Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Листното торене- "спешната помощ" при критични ситуации

Снимка: Маргарита Костова


В средата на май за пшеницата може да се говори с оптимизъм, защото до средата на април, преди да завали повсеместно, земеделците бяха повече от отчаяни. В много региони на страната пшеницата поникна едва през февруари, някои посеви през март не бяха достигнали необходимата си степен на развитие, а растенията бяха слаби. Това наложи и прилагането на "спешна помощ" с листно подхранване. За грижите за посевите в  "Земята, която ни храни" говорим  с Маргарита Костова, специалист по листно торене:

"Разумните земеделци предприеха ранно листно стимулиране с българските биостимулатори във фаза след 3-ти лист и усилията си струваха - налице са няколко братя, при това съвсем равностойни на централното стъбло. Кореновата система също се разви.  Това позволи подаденият като почвено хранене азот да се усвои и да започне активен растеж. Бързо пораснаха и плевелите, в повечето случаи те поникнаха на вълни и това накара земеделците да правят повече от едно хербицидно пръскане. През първата половина на април посевите бяха сравнително редки и проветриви и нямаше сериозно проявление на болести, но след валежите задължително се приложи и фунгицид. Към края на април ситуацията е: задължителните химични продукти са приложени и е направено поне едно листно подхранване. Посевите имаха нужда от дъжд и той се отрази благотворно. Факт е обаче, и че поради сухата зима при част от посевите не се внесе достатъчно азот в почвата, а на други места закъснелите, но силни пролетни валежи доведоха до неговото преминаване на по-голяма дълбочина. Нарушеното азотно хранене е една от основните причини за преждевременното прегаряне на първите листа, което ще създаде проблеми в процеса на наливането на вече заложените зърна. На повечето места в страната пшениците са във фаза поява на флагов лист и изкласяване. Сигурно е, че сега трябва да се работи за изхранване на заложения добив, повишаване на имунната защита на растенията и опазването от болести. "

Бързото преодоляване на критични ситуации е решаващо за добива. Стопаните трябва да се ориентират към листно подхранване с торове, в които има хранеща, стимулираща и антистрес съставка- това ще гарантира по-висок добив и ще подобри качеството на полученото зърно. Средата на май е, почти навсякъде са поникнали и пролетниците, при слънчогледа на места обаче се появяват някои проблеми: 

"Неравномерно и задържано развитие, дефицит на зимна влагозапасеност и появата на мързелив корен, стерс и задържано развитие след приложените почвени хербициди, заплевеляване- това са част от проблемите, които се наблюдават при слънчогледовите посеви. В средата на май слънчогледът повсеместно е поникнал,  но растенията са в различна фаза в зависимост от датата на сеитба и конкретните условия за развитието му"- каза Маргарита Костова. 
Как да се справите с проблемите при слънчогледа и царевицата, какво да направите при повреди от градушка или поражения от отвяти хербициди- чуйте звуковия файл.

През втората половина на миналия век на европейско ниво е отчетена тенденция към повишаване употребата на продукти за растителна защита в земеделието. Като резултат от направените проучвания и анализи за страничните ефекти на пестицидите върху здравето на хората и околната среда, Европейският съюз през последните 20 години насочва селскостопанската си политика към намаляване на зависимостта от употребата на пестициди и безопасността на потребителите на земеделска продукция. От 2014 година задължително изискване за стопаните е спазването на общите принципи за интегрирано управление на вредителите при земеделските култури. Какво представлява и кои са принципите за интегрирано управление на вредителите- чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17