"Първо беше една моя идея, когато се разхождах с баба ми в градската градина и имаше фестивал "Дунавски вълни", имаше деца и хора в национални носии. Видях ги как след като се натанцуват, сядат на пейките, пушат цигари и пият бира. Това е нещо нормално, аз съм учил в шестото и знам какво е държанието на хората на сцената и отстрани. И затова реших да направя една фотосесия на момиче в народна носия, което се държи по-естествено, по-разчупено от общоприетото. Защото сме виждали снимки на жени в народни носии и винаги са стереотипни, в една и съща поза. Срещнах Соня и тя се съгласи. Намерихме национална носия. Един ден целия снимахме над десет часа на различни места. Беше доста уморително. Това беше сериозна фотосесия с модел. На "Селището" при циганите Соня си играеше с децата, влизахме в домовете им. Тя беше като някакъв ангел за тях."
“Селището” е втората България и си е там, такова, каквото е - пише към снимките Филип Захариев. Едно забравено от боговете място, създадено да приюти семействата на работниците от производствените предприятия. Днес то е гето. В него българи и цигани винаги са живели в мир и разбирателство. В него живее и моята баба, при която отивахме. За живота на това място може да се разказва много, но ще оставя снимките да говорят.
Ето какво сподели и Соня Валери, централният персонаж в снимките на Филип:
"Това беше нестандартна фотосесия. Филип искаше да покаже и другата страна на България, в случая Видин. Който в момента, за съжаление, е доста занемарен и на нас ни е тъжно. Спомняме си с умиление за това как хубаво се живееше. Искахме да покажем тази България, която е тъжна. Затова избрахме тези локации. В "Селището" беше много емоционално. Просто ние променихме един обикновен ден на тези хора. В момента, в който слязохме, ние се представихме, и обяснихме за какво сме там. Българите ни гледаха лошо, ромите ни приеха с голяма усмивка и искаха да ни помогнат. Самите дечица бяха най-щастливите на света, те ме гледаха като фея от Космоса, пипаха орнаментите на носията, гледаха ме с любов и умиление и бяха много щастливи. Почувствах много контрастиращи чувства – хем се чувствах горда българка, хем ми беше тъжно, защото това, което ни заобикаля, е тъжно."
Идеята на Филип тръгва от неговия блок в кв. "Химик", който е като след бомбардировки в Сирия, страшен и опасен за живеене. Продължават да снимат в изоставените химически заводи, където преди 30 години са работили 7 000 души. На фона на затворилата врати Химия, Соня Валери се снима с пъстроцветна българска носия. Коментарът към снимката е: "Това момиче Не се е загубило в призрачния завод, загубило се е в живота! От изоставения град е. Града на реката, за който никой не говори. Тя щеше да живее тук и да е щастлива в него, ако не бе такъв, какъвто е в момента. И тя, и аз, и много други, които искаме да сме си вкъщи. Така, както са мечтали за това жителите на Припят. Само че не може, нищо че не сме обгазени с радиация. Обгазени сме с корупция."
Филип Захариев търси за снимките си и културни обекти:
"В Синагогата искахме да станат по-арт снимките. Контрастът между разрушеното и красивата българската носия е много фрапиращ. Хем трябва да бъде грозно, хем е красиво. Целта беше да покажем разрухата и идеалите на българина, което е носията. Оказа се, че в Синагогата няма нищо грозно., а е доста красиво…Всички тези неща са като хоби. Радвам се, че срещнах хора като Соня, Бенджи и Бел. Защото те наистина милеят за града и искат да направят нещо хубаво тук. Когато прекарам повече време тук, виждам, че има какво да се прави. Видин е град с огромен потенциал и трябва да се използва…Решил съм да обикалям по селата и да снимам възрастните хора, мисля, че има доста истории за разказване."
Преди дни излезе от печат втората книга на Филип Захариев, която носи заглавието “Където корабите умират". На вкусния фест в парк "Владикина бахча" на 5 и 6 октомври, той ще я представи и всеки, който желае, ще може да си я купи с автограф от автора.
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..
Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....
През тази година се навършват 95 години от откриването на гарата в най-голямото мездренскко село Зверино. През 1897 година започва да се строи отсечката на жп линията, която преминава през Зверинското землище. Тази линия е строена от чужденци, повечето от които са италианци. По време на строежа са настъпили известни промени в еднообразния живот на..
Има съществено подмладяване на дегенеративните ставни заболявания. Ако доскоро се смятало, че хората до 50-годишна възраст не са засегнати, то напоследък става ясно, че не е така. Дори хора между 30 и 50-годишна възраст проявяват признаци на артрозна болест, каза ревматологът д-р Галина Станчева от Видин. По думите ѝ, дегенеративните заболявания са..
За орязани дървета във видинския квартал "Съединение" сигнализираха преди дни в социалната мрежа Фейсбук живеещи в района. Резитбата се извършва от служители на Общинското предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство", но според някои видинчани тя е неправилна и твърде нещадяща дърветата. Други пък са доволни, предвид големия брой птици,..