Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

А какво ще стане, ако този път гласуваш...

Снимка: Радио ВИДИН

Преподавателят по политология проф. Тодор Галунов смята, че хората са загубили увереността, че от гласа им зависи нещо в държавата. Социолозите прогнозират изборна активност около 55% на 27 октомври. В първия тур на предишните местни избори през 2015 година едва 44% от жителите на община Видин, които имат право на глас, отидоха до урните. Така близо 5000 гласа бяха достатъчни за участие в балотажа. На втория тур гласуваха още по-малко видинчани и около 10 000 от имащите право да гласуват близо 60 000 жители на общината, избраха кмет на областния център.

Според статистиките, голяма част от младите хора по една или друга причина не гласуват. Много от жителите на Северозапада пък нямат възможност да упражнят правото си на глас, защото в момента не живеят тук. Изключение от тези тенденции е Божидар Деков- млад видинчанин, който всеки път, когато има избори, пристига от София само за да гласува:

"Уча в Софийския университет "Св. Климент Охридски" компютърни науки и работя като системен администратор. Като един млад човек с гражданска позиция основно се връщам във Видин, за да упражня правото си на глас. Гласувам, защото един човек, когато упражни правото си на глас, след това има право да обсъжда наболелите проблеми, а това е първата стъпка към тяхното решаване. Не мога да кажа със сигурност дали моят глас може да промени нещо, но съм длъжен да опитам. Ниската избирателна активност си обяснявам с обезверяването на хората, че може да се сътвори промяна с гласуването. Доста хора смятат, че това е просто една формалност, а след това ще си бъде същото, както е било. Хората 30 години бяха лъгани и вече не вярват, че промяната е възможна. Аз обаче вярвам, че промяната е възможна."





Вярват и създателите на платформата "Промяната започва с действие", които с факти убеждават, че "Твоят глас има по-голямо значение, отколкото си мислиш".

"Инициативата "Промяната започва с действие" е съвместно усилие на Института за развитие на публичната среда и Фондация "Еконт". Важно е да гласуваме на предстоящите избори на 27 октомври, защото по този начин ще изберем кой ще управлява нашата община в следващите 4 години. Избраните от нас кметове и общински съветници ще вземат решения по широк кръг от теми, като сред тях са размерът на местните данъци и такси, цената на билетите за градски транспорт, предоставянето на различни социални услуги, благоустройство, чистота, поддръжка на пътна и паркова инфраструктура и пр., тъй че виждате колко големи са правомощията на местните органи, които са най-близо до нас. Смятаме, че гласът ни няма особено голяма тежест, но това далеч не е така, особено на местни избори. Екипът ни анализира данните от местните избори през 2015 година и разработихме търсачка, която показва колко души средно са излъчили общински съветник за всяка от 265-те общини в България и с колко гласа е избран съответният кмет на общината. В най-голямата община- Столична, 6848 души са излъчили един общински съветник от общо 61, а в най-малката  община- само 60 човека са излъчили един общински съветник от общо 11. Във Видин 689 души средно са избрали общински съветник, в Монтана- 854, а във Враца 867 души. Т.е. нашият глас има много голяма относителна тежест на изборите, които ще се проведат след няколко дни", обясни Диана Ефтимова, експерт „Проучвания и анализи“ към Института за развитие на публичната среда и част от екипа на "Промяната започва с действие".

Богат набор полезна и написана по достъпен начин информация за предстоящите местни избори е публикувана в интернет платформата "Аз гласувам". Там намираме отговори на редица актуални преди избори въпроси: Каква тежест има твоят глас при избора на местна власт? Какво зависи от общината и какво - не? Преди да помислиш кой кандидат за кмет да избереш, информира ли се достатъчно за неговата роля? Авторите на инициативата питат риторично: "А какво ще стане, ако този път гласуваш? Ако веднъж всички гласуваме? Най-много нещо да се промени за добро" и рушат редица митове, свързани с местните избори, като:

"Няма за кого да гласувам, всички са маскари, какъв е смисълът, като всичко е предрешено и ще си продължи по старому"- част от често срещаните оправдания преди изборите, за да не отидем до урните. 

Попитахме жители на врачанското село Софрониево дали и те смятат така.

Какво отговориха и още информация по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41