Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациенти и здравни работници са недоволни- необходим ли е "рестарт" на здравната система

Хипократ: "Отстранете причината, тогава ще премине и болестта“

Снимка: Радио ВИДИН

Медицински специалисти от видинската болница- сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори и т.н. започнаха ефективни протести. Обявиха, че от 13 до 20 юни ще спират работа ежедневно по един час, след това ще увеличат времето, а ако исканията им не бъдат изпълнени, са готови и да подадат колективно оставки. Причина за недоволството им са най-вече ниските заплати, които получават и тежките условия на труд. Освен това са против търговския статут на лечебните заведения, тъй като смятат, че "търговията със здравето на хората" е против интересите на пациента, съсловието и здравната система като цяло:

Снимка"Вземат ни за даденост, ние им се полагаме, ние трябва да работим. Две минимални работни заплати са ни напълно заслужени... Младите сестри получават по-малко от минималната работна заплата... Крайно време е да се разбере, че високоспециализираният труд, който упражняваме, не може да бъде оценяван колкото на хората, които са нискоквалифицирани. Не може заплатата на санитарките да е 560 лева, а нашата- 580... Не знам как ще издържим физически и психически по този начин... Медицинските сестри в болницата не достигат, голяма част са пенсионерки или в предпенсионна възраст. Не можем да подсигурим необходимото качество на сестринските грижи. Никой няма да дойде след нас, няма нови сестри и ако нещо не се направи, след няколко години просто няма да има сестри- ние просто сме на изчезване... От 20 години млад кадър в клиничната лаборатория не е дошъл. Тук се работи денонощно, няма делник, няма празник, работим по един на смяна, обслужваме и спешното отделение, тичаме по всички етажи, натовареността е голяма, а основната заплата е 590 лева... Протестирам срещу порочната система. Това е система, от която и пациенти, и работещи са недоволни. Влезли сме в порочен кръг, от който не знам как ще се излезе..."

СнимкаДнес и медиците от врачанската болница отново излязоха на протест. Те блокираха движението по възловия булевард "Втори юни".

"Искаме цялостна промяна на здравната система. Повечето хора мислят, че искаме само по-големи възнаграждения, но това е само една от деветте точки в нашите искания. Основният проблем е, че някъде отиват едни милиони левове, които никой не знае къде са. Налива се от пусто в празно и за медицинския персонал няма пари. Болните се оплакват, че няма консумативи, че не са добре обгрижвани, но няма как да са добре обгрижвани, като една сестра отговаря за 40 пациенти. Не може нощният труд да е 50 стотинки. Проблемът е мащабен. Министър Ананиев трябва да работи за промяна на законите в здравеопазването. Правят се, че не ни виждат, но ние няма да се откажем. Това е национален проблем, глобален проблем. Търпението ни се изчерпа. Всеки иска, когато дойде в болницата, да бъде обслужен, но скоро няма да има от кого да бъде обслужен, ако не ни се обърне внимание", обясни Мариела Стоянова, организатор на протеста във Враца.

Парите за здравеопазване у нас непрекъснато се увеличават. Тази година общата сума на бюджета на Здравната каса  възлиза на близо 4,5 млрд. лева. Въпреки това редица болници изпитват сериозни финансови затруднения, а медицинските специалисти не са доволни от доходите си. Въпреки че правителството отпусна допълнителни 50 млн. лева с обещанието, че от 1 юни заплатите на медицинските сестри в страната ще бъдат увеличени на 950 лева, това не се случи. Изпълнителният директор на видинската болница д-р Цветан Василев обясни, че няма как да увеличи възнагражденията, защото това означава "болницата да влезе в практически фалит."

Радослав Гайдарски"Проблемът е много сложен. Ако някой си мисли, че може да бъде решен с някаква наредба или указания, не става. Това, което получават сестрите в България, е подигравка с труда, който полагат. Заради това вече няма желаещи да се обучават за медицински сестри, а тези, които вече са получили такова образование лека-полека изчезват в чужбина. Това са наши момичета, които завършват с висше образование и много лесно си намират работа на Запад. Няма как да ги спрем, след като тук получават 500-600 лева заплата, а там- 2-3000 евро. Парите в здравната каса са недостатъчно за разпределяне в цялата страна, защото безразборното изграждане на нови болнични заведения, особено- на частни, доведе до този хаос. Когато аз бях министър НЗОК разполагаше с 1,640 млрд. лева, а сега разполага с 4,5 млрд. и въпреки това виждате какво чудо е. Трябва да се изработи нова стратегия с много строги критерии в здравеопазването и този проблем може да бъде решен", е мнението на бившия здравен министър проф. Радослав Гайдарски.

СнимкаОт сегашната ситуация в здравеопазването страдат и пациентите, които често изразяват недоволство от здравните грижи.

"Медицинските сестри, освен че не получават адекватни на техния труд заплати, се налага и да работят прекалено много. Не се спазва правилото за съотношението лекар/медицинска сестра, а именно на един лекар да има две медицински сестри, а на четирима пациенти да има една медицинска сестра. Това изобщо не се спазва у нас и не можем да подкрепяме да продължава така, защото това подлага на риск самите пациенти. Тези неща трябва да бъдат решени- с разбирането на лекарския съюз, на профсъюзите, на министерството, парламента. Трябва изцяло да бъде решен, а не да се прави нещо частично в момента",  коментира Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите.

Министерството на здравеопазването обяви, че се работи за нова методика, която цели да гарантира по-справедливо разпределение на средствата за работни заплати в болниците, но тя все още се обсъжда със социалните партньори и по нея има разногласия.

Снимка"Двама поредни здравни министри на управляващото мнозинство констатират, че здравната система се нуждае от радикална промяна. Констатацията е правилна и аз я подкрепям, но въпросът е с какви мерки трябва тя да се възобнови, да се "рестартира". Предлаганите до момента мерки от здравния министър не могат да бъдат осъществени, защото няма механизъм, по който да бъдат насочени пари директно към "работна заплата на медицинската сестра". Насочването на допълнителни средства към бюджета на здравните заведения не предопределя отделяне на част от тях за заплати. Не само заплатите, но и условията на работа на медицинските сестри не са адекватни. От необходимите на здравната ни система 80-90 000 медицински сестри, ние в момента разполагаме с 29 000, като голяма част от тях са в пенсионна или предпенсионна възраст. Проблем е, че в редица областни болници, които са тежко финансово състояние, като Видин, Враца, Ловеч, няма време колегите и колежките да изчакат решенията на управляващата коалиция по отношение на техния труд и работна заплата. За да се удовлетворят исканията им, са необходими около 16 млн. лева, което може да се отдели от държавния бюджет. Трябва да направим закон, с който да стане възможно директното субсидиране на работната заплата на медицинските специалисти. Считам, че въпросът с тяхната работа в България, с тяхното заплащане вече е въпрос на национална сигурност и трябва да бъде решен приоритетно", каза заместник-председателят на Комисията по здравеопазването в Народното събрание доц. д-р Георги Йорданов.

Повече по темата- прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00