Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметна плоча на загиналите във войните искат да поставят в Ивановци

7
Снимка: Радио Видин


Село Ивановци, Видинско, е основано от изселници от западните покрайнини, от село Червена ябълка, Пиротско. Преди 50 години е наброявало 700 души. Днес има около 60-тина души, предимно възрастни хора. Обичайното ежедневие тук е срещата на приказка рано сутрин пред селския магазин, който е със строго фиксирано работно време- от 8 до 10 сутринта. Тук е сборното място на "будното общество", както ни ги представиха, или по-скоро тези, които редовно се срещат, за да обменят добра дума, клюки и рецепта за лютеница.

"Това е сборното място сутрин, пред магазина, да се видим, кой каква лютеница е направил. Всяка сутрин е това ежедневие и еднообразие, до 10 часа, следобед пак по някое време. Останали сме 20 мъже и 40 жени, ама колко сме мъже и жени е отделен въпрос"
, иронизираха старостта си хората.  

Снимка"Селото някога беше много добро, преди промените"
, спомня си най-възрастният жител, 95-годишният Ангел Стойков, който само преди два дни започна да трупа дни в 96-та си годишнина. Хората си отидоха, казва дядо Ангел.

"Бяхме 700-800 души, сега една шепа хора. Моите потомци искат да ме вземат при тях, в София. Казвам им, "само това не", онзи живот за мен не е интересен, всичко е чуждо, всеки си гледа своя интерес. А тук, свикнал съм с работата, най-добре си е на село", казва възрастният човек.

Елена Еленкова е живяла 20 години в града. Казва, че животът в Ивановци повече й харесва от градския бит.

"Какво да правя в града, да стоя на терасата ли? След пенсия веднага дойдох тук, боря се сама с живота, градина имам, котка и куче, които са ми компания. Много е спокойно тук", казва жената.

СнимкаЗвездан Николов разказва за селището, което има млада история. Това, което не харесва в живота днес е беднотията, която озлобява хората, които са принудени да се лишават от елементарни неща.

"Липсва здрава връзка между централната и местната власт, заради което страдат обикновените хора. Те, горе, даже и не знаят, че селата съществуват. Иначе всички са трудолюбиви хора, но проблемите в страната се отнасят и за нас. Обезлюдяване, застаряване, няма нито едно младо семейство, деца и бебета няма. Идват само ваканциите, или почивните дни. И тук се шири бедността, която е характерна за цялата страна", казва той.

Пенка Велкова е била някога учителка в училището в Ивановци, отдавна затворило врати и рушащо се сега. "Съсипаха се селата", казва и тя, и допълва, че ги няма младите хора, които дават живота на едно място.

СнимкаКметът на Ивановци Борислав Филипов разказва за усилията му поне малко да промени облика на селото. Използват се всички възможности, включително и проектите към общината по "Местни инициативи", благодарение на които поставили две беседки на центъра. Сега предстои облагородяване на пространството около кметската сграда.

В Ивановци е сформиран инициативен комитет като каузата им е да съберат средства за паметна плоча на загиналите във войните хора от селото, разказва още кметът Борислав Филипов.

"Сформирахме инициативен комитет, преди това проведохме общоселско събрание, на което запознахме хората с идеята. Искаме на центъра да издигнем паметна плоча на загиналите войници и герои. Ще изпишем имената им със званията и мястото на сражението, където са загинали. Имаме данни в архива за 13 загинали местни хора, но ще пратим човек до Военно-историческия музей във Велико Търново, защото знаем, че са 15 души загиналите, та оттам да вземем информацията. Надяваме се да открием паметната плоча догодина на 24 май. Мислим, че ще излезе около 4000 лева, като една строителна фирма ще ни помогне с работата"
, обясни кметът.

Питаме кмета на село Ивановци, ще има ли ремонт на улици този сезон. По думите му, обещани са им средства за изкърпване на най-компрометираните участъци.

Още за село Ивановци може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45