Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Григор Томов: Хората от Северозапада имат право на най-доброто лечение

Снимка: Радио ВИДИН


Нова модерна апаратура получи Комплексният онкологичен център във Враца, коЙто обслужва пациенти и от областите Видин и Монтана. Това е най-добрата апаратура в света в момента, произведена е от водещи фирми, обясни в предаването "Направление здраве" управителят на лечебното заведение д-р Григор Томов. Той уточни, че апаратурата е за работата на отделението по гастроентерология: 

"Най-новото, с което напълно искаме да отговорим на световните тенденции в съвременната медицина, е, че се снабдихме за гастроентерологичното ни отделение с една нова апаратура за диагностика и лечение на гастроентерологичните заболявания. Аз смятам, че българинът от Северозападна България има право на достъп даже и до световни върхове в медицината, нищо че сме на последно място по доходи....Но все пак всичко това е свързано с голямата заболеваемост, нивото на заболеваемостта в Северозападна България, за която Комплексен онкологичен център Враца се грижи. Става въпрос за най-добрите апарати на световните лидери. Това е един гастроскоп за диагностика и лечение на заболяванията на хранопровода, стомаха и дванадесетопръстника, колоноскоп за диагностика и лечение на заболяванията на дебелото и тънкото черво, дуоденоскоп за диагностика и лечение на заболяванията на жлъчните канали и панкреаса, ехоендоскоп – апарат, съчетаващ в хибридна техника, видеоендоскопско изследване и ехографско, чрез което се дава възможност за прецизна диагностика и лечение на серия от заболявания на панкреаса, жлъчните пътища, лимфните възли в коремната кухина и гръдния кош. Всичко това така е навързано, че може да се постави диагноза отгоре до долу на стомашно-чревния тракт..."
Снимка: Радио ВИДИН
Комплексният онкологичен център е оборудван добре с техника, необходимо е разширяване на легловата база. Ето защо от ръководството на лечебното заведение търсят възможности за надстрояване на сградата на лъчелечебния център.

"Средногодишно диспансерни и лица за лекуване минават над 10 000 души. На базата на това, че при последното преброяване в трите области живеят около 380 000 човека, това е доста голям  процент. Нормално е, когато хората намаляват и заболеваемостта да намалява, но тук нещата не са такива. Населението е застаряващо, при по-възрастните хора много повече се намират такива злокачествени заболявания и ние се опитваме да вдигнем процента на преживяемост на тези пациенти, на които са открити заболявания. Вярно е, имаме и жалби по някой път, по някой път хората са недоволни, че сме се забавили с един или два дни, или нещо се е случило, но това са субективни неща, с които не можем да се преборим."


Увеличава се късната диагностика на пациентите с онкологични заболявания. Една от причините е, че голяма част от хората не са здравно осигурени, обясни още д-р Григор Томов:

"Късната диагностика я има все още и тя се увеличава процентно спрямо ранната диагностика, поради ниския стандарт и поради това, че много голяма част от хората не са здравноосигурени и не могат да стигнат до лекар. Има хора, които не могат да си позволяват финансово да пътуват, камо ли да отидат на лекар, камо ли да отидат на частен лекар. Това е една от причините за късната диагностика. Втората причина е, че аз лично не знам какви са стимулите на личните лекари от Здравната каса да се правят тези профилактични прегледи. Сега доколкото чувам, нещо трябвало да бъдат глобявани пациентите, джипитата, някой там натиска нещо, но явно, че по този начин няма да стане. Затова късната диагностика я има, което е много лошо. Въпреки че модерната диагностика е налице, но когато липсват финансови средства, тогава вече проблемът..."

Хората, които искат да се изследват за онкологично заболяване, трябва да се обърнат към личния си лекар. Друга възможност е участието в кампаниите за профилактика, които Комплексният онкологичен център Враца смята да организира през следващите месеци.

Повече по тази и останалите теми в предаването може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Изложбата "Яж" на Изабел Иванова от Видин - уверена крачка към успеха в изкуството

Днес се срещаме с Изабел Иванова - една млада видинчанка, която откакто се помни е в търсене на своя талант. Като малка се лута между различни спортове, посещавала е най-разнообразни курсове по пеене, свирене на китара и други, но все не намира себе си. Докато един ден разбира от своя приятелка за курсове по изобразително изкуство при Веселин..

публикувано на 23.05.24 в 17:00

Емилия Георгиева от Железна- за училището в Чипровци и професията на учителя

В навечерието на 24 май в "Думата имат старейшините" ви срещаме с учителката по история Емилия Георгиева от село Железна. Тя е завършила Великотърновския университет, работила е над 40 г. в чипровското училището, където от 1987-ма до 2005 г. е била и директор. По думите на Емилия Георгиева, макар да не е официално признато, учебното..

публикувано на 23.05.24 в 16:50

Журналисти от Радио ВИДИН ще участват в литературно четене по програма "Христо Ботев"

Журналистите  от Радио ВИДИН  Виктория Топалска и Красимир Каменов ще участват в литературното четене в предаването "Артефир" по програма "Христо Ботев" на БНР. Авторското четене ще се проведе в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност - 24 май.  Представянето на..

публикувано на 23.05.24 в 15:50

Какви вреди нанасят преградите по реките

60% от реките, езерата и влажните зони в Европа не са в добро състояние , което се отразява пряко върху качеството на водата, както и върху популациите на животинските видове, обитаващи съответните екосистеми. Основна причина за това е огромният брой язовири, бентове и бариери. По данни на WWF Европа е континентът с най-много преградени реки и..

публикувано на 23.05.24 в 15:12

Екоинспекцията в Монтана обяви конкурс за рисунка за Европейския ден на "Натура 2000"

Регионална инспекция по околната среда и водите - Монтана, обяви конкурс за детска рисунка под наслов „Красотата на природата“. Поводът е   Европейския ден на „Натура 2000“, който се отбелязва на 21 май.   Целта е популяризиране на биологичното разнообразие в България, свързано с изграждането на Национална екологична мрежа НАТУРА 2000, включваща:..

публикувано на 23.05.24 в 15:01

Възможно ли е екологично и достъпно строителство

Строителството е една от индустриите с най-голям негативен ефект върху околната среда от гледна точка на материалите, които се използват, както и от гледна точка на начина, по който сградите функционират.  Възможно е строителство с екологични материали и в същото време да е достъпно за потребители, казва д-р Божидар Иванов- част от авторския..

публикувано на 23.05.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Тестове на сирените за предупреждение разтревожиха жители на Видин

Тестове на сирените (сигналите) за ранно предупреждение и оповестяване на населението внесоха смут в някои граждани на Видин. Според Десислава Василева те не са били публично оповестени и това е породило известни притеснения както в нея, така и в други жители на Видин, които изразяват своето възмущение под нейна публикация в социалните..

публикувано на 23.05.24 в 10:16