Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пациенти от Видин продължават да ходят на хемодиализа в Монтана

Снимка: Радио Видин

Месец след аварията в диализата във Видин, пациенти, които са на животоподдържащата терапия продължават да пътуват до Монтана. Заради съмнения за качеството на извършваните във видинската болница процедури, са сезирали пациентска организация. Случаят не е единичен, казват от Федерация "Български пациентски форум". От Здравното министерство обявиха резултатите от проверката на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ след аварията в отделението и смъртен случай. Проверяващите са установили нарушения в спешното отделение.

Валери Нинков и още десет души, които са на диализа, пътуват 250 километра на ден, три пъти в седмицата до частен център в Монтана. Твърдят, че след ремонта в отделението няма промяна. Казва, че за проблемите пишат писма поне от година до Здравното министерство, Касата, омбудсмана.


"Пътуваме 10-11 души до Монтана. Във Видин няма промяна в диализата... В Монтана отношението е друго.... Подготвили сме нова жалба до омбудсмана. Отново сигнализираме, че част от диализната апаратура е надхвърлила допустимите 30 хиляди часа работа, а водата за диализно лечение според нас не отговаря на изискването за допустима стойност на електропроводимост... Съхранението на част от медицинските изделия е на входа на болничната сграда, през който влизат пациенти от други отделения и външни хора, а контрол не се упражнява... Последната ни жалба е от 18 октомври. В контакт сме и с пациентски организации... Ще продължим да правим диализа в Монтана, докато не се подобрят нещата във Видин..."


По темата потърсихме за коментар д-р Цветан Василев, който от средата на май е директор на МБАЛ "Св. Петка" във Видин. Отговорът е: 


"Не искам да се занимавам с хемодиализата и с Вас." 


Въпросите, които щяхме да зададем са: имат ли основание твърденията на пациенти, че не получават качествена диализа във Видин; използва ли се в отделението апаратура, която я е надхвърлила максимално допустимите 30 хиляди часа работа; отговаря ли водата за диализно лечение на изискването за допустима стойност на електропроводимостта; какви са показателите; колко са смъртните случаи на пациенти на хемодиализа за миналата година; какъв е резултатът от проверката на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ за смъртния случай 50-годишен пациент на диализата на 3.10.2018 г.; обявена ли е вече обществена поръчка за новата апаратура, за която от Министерството на здравеопазването осигуряват средства; кога ще бъдат доставени новите апарати.


От Министерството на здравеопазването обявиха информацията за проверката на Изпълнителна агенция "Медицински одит", извършена след аварията във видинската болница. Качена е и на сайта на Министерството. В съобщението се казва:


"Проверката, която министърът на здравеопазването Кирил Ананиев разпореди на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ по повод смъртта на 50-годишния пациент и възникналата авария на водоочистващата инсталацията за хемодиализа в Многопрофилната болница “Св. Петка“ във Видин установи нарушение при оказването на медицинска помощ на пациента в спешно отделение."


Допълват, че предстои образуването на административно - наказателни производства на дежурния в отделение „Спешна медицина“ и на консултиращия кардиолог в лечебното заведение. Цялата документация ще бъде предоставена на Районната прокуратура в гр. Видин. От Здравното министерство съобщават, че  починалият мъж на първи октомври е подлежал на планова хемодиализна процедура - втора смяна. По данни на медицинския персонал, той не се е явил, а е съобщил, че „ще пропусне и ще дойде за третата смяна“. В същия ден обаче, заради аварията диализита спира за няколко часа. На 2.10. в телефонен разговор е заявил, че на следващия ден ще отиде със собствен транспорт до гр. Монтана, за да продължи там диализното си лечение. Сутринта му прилошава и сам подава сигнал на телефон 112. Екипът е пристигнал на адреса за 5 минути, а 10 минути по-късно пациентът е транспортиран до Спешно отделение. Извършена е рентгенография, която доказва „белодробен оток“. В хода на лечението е проведена консултация и с кардиолог. Проверяващите са установили, че в приложената документация няма информация за назначени и проведени параклинични изследвания, с което са нарушени различни текстове от Закона за здравето и Медицинския стандарт „Спешна медицина”. Тоест, дежурният лекар, извършил прегледа не е назначил и не са извършени клинико-лабораторни изследвания на пациент в спешно състояние. По отношение на водоочистващата система за хемодиализа, назначената проверка установява, че инсталацията за омекотяване на водата, е аварирала вследствие на високо налягане след отстраняване на проблем с магистрален водопровод. Това е наложило спешното изключване на пациентите от процедурата. 


В съобщението на Здравното министерство не се посочват нарушения в отделението по хемодиализа.


Случаят във Видин не е единствен, казва Иван Димитров, председател на Федерация "Български пациентски форум". От него са потърсили съдействие пациенти от Видин. 


"За съжаление, това не е единичен случай за последното десетилетие... В България болниците компенсират недостиг на средства с пари от диализата, а държавата абдикира... Краде се от здравето на пациентите... Хората на хемодиализа в страната са над 3 хиляди, а едва хиляда са в списъка на чакащите за трансплантация... Определям това като политическа немощ."


 
Проблемите във видинската хемодиализа са от години. Това твърди Аделина, майка на пациентка на отделението. Тя губи дъщеря си Емилия преди година и половина. Младата жена е била в списъка на чакащите за трансплантация. 



"Има разлика в диализата в София и тук. Там апаратите са нови. И чистенето е хубаво. Тук няма хубаво чистене. Специалист от кардиологията ми показа нейното сърце. То бе цялото във вода, защото не е изчистено. И се стигна до фатален край. 11-12 апарата имаше. Те винаги оставят един или два апарата свободни, ако се развалят да ги подменят или да включат някой, ако дойде спешно."


Близките на Емилия не отправят обвинения и вече не упрекват никого. Остават с болката, че е можела да бъде спасена. 


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Във Воднянци искат програми за безработни

Екипът на радио Видин гостува в село Воднянци, община Димово. Времето е дъждовно и следобедно и по това време по улиците не се срещат хора.  Селото е на около 60 км от Видин в посока Монтана и на 180 км от София. До него лесно може да се стигне с автомобил или с влак по линията София-Видин.  В землището на селото е изграден язовир Дреновец...

публикувано на 17.05.24 в 12:30
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политиците загубиха спечелен мач с Еврозоната

България няма да успее да изпълни критериите за влизане в Eврозоната до юни.  На конференция, посветена на следващите стъпки към еврото, бяха обсъдени политическите и социалните последици, както и икономическите и финансовите перспективи преди и след присъединяването, бяха анализирани и успешни примери на европейски държави, вече въвели единната..

публикувано на 16.05.24 в 10:00

Имат ли интерес ресторантьорите към чужди служители?

Заради липсата на кадри летният сезон е пред провал за ресторантьорския бранш, заявиха преди дни от сектора. Причината е приета промяна в Закона за чужденците, която по никакъв начин не помага на бизнеса за това лято. Преди началото на туристическия сезон има предприемачи, които обявиха, че ще фалират, защото нямат работници. Хотелите отварят, а..

публикувано на 15.05.24 в 11:21
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българската данъчна система се нуждае от модификация и модернизация

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Нашата бедност се дължи на закъснелия и грешно направен преход

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05
Иван Радев

Иван Радев: Механизмите на демокрацията се ползват срещу самата нея

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00