Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животновъдни кооперативи ще произвеждат продукт под една марка

Снимка: Радио ВИДИН


Животновъди от страната започнаха да се обединяват в кооперативи. Скоро те ще започнат да преработват млякото си в мандри по определена рецепта и утвърден браншови стандарт, за да излязат с продукт под една марка, като гаранция на потребителите за качествен продукт. Това е един от начините да бъде спасен браншът, коментира Симеон Караколев, съпредседател на Националната козевъдна и овцевъдна асоциация. 

"Процесът е в ход от две години. Сега започваме да реализираме идеята, да групираме по места събирането на мляко, да си го преработваме и под обща марка да го реализираме. На този етап в сдруженията са овцевъди, надяваме се да надградим и с козевъди и говедовъди. Стопаните трябва да са наясно, че това е все едно те да си преработват млякото, т.е. парите не идват всеки месец, а малко по-късно, но накуп, защото млякото се събира организирано по региони, преработва, зрее, едва тогава продуктът може да се реализира... Проблем е това, че 80% от фермерите нямат собствени хладилни вани, затова чакаме да отвори схемата за държавна помощ, която ще подпомага закупуването на тези вани. С кооперативите ще имаме възможност да закупим вани, да ги раздадем на фермерите, така стъпка по стъпка ще започнем да съграждаме основите на този кооператив. Задължително е обаче, фермерите да са в сдружение- група на производители. Това е един от начините да оцелее браншът. Ще ползваме примера на колегите от Западна Европа- там фермерските кооперативи са с над 100-годишна история. " 

400 са малките и средните овцевъдни и козевъдни ферми в страната, 20 са вече създадените сдружения, едно от тях е със седалище Враца и обединява овцевъди от Врачанско и Плевенско. Според Симеон Караколев през последните години се наблюдава интерес на младите към фермерството, но е налице и обратният момент- дългогодишни животновъди се отказват, заради несигурната обстановка, липсата на възможност за инвестиции и европейско финансиране, голямата бюрокрация, прекалено многото изисквания и неуредици. 

"Искаме да ограничим този процес, доколкото можем"-  каза Симеон Караколев. Според него, годината започва не съвсем добре- с ниски изкупни цени на мляко и месо, и непрекъсната борба срещу вноса, а въпреки усилията, държавата няма кой знае какви механизми за справяне със ситуацията:

"Надявам се със съвместни усилия да тръгнем в по-добра посока. Да е берекет, дано резултатите ни накрая на годината да са по-добри"- пожела Симеон Караколев на колегите си. 
Браншовата асоциация работи и по създаването на платформа-регистър на всички ферми в страната. 

Не са малко проблемите и при пчеларите- в Плевен гилдията излезе на протест. Причината е че в резултат на нерегламентирано третиране на посевите с пестициди в региона са измрели голям брой пчелни семейства. "Тази година смъртността е значително по-висока, трябва да се вземат мерки", каза председателят на Областния пчеларски съюз доц. Юлиян Станчев:

"Това е проблем на отделните земеделски стопани. Проблемът е, че не се спазват изискванията. Още февруари изпратихме на земеделците едно обръщение, за да им припомним най-важните неща в растителната защита- да не се пръска при цъфтеж, да се пръска само нощем, както е по Наредбата, да уведомяват пчеларите... Не се спазва нищо... Затова ни преля чашата. Вярно е, че и мерките са трудни- прави се комисия, но тежестта на последващите процедури пада върху пчеларите- те не желаят да се занимават... Ние настояваме отравянето на пчелите да бъде инкриминирано, да влезе в наказателния кодекс, защото на този етап то не се смята за престъпление. Дори и да има съдебно дело, пчеларят след 2-3 години се обезщетява с някакви пари, но няма наказание за извършителите, за да спрат да тровят пчелите. Има и предложение за отнемане на удостоверения за растителна защита и за упражняване на земеделска професия. Не може един земеделец така да трови пчелите безогледно, при положение, че са му от полза.... Има и съвестни земеделци, но по-големите, едрите, си позволяват да бъдат независими и да си правят каквото си искат..."     

Над 500 са пчеларите, които членуват в Областния пчеларски съюз в Плевен. В протеста участваха и пчелари от съседните области. Те настояваха пред агроминистерствмото за промяна в наредбата и при нерегламентирани пръскания, да бъдат подпомогнати от държавата. В резултат на протеста стана ясно, че на 8 май  ще се състои Консултативен съвет по пчеларство, на който пчеларите ще внесат своите искания- за по-строги наказания за земеделци, които не спазват правилата.

Динамични и променливи агрометеорологични условия прогнозират синоптиците през първото десетдневие на май. В условията на постоянни промени- в какви фази са растенията, какво трябва да направят стопаните, и какви ще са условията за работа- чуйте агропрогнозата от Леночка Ангелова- директор на метеорологичната станция в Монтана. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17