Срещаме се с дежурния учител Витка Йосифова.

"20 души е целият персонал в училището. Имаме компютърен кабинет, електронни уроци се използват, работим с иновативни методики. Има много добра дисциплина сред децата. В очакване сме на новата учебна година, всичко ще е готово до тогава, ще посрещнем около 150 деца от първи до седми клас. Децата ни са от нашето село, Вирове и Безденица", обясни учителят. Заедно с преподавателя по физическо възпитание Красимир Денов довършват ремонтите по класните стаи.

На финала на разказа ни за Габровница стигаме и до мястото, където се ггрижат за най-малките- детската градина, филиал на монтанската ЦДГ 8, където също правят ремонт.

"Имаме 13 деца в момента. Иначе до края на август градината ще бъде затворена, педагогическият и помощен персонал ще излезе в отпуска. Ще бъде ремонтирана градината за наесен", разказа Камелия Крумова.  

Още за Габровница може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45