Населението на България може да намалее до 5 800 000 души само след 20 години, сочи песимистичен анализ на Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките. Най- оптимистичната прогноза е към 2 040-та година населението на страната да е 6 850 000, т.е с около сто хиляди по-малко от сега, но за това са необходими спешни мерки.
Изготвени са от екип от института под ръководството на професор Антоанета Христова. Проектът е озаглавен "Мерки за преодоляване на демографската криза в Република България", а материалите по него са шест тома. Те включват резултатите от комплексното изучаване на тенденциите в демографското възпроизводство и взаимодействието между отделните процеси. Шестте работни групи към проекта са работили по направленията: "Раждаемост и семейни политики"; "Смъртност, стареене и качество на живот"; "Миграции и национална идентичност"; "Демографско развитие и трудови ресурси"; "Уязвими етнически и религиозни групи и общности"; "Демографска политика в България през периода 1879 – 1989 г.".
Според изследването най-сериозният проблем е застаряването на нацията. Анализите сочат, че след 10 години хората в България, които са на възраст над 80 години, ще са 7 на сто от населението на страната, а през 2050-та в тази категория ще е всеки десети.
Разработката е за периода до 2040 година като прогнозите са по три различни сценария, каза д-р Николай Цеков, главен асистент в департамент "Демография" в Института за изследване на населението и човека при БАН:
"Разглеждат се в перспективата до 2040-та година, като се прави ясна характеристика какво би се случило при различни сценарии. Сценариите са от продължение на сегашните тенденции и на една неглижираност на проблема, една пасивна демографска политика, основана на плащания за бебе и нищо повече, и минимални поддръжки на младите хора, до обоснована нова демографска политика. По примера на шест държави са разгледани демографските политики…Прогнозите как ще се развива България до 2040-та година са три. В случай, че се предприемат обосновани финансово и ресурсно обезпечени мерки по подобие на най-добрите практики в световната демографска история, с голям акцент на подобряване най-вече на образованието и живота на възрастните хора, медицинското обслужване на възрастните хора, това са двата основни акцента. Не става въпрос за плащане на ръка, а така наречената ваучерна система за поддържане на младите семейства и раждаемостта. Не се получават, както сега получават за бебе - пари на ръка или помощи. Дава се ваучер за детето. Примерно има разходи в магазините за храна, за млека, специални каши, лекарства, детски дрешки, игри, спортни занимания в училище, в детската градина такси. Когато родителят иска да запише на английски детето си или пък футбол, танци, драматургия, каквото и да е, не отива да взема пари от държавата и да плаща, а държавата превежда ваучер, който съответният търговец или доставчик на съответната услуга приема, ваучерът се осребрява, ако се изпълнят ангажиментите по него. Примерно- детето да издържи някакъв тест, детето да покаже, че е минало някакво ниво на английски или пък е достигнало някаква спортна степен. Всичко това до започване и завършване на висшето образование се поема с тази ваучерна система. Тя е доста скъпа, но за сметка на това намалява възможността за злоупотреби с пари."
Ако се приеме ваучерната система за подпомагане на семействата с деца и едновременно се предприеме политика за връщане на мигранти и оставане в страната на младите хора, намалението на населението през 2020 година в страната ще е със сто хиляди души. Прогнозата при тези обстоятелства е, че спадът ще продължи до 2030-та, 2035-та година, а след това дори ще има леко нарастване. Според екипа, участвал в разработката, са нужни мерки и за по-добра здравна профилактика на населението, тъй като България е водеща държава в Европа по така наречената преждевременна смъртност- сред хората между 45 и 65 години.
"Това за Европа е абсурдно положение. Дължи се на лоши хигиенни навици, липса на контрол върху консумацията на алкохол, тютюн и подобни вредни субстанции. Това се дължи на липса на знания и стремеж към здравословен живот, на липсата на активно спортуване и обездвижване"- коментира Николай Цеков.
България е и на едно от челните места по процент на лицата, които не са работоспособни. В тази категория са децата, хората в старческа възраст, и тези, които не са трудоспособни заради заболяване.
Изследването сочи, че седем от градовете в страната- София, Пловдив, Врана, Бургас, Габрово, Русе и Стара Загора се превръщат в центрове на растеж и към тях се насочват хората, които не заминават в чужбина. В същото време отливът на работоспособно население е от по-малките населени места. Според Николай Цеков е нужна политика за насърчаване на местните инвестиции, за да се спре този процес:
"Видинска област, особено по границата със Сърбия, е типична демографска пустиня. Цели общини са демографски пустини. Това означава територия с население под десет души на квадратен километър… Във Видин са и рекордите на най-възрастно население. Общини като Бойница и Макреш са със средна възраст на населението 62, 63 години. Няма млади хора."
В над 3 000 села в България, много от които в Северозапада, повече от 30 години не са се раждали деца, сочи изследването на БАН. Видин е от 14-те области, наречени от БАН "периферия на растежа". Сред тях регионът е с най-лошите демографски показатели.
Според националната статистика към края на миналата година жителите са били 84 865 души. Само за година населението е намаляло с 2,4 %. Заради демографските проблеми във Видин само за последните две години едно училище е закрито, а детски градини се превърнаха във филиали на други.
В детска градина "Зорница" във Видин поне тази година спад в броя на децата няма. Ново явление е записването в групите на деца, които са се върнали с родителите си от чужбина, казва Светлана Петкова, директор на детска градина "Зорница":
"Това, което ни прави впечатление в близките една-две години е, че има семейства, които са живели в чужбина и сега трайно се завръщат в града и търсят места за децата в детските градини. Все още са единици тези семейства, но до преди две години това почти не се случваше. …Колкото за децата в детските градини, мога да говоря конкретно за нашата градина и филиалите, които са към нас. Честно казано 2017/2018 година бяхме доста притеснени, защото получихме един спад в броя на децата в сравнение с предишни години. Сега подаваме официалните данни към Регионалното управление на образованието към министерството. Успяхме да задържим бройката, която е била и през миналата година. Затова имаме малка надежда, че нещата, ако не се подобряват, поне са стопирани за момента. Отрицателната тенденция, която беше в предишните две години поне при нас е елиминирана...Доколкото знам тази година не се очертава никъде да се затварят групи в детските градини, което е добре."
Повече по темата- в звуковия файл." Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява . Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна . Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..
Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..
Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..
Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации. Растителни мазнини вместо мляко в..
Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно, отбиваме по старото трасе на Е-79 и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница. По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..
Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години. От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..
Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..