Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Искайте и ще ви се даде..."- важи ли за общинските бюджети?

Снимка: колаж: Радио Видин

"Искайте и ще ви се даде, търсете и ще намерите, хлопайте и ще ви се отвори", е написано в Библията. Дали това важи и за общинските бюджети? Отговорът потърсихме в "Посоките на делника". Бюджетите на общините се изработват от кметските администрации, подлагат се на обществено обсъждане, след това се разглеждат в постоянните комисии към Общинския съвет по места и накрая се утвърждават на заседание на местния парламент. Разпределението на парите е важно за живота и дейността на всяка община, от това зависи в какви местни дейности и капиталови разходи ще се насочат приоритетно средства.

Има ли обаче възможност обикновените жители на общината да дават предложения за разходите в годишните бюджети и дали те ще бъдат приети?

Община Видин съобщи, че събира мнения, препоръки и предложения. Вчера, 14 януари, Бюджет 2019 бе подложен на обществено обсъждане преди да влезе за гласуване в Общинския съвет.

Над 44 млн. лева е бюджетната рамка, а кметът Огнян Ценков посочи, че са взети предвид и предложенията на видинчани за облагородяване на междублоковите пространства в жилищните квартали на Видин:

"Видяхме удовлетворението на гражданите от всички инициативи, които ние предприехме- и за подобряване на образователната структура, и за изпълнението на проектите, и естествено за подобряването на жизнената среда, като последната инициатива са 3 млн., които са предоставени от правителството в края на миналата година, защото в тях 2 792 330 лева са пряко включени за подобряване на жизнената среда в кварталите на град Видин и това е по желанието на гражданите- кварталите, местата, улиците, които те са посочили в техните предложения, сигнали, молби."

Проектобюджетът на Община Враца ще бъде представен днес пред местната общественост. Заложените средства са близо 60 млн. лева, което е с 10 млн. повече от миналата година. Общинските съветници от ДСБ и Обединение Демократична България Владислава Лакова и Георги Генов са провели редица срещи с граждани, за да чуят какви са техните предложения за разходването на бюджетните средства. Те са обобщени и вече входени в общинската администрация.

"Няма пречка гражданите да правят предложения към Общините. Смятам, че активността не е толкова висока, защото  хората са заети, а и нямат достатъчно време да следят в какъв срок и как се правят тези предложения. Ние сме се опитали да можем да стигнем до максимално много хора, да разговаряме с тях и да сме проводник по някакъв начин на това, което те искат", обясни Владислава Лакова.

"Опитваме се да прокараме идеите на хората- как искат този бюджет да бъде изразходван, какви са техните желания по местоживеене, по месторабота, по място на отдих и развлечение. Успяхме да обобщим и конкретизираме над 30 предложения, които биха могли да се случат в рамките на Бюджет 2019", допълни Георги Генов.

Проектобюджетът на Община Монтана за тази година бе подложен на обществено обсъждане днес.

"Проведохме серия от консултации с различните групи в Общинския съвет. Излязоха различни предложения, които са входирани и мисля, че една част от тях ще влязат в общинския бюджет. Събрали сме редица искания и предложения от граждани, на самото обществено обсъждане също може да постъпят подобни предложения, т.е. има процедура, с която диалогът с гражданите се реализира. Много хора искат нещо, но в крайна сметка е въпрос на приоритети, на политика, на посока на развитие. Хората са активни, все пак всеки иска да живее по-добре", обобщи председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00