Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли с какво да се занимават децата извън училище?

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Започна новата учебна година. Започнаха и заниманията в различните школи и клубове. Има ли с какво да се занимават децата ни извън училище и сами ли трябва да изберат спорта или изкуството, към което да се насочат? Помагат ли тренировките и школите на детето за неговото бъдещо развитие?

Във Видин децата, които искат да се занимават със спорт, могат да тренират футбол, волейбол, баскетбол, лека атлетика, самбо и джудо, кану-каяк, ММА, бокс, шахмат, тенис на маса, тенис на корт и карате. Тези които искат да се занимават с изкуство, се насочват към читалище "Цвят", където има разнообразни школи. Читалище "Светъл ден" също предлага народни танци. Има и частни школи за народни и спортни танци. Няколко са езиковите школи в града. Изборът е голям.
 Весела Кръстева е преподавател по народни танци в читалище "Цвят":
"Децата идват сами или ги водят родителите...Танците ги сплотяват...Много са примерите за деца, минали през народните танци в читалището и след това да са продължили да се занимават професионално с тях. Аз съм пример за това. Започнах от малка и това стана моя професия... Децата, които преминават през различни школи, са много по- активни и по- добри. В тях няма агресия..."

Естествено не всеки ще стане звезда в пеенето, балета, танците или блестящ художник или пианист, футболна звезда или световен лекоатлет, но важното е да се стимулира детето да има интересни занимания. Но то трябва да харесва това, което прави, а не да бъде подтиквано от болни родителски амбиции.

Вартан Папикян от дълги години има школа по карате. Много деца са минали през залата, за да научат, че карате е не само спорт, а и философия.

"Аз следвам философията на бойните изкуства. Не ходя да търся деца. Когато е готово, детето само ще намери учителя си...Споделят при мен училищните си проблеми...Когато усетя, че назрява проблем в едно дете, аз търся разговори с родителите и учителите...Уча ги на философията на живота. Не е важно първото място в състезанието, а е важно да станат добри хора..."
 
Николина Керемедчиева- Димитрова е педагог и майка на две момчета. И двамата тренират футбол. Питам я за това кой ги насочи към спорта и нейното мнение, като преподавател, нужно ли е децата да бъдат ангажирани с извънкласни дейности:

"И двамата ние с таткото ги насочихме...Малкият сам избра да е вратар... Големия има други интереси, докато за малкия е рано да се каже дали ще продължи...Децата които са ангажирани в извънучилищни дейности са по- организирани. те знаят, че имат още задължения и са и по-отговорни. Трябва да има такъв тип извънкласни форми."

Бисер Маринов е актьор. Никога не е посещавал школи и решението му да кандидатства актьорско майсторство идва спонтанно и след частни уроци успява:

"Не съм ходил на школи. Година преди да завърша започнах частни уроци при известната видинска актриса Соня Деянова...Хубаво е да има извънкласни дейности, но детето само трябва да избере...Когато играех в "Двамата веронци" по Шекспир,, там имаше една амбициозна майка, която караше сина си да прави като другия, но не се получаваше. Не трябва на всяка цена децата да бъдат записвани на езици и школи..."

Анкета сред деца показа, че те са насочени към спортни занимания от учителя си:

"Тренираме баскетбол. Господин Груев ни насочи...Харесва ни...Аз тренирам футбол, баскетбол и тенис на корт. Искам да стана тенисистка...Аз ходя на английски в читалището. Изборът е мой..."

Какво е мнението и на възрастните по темата за извънкласните занимания:

"...Ходил съм на лека атлетика...Ходих на технически кържоци и после това стана професията ми- инженер съм по двигателите...Ходила съм на танци в Пионерския дом. Беше интересно...Не съм ходил, защото учих в музикално училище и там имах всичко, което ми трябва. Реших с това да се занимавам и то стана моя професия...Ходих на английски и математика..."

Най-разнообразни възможности има и в Монтана за ангажиране свободното време на учениците, съобщи Любо Андреев. Младежкият дом е една от институциите, която дава възможност за развитие на талантите на най-малките жители на Монтана. Между 600 и 700 ученици посещават различните форми на занимания.


“Вратите на Младежкия дом са широко отворени за всеки желаещ да покаже своите възможности”, заяви директорът Асен Асенов.

Обединеният детски комплекс “Ние, врабчетата” в Монтана също ангажира голяма част от учениците в града. Момичета и момчета на възраст от 4 до 19 години могат да се занимават с наука, спорт и изкуства. "Гнездото" на врабчетата предлага занимания по математика, фолклорни и модерни танци, вокално и театрално студио, спортовете - баскетбол, футбол, борба, плуване, джудо и борба и лечебна физкултура. Всички занимания в ОДК "Монтана" са безплатни. Обединената школа по изкуствата в Монтана дава възможност за изява на музикалните таланти от града. Часове се провеждат по различни музикални инструменти и пеене. Клубове по спорт в Монтана дават първи стъпки на децата. В двата клуба по футбол - "Монтана" и "Прециз" тренират над 400 деца. Секции има по баскетбол и волейбол. Карате-децата на Монтана се обучават в два клуба. Така, че Монтана предлага големи възможности за ангажиране на учениците в свободното им време. Въпрос на избор и възможности!

Враца също предлага много възможности за развлечение на учениците във времето извън клас, научаваме от Жоро Александров. Макар че в момента съществуващите спортни клубове все още попълват групите си, за никого не е тайна, че най-голям интерес има към плуването. Лошото е, че в момента тече обичайният ремонт на покрития басейн в спортен комплекс „Христо Ботев“, което стопира началото на уроците по плуване. От Общината обаче твърдят, че дейностите ще завършат скоро, което ще канализира този процес. Враца има традиции в борбата и леката атлетика, затова местните клубове също имат достатъчно възпитаници за тренировъчен процес. Обновената покрита лекоатлетическа писта дава доста възможности, а в зала „Вестител“ тепърва предстои ремонт. Футболният "Ботев" е само част от възможността на малчуганите във Враца да се занимават сериозно с този спорт, защото в града има и частен клуб /ФК "Звездичка"/, който има свои групи в детски градини и началните училища. За онези, които предпочитат да се занимават с волейбол и баскетбол, също има достатъчно възможности, твърдят от местните клубове. Музикалната школа към НЧ "Развитие" и Центърът за работа с деца допълват възможностите за занимания на децата със своите музикални и танцови школи. Във Враца има 4 частни езикови училища, които предлагат срещу съответното заплащане, задълбочено изучаване на английски, френски и немски. Най-модерни напоследък са IT академиите, които пък обещават да превърнат децата в компютърни програмисти.  

От изложеното до тук е видно, че има много места, където учениците да прекарват ползотворно времето си с изкуство, наука и спорт. Въпросът е в желанието- тяхното или на родителите им.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56