В "Памет нашенска" си спомняме за видинската гражданка Нора Пизанти, на чието име са наречени първия родилен дом във Видин и парка, където по-късно се разполага Видинския панаир. За Нора Пизанти се знае малко, тъй като тя умира рано. В нейна памет баща ѝ, известният видински гражданин Челеби Пизанти, прави дарения на Общината. Така той се вписва в списъка на дарителите и благодетелите на Видин. И днес видинчани с благодарност си спомнят за името на този богат видинчанин от еврейски произход. Семейството има тъкачна фабрика, голяма къща в центъра на Видин и земи в околностите на града.
Подробности от живота на Нора Пизанти и за даренията на баща ѝ Челеби Пизанти ни припомня директорът на Държавен архив Видин Светлана Кръстева.
"Нора Пизанти е родена през 1908 година във Видин. Започва средното си образование в София, но се налага по семейни причини да го завърши във Видин. През 1928 г. заминава за Виена, където записва и учи правни науки. Там се запознава със съпруга си и се завръща във Видин. През 1935 г. забременява, заболява от тежка токсикоза и умира. Челеби Пизанти дарява на читалище "Цвят" пиано и в продължение на няколко години подарява по 100 тома книги за читалищната библиотека. През 1937 година заявява писмено в Общинския съвет желанието си да дари 200 дка земя и да построи със собствени средства парк. Ето какво пише в протокола: "Съветът се запозна с високоблагородната инициатива на г-н Пизанти за подпомагане и украсяване на града, за това, че дава добър пример за един изпълнен дълг, решава, първо, приема с признателност г-н Пизанти да уреди със свои лични средства един парк по план, посочен от градския градинар. Второ, паркът да носи името Нора. И трето, когато паркът бъде готов, г-н Пизанти да издигне паметник – бюст на покойната.“
На 10.07.1945 Общинският Съвет във Видин приема ново дарение от Челеби Пизанти, който отстъпва част от дома си за родилен дом. Това е етаж и половина от масивно здание на улиците "Болярска" и "Павловска". Условията на дарителя са следните: зданието да служи за родилен дом, където бедните родилки да се приемат безплатно и домът да носи за вечни времена името Общински родилен дом "Нора Челеби Пизанти".
Родилният дом е открит през септември 1946 година. На 10 юли 1945 г. Общинският съвет приема дарението и го прави публично достояние по най-тържествен начин пред видинското гражданство и чрез пресата. Първата родилка е Стойка Габровска, 34-годишна, която ражда момиче и го кръщава на дъщерята на дарителя - Нора.
Доверието на обикновените жени води до увеличаването на броя на бъдещите майки и ако през 1946 г. в дома раждат 53 родилки, през 1947 г. – 238, през 1948 г. – 303, през 1951 г. –309
Съученичка на Нора Пизанти Еленка Рапнакова я определя като прекрасна и човеколюбива, обичаща и помагаща на бедните деца, а учителката ѝ Галкина си спомня:
"Правеше впечатление на много любознателна и интелигентна ученичка. В гимназията особено ѝ се отдаваше руския език, тя има меко произношение, правилен израз, гладък превод. Писмените ѝ работи бяха съвършени."
Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..
ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..
От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..
Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго. Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...
Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..