Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е толкова трудно да се подобри положението на българските пенсионери?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" темата коментираме с областния председател на Съюза на пенсионерите във Видин Малинка Башлийска, с председателя на Отечествения съюз Симеон Симеонов и с народния представител и член на парламентарната комисия по труда, социалната и демографската политика Николай Иванов.


Хората, отдали на държавата си 30-40 години труд, заслужават спокойни старини, уважение и признателност! Получават ли ги?!

Преди два месеца пенсионери от Северозападна България се събраха в Монтана и учредиха свое обединение. Следващата им стъпка е голям протест, на 11 октомври във Враца. Целта е подтикване на управляващите да приемат Закона за възрастните хора и да преизчислят пенсиите им.

"Нека всички кажем, стига на геноцида над българския пенсионер. Да пожелаем на политиците да спрат да мислят, а да действат така, че хората в България да живеят нормален живот", заяви Малинка Башлийска.

От Отечествения съюз имат споразумение със Съюза на пенсионерите за сътрудничество. В програмата за дейността на организацията е записано, че най-болезнени са социалните последици. Голямата част от пенсионерите живеят в недоимък. Симеон Симеонов посочва някои от стъпките за облекчаване на положението на пенсионерите:

"Държавата да бъде коректна към своите пенсионери във финансов смисъл. Да си плаща сметките на държавните служители, да внася необходимите осигуровки в пенсионните фондове и да не бърка там, за да се разплаща със социалните привилегии на определени привилегировани категории трудещи се, като полицаи, военни..., взимайки пари за тяхното възмездяване при пенсиониране именно от тези фондове. Това е една от първите и най-бързи крачки, и изведнъж ще се почувства едно много по-сериозно освежаване във финансов план на тези фондове, за да може да се приведат и пенсиите в някакво справедливо осъвременяване, в по-добро ниво. И също трябва да се търсят много по-активно плащанията, които следва да се правят в пенсионните фондове от фирмите, от отделните граждани. Трябва да бъдат контролирани сериозно и съответно да не се правят експерименти с тези фондове."

Николай Иванов коментира: Докога българските пенсионери ще са сред най-бедните? Кога пенсиите ще им стигат, за да идат като техни връстници от Германия или Франция на круизна екскурзия? И кога политиците ще започнат да се отнасят сериозно към пенсионния модел?

"Докато всички политици не разберат ясно, че почти всички възрастни хора живеят на практика не на ръба на физическото оцеляване, а буквално физически оцеляват, промяна няма да има. Пари има достатъчно, но те отиват за по-приоритетни за управляващите, общо казано, проекти."


Още по темата, както и слушателски мнения чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00