"В последните години категорично има една тенденция млади хора да се заселват в села...Трябва обаче да има инфраструктура и интернет, за да могат да работят дистанционно работата си... Ще продължи да се случва и за в бъдеще..."- коментира Борисов. Спореднего, интересът към селото не е спирал да расте.
В 80% от селата в България има прилични условия за живот. Все повече хора искат да избягат от града и да не са част от големите корпорации. Преди 25 години едни от първите, които предприемат тази крачка, са Иван и Наташа Манчови. Те нямат нищо общо с врачанското село Софрониево, но спонтанно решават да купят къща там за летните месеци. Прекарвайки едно лято, остават завинаги там.
"Не съжалявам за избора. Чувстваме се добре тук. Развиваме си бизнеса...Децата отраснаха тук и сега единият ни син и той от София си дойде тук... Спокойно ни е...", коментира Иван Манчов:
Да се върнеш на село или да започнеш живот там е сериозно предизвикателство. Но човек е адаптивно същество и се справя във всякакви ситуации. Съпругата на Иван Манчов, Наташа, се чувства истински щастлива на село и дори и земеделската работа не я притеснява, нищо, че е софиянка:
"Стана случайно. Бяхме дошли на риболов и пикник и аз попитах един човек с каруца дали продават къщи тук, и си я купихме. Уж за старини. Но след първото лято решихме да останем. Децата бяха малки. Взехме си бельото, двата фризера и най-необходимото и се настанихме...Чудно място е тук, а и хората са добри...Първата зима ни беше трудно, но хората ни помогнаха...Тук не ние скучно...Земеделската работа не ме плаши, нищо ,че съм родена на пъпа на София..."
Да са далеч от комерсиалното и близо до природата е сред целите на много от хората, които преоткриват уюта на българското село. Единият син на Наташа и Йоан, Вълчо, също решава да се прибере на село и си купува къща. Той смята, че нищо от столицата не му липсва тук, а чрез интернет може спокойно да си върши работата:
"Живях в София. Бях и в Чехия и сега реших да се заселя тук. Никак не ми е скучно. И тук може да се работи и има време и за развлечение..."- смята 35-годишният Вълчо.
Разбира се има и такива които предпочитат големият град. Родени на село, но съдбата ги води в големия град. Такъв е случая с Мая Карамфилова, която е родена в селото, расла в Оряхово, но сега живее в Атина. Намерих я сръчно да шета в двора. Не скри, че предпочита големите градове:
"Родена съм в Оряхово, но съм живяла тук. В къщата живеят майка ми, и сестра й, и племенника ми...Не мога да живея тук. Дойдох си отпуска само да помогна...Живея в Атина...Предпочитам големите градове...Някога бих се върнала, но сега не..."
Всеки прави своя избор, но не всеки желае да намали оборотите. Видинчани смятат, че ако работата им позволява, биха живели на село.
Въщност, в ерата на интернет няма много значение къде живееш. Информацията е навсякъде, а много от професиите вече позволяват да се работи дистанционно.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..