Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министерството на културата финансира проучване на крепостта Бонония във Видин

3
Снимка: Светослав Цветанов


Археологическо проучване ще бъде проведено на територията на античната крепост Бонония във Видин. За първи път работата на обекта ще се извърши с подкрепата от Министерството на културата. 10 000 лева е сумата, с която ведомството финансира археологическия екип, ръководен от доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. Проучването е по проект на Регионалния исторически музей Видин и ще започне от 15 септември, съобщи археологът Ваня Ставрева:

"Министерството на културата наистина за първи път финансира археологическо проучване на антична Бонония, но факт е, че и за първи път Регионален исторически музей Видин направи проект, с който поиска такава финансова помощ. Така че, казвайки за първи път, на някого може да прозвучи, че досега пари не са давани, просто досега не е било търсено държавно финансиране за археологически проучвания, каквато е практиката. През тази година със съдействието, с настояването на научния ръководител доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей подготвихме проекта и той беше одобрен. Сумата не е голяма, не е това, което поискахме, но като за първа година мисля, че това е нещо чудесно, защото ще имаме възможност да започнем едни регулярни археологически разкопки..."


Археологическият обект е интересен за науката с това, че се намира в градска среда и върху него има много културни напластявания от други периоди, които също ще бъдат проучени, обясни археологът:

"Проучвайки Бонония, ние ще преминем през османския период, ще преминем през Средновековието, за да стигнем до пласта, в който се крие антична Бонония. Така че от научна гледна точка очакваме да има сериозен принос, защото границите на крепостта са горе-долу уточнени преди години, но са разкрити много малко части. Сега амбицията ни е да продължим прочуването на Кула №8, на стената до нея и евентуално да започнем разкриването на западната порта, която се предполага, че се намира в близост. С всичко това, когато се реализира, ще имаме още един археологически комплекс почти в центъра на града, който ще може да бъде социализиран и да привлича туристи."

Археолозите се надяват Община Видин отново да подпомогне проучването с работна група. Доброволци също са добре дошли.  

Целева финансова подкрепа за теренни археологически проучвания от Министерството на културата тази година получават още два обекта във Видинско. Това са античният град Рациария при село Арчар и некрополът от бронзовата епоха край село Балей. Работата и на тях се очаква да започне през есента.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18