Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е толкова трудно да се подобри положението на българските пенсионери?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" темата коментираме с областния председател на Съюза на пенсионерите във Видин Малинка Башлийска, с председателя на Отечествения съюз Симеон Симеонов и с народния представител и член на парламентарната комисия по труда, социалната и демографската политика Николай Иванов.


Хората, отдали на държавата си 30-40 години труд, заслужават спокойни старини, уважение и признателност! Получават ли ги?!

Преди два месеца пенсионери от Северозападна България се събраха в Монтана и учредиха свое обединение. Следващата им стъпка е голям протест, на 11 октомври във Враца. Целта е подтикване на управляващите да приемат Закона за възрастните хора и да преизчислят пенсиите им.

"Нека всички кажем, стига на геноцида над българския пенсионер. Да пожелаем на политиците да спрат да мислят, а да действат така, че хората в България да живеят нормален живот", заяви Малинка Башлийска.

От Отечествения съюз имат споразумение със Съюза на пенсионерите за сътрудничество. В програмата за дейността на организацията е записано, че най-болезнени са социалните последици. Голямата част от пенсионерите живеят в недоимък. Симеон Симеонов посочва някои от стъпките за облекчаване на положението на пенсионерите:

"Държавата да бъде коректна към своите пенсионери във финансов смисъл. Да си плаща сметките на държавните служители, да внася необходимите осигуровки в пенсионните фондове и да не бърка там, за да се разплаща със социалните привилегии на определени привилегировани категории трудещи се, като полицаи, военни..., взимайки пари за тяхното възмездяване при пенсиониране именно от тези фондове. Това е една от първите и най-бързи крачки, и изведнъж ще се почувства едно много по-сериозно освежаване във финансов план на тези фондове, за да може да се приведат и пенсиите в някакво справедливо осъвременяване, в по-добро ниво. И също трябва да се търсят много по-активно плащанията, които следва да се правят в пенсионните фондове от фирмите, от отделните граждани. Трябва да бъдат контролирани сериозно и съответно да не се правят експерименти с тези фондове."

Николай Иванов коментира: Докога българските пенсионери ще са сред най-бедните? Кога пенсиите ще им стигат, за да идат като техни връстници от Германия или Франция на круизна екскурзия? И кога политиците ще започнат да се отнасят сериозно към пенсионния модел?

"Докато всички политици не разберат ясно, че почти всички възрастни хора живеят на практика не на ръба на физическото оцеляване, а буквално физически оцеляват, промяна няма да има. Пари има достатъчно, но те отиват за по-приоритетни за управляващите, общо казано, проекти."


Още по темата, както и слушателски мнения чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45