Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поглед към живота и делото на Михалаки Георгиев

4
Снимка: Радио ВИДИН

От днес видинчани могат да се запознаят с многото лица на Михалаки Георгиев. Изложба, посветена на живота и творчеството на видния видински общественик, дипломат, финансист, писател и агроном, беше открита в едноименната регионална библиотека в града. 

Големият наш съгражданин обезсмъртява езика и живота на видинчани, припомни директорът на институцията Десислава Иванова:

"Един невероятен човек, една личност с много лица: писател, публицист, общественик, автор, създател на галерия литературни образи. Човек, чиито дела днес сме призовани да следваме. За нас е кауза да носим името на Михалаки Георгиев. Книжовникът е един от инициаторите на видинското читалище "Цвят" с библиотека към него. Автор е на първия учебник по ботаника, издаден през 1882 година. Има голям дял в създаването на Видинското винарско училище, както и първата винарска изба в този край. Пръв управител на видинската митница. Бил част от Министерството на финансите. Напомням, че урежда първото земеделско и промишлено изложение в Пловдив - през 1892 година. Днес това е Пловдивският панаир. Инициира създаването на дружеството на българските писатели и публицисти. Бил е дипломат. Дългогодишен член на днешната БАН. Издател и редактор. Плодотворна е учителската му дейност. Голямо е художественото му творчество. Читалищен и обществен деец от местно и национално значение, посветил живота си на будителска дейност. Затова откриваме изложбата днес, в навечерието на светлите празници както на Видин, така и на Народните будители".

Посетителите могат да видят и рядко писмо, което уточнява рожденната дата на писателя:

"Изложили сме кореспонденция, митнически и банкови документи, лекции по зоология, пчеларство и ботаника, тетрадка по обущарство. Тук има и театрална програма на операта Тахир беговица. Ще видим още сертификат за народен орден за граждански заслуги. Имаме ръкописи на статии и разкази, както и най-важното - писмо от неговия син, Борис Георгиев, в което се уточнява рождената дата на писателя".

Изложбата, озаглавена "Многоликият Михалаки Георгиев", e дарение от Университетската библиотека "Св. Климент Охридски", която през пролетта, съвместно с Института за литература към БАН, представи изложението в София. Примерът на голямата личност не трябва угасва и днес, каза директорът на университетската библиотека доц. д-р Анна Ангелова:

"Михалаки Георгиев официално внася видинският диалект в българската литература. Неговите разкази отразяват типичен и пъстър говор, един красив език, напомнящ на този край. Трябва днес да се сетим не просто за Бай Ганьо, а и за мерака на чичо Денчо. Дошло е времето всеки да се огледа, да прекрои мераците си, пък да ги сложи на правилното място. Този мерак вечно ще е жив, но трябва да го съобразим със съвестта, днес, вчера и утре. През 1898 година Георгиев иска разрешение от Правителството за търсене на руди. Те му отвръщат с издаването на документ за честност и благонадеждност. Колко хора днес заслужават такъв документ? Това е, което Михалаки Георгиев завещава на поколенията".

Освен даренията, Видинската библиотека представя книги от собствения си фонд на изложбата, която може да бъде видяна в отдел "Заемна за възрастни".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07