Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се отразят новите осигуровки на самоосигуряващите се

Снимка: Радио Видин

Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица да се увеличи от 560 лева на 610 лева, предвижда бюджетът на държавното обществено осигуряване, приет от Надзорния съвет на Националния осигурителен институт. Увеличава се и минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводители- от 400 лева на 610 лева. Максималният осигурителен доход за всички осигурени остава 3000 лева. Без налагане на административно увеличение на минималния осигурителен доход и при планирано увеличение на минималната работна заплата с 8,9%, средното увеличение на минималния осигурителен доход през 2020 година е около 5,4 на сто. Ще плащат ли повече самоосигуряващите се и как коментират промените? 

В Закона за данъците върху доходите на физическите лица е записано точно определение на дейностите на лицата, упражняващи свободни професии, като те са експерт- счетоводители, консултанти, одитори, адвокати, нотариуси, частни съдебни изпълнители, съдебни заседатели, лицензирани оценители, медицински специалисти, преводачи, архитекти, инженери, технически ръководители, застрахователни агенти, дейци на културата, образованието и изкуството. Това са физически лица, които осъществяват за своя сметка професионална дейност, не са регистрирани като еднолични търговци и се самоосигуряват, по смисъла на Кодекса за социално осигуряване. Какви са особеностите при този вид осигуряване и как е уреден въпросът с размера на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица към момента- това попитахме Пламен Георгиев, директор на Териториалното поделение на НОИ във Видин:

"Размерът на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е уреден със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване и за 2019 година минималният размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица е 560 лева, а минималният размер за земеделските стопани и тютюнопроизводители е 400 лв." Пламен Георгиев уточни, че въпросното увеличение на осигурителната тежест все още на етап "предложение" и не е гласувано официално. 

Как става плащането на осигуровките в момента, обясни Милена Борисова, експерт "Връзки с обществеността" към Териториалното поделение на приходната агенция във Видин.

"Самоосигуряващите се лица сами изчисляват своите осигуровки, декларират ги всеки месец до 25 число, подават тези декларации в офиса на НАП, по постоянен адрес и внасят измчислените от тях осигуровки до 25 число на следващия месец."- каза Милена Борисова.

Свободната професия изисква задължителна регистрация в 7 дневен срок от започване на дейността. След като лицето бъди регистрирано му се издава идентификационна карта по БУЛСТАТ. За прекратяване на извършваната дейност се подава заявление за заличаване на регистрация, с което се връща издаденото при регистрация идентификационна карта по БУЛСТАТ. В тази връзка самоосигуряващите се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване са лицата, регистрирани като упражняващи свободни професии или занаятчийска дейност, лицата, упражняващи трудова дейност, като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества и физическите лица. В това число са и регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители. Разговаряхме с Жечко Андрейнски, земеделски производител от Видин и председател на съюза на зърнопроизводителите в региона.

"В селското стопанство са заети много хора, така че няма как да не се отрази неблагоприятно върху финансовия резултат на всеки земеделски производител, тъй като ние осигуряваме не само нас, но и всички работници. От друга страна сами виждаме, че през последните години сушата се отразява изключително неблагоприятно върху нашите добиви. Цените на земеделските култури непрекъснато намаляват, а увеличаването на осигуровките ще постави пред всеки земеделски производител проблеми, които той ще трябва сам да разреши, без помощта на държавата."- коментира Жечко Андрейнски. Според синдикатите земеделците трудно биха се осигурявали върху новите предложени нива. 

Потърсихме още преставители на така наречените "свободни професии". Виолета Илиева и фризьор от дълги години във Видин и според нея плащанията вече са непосилни за представителите на занаятите в Крайдунавския град. Адвокатите също са представители на "свободните професии". Темата коментира Пламен Стефанов, адвокат от Видин.

"Всяко едно повишение на тези задължения, естествено представлява определена трудност. През тази година се оказа, че работим до май месец, в полза на държавата. Сега с новото повишение ще се окаже, че трябва да работим поне  шест месеца за осигуровки и данъци."- коментира Пламен СтефановЩе влязат ли в сила новите предложения предстои да разберем, когато бъде гласуван и новия бюджет на страната, който всички се надяваме да бъде по- успешен.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо над 2 млн. българи се определят като бедни?

Българите продължават да се чувстват едни от най-бедните в Европейския съюз, показват данни на Евростат за 2024 г. Според изследването 37,4% от хората в страната определят себе си като субективно бедни - т.е. смятат, че доходите им не им позволяват да живеят достойно. Това поставя България на второ място в ЕС след Гърция, където цели..

публикувано на 05.11.25 в 10:45

За плюсовете и минусите в бюджета и политиката в сметките на държавата

Проектобюджетът на държавата за следващата година е публикуван на сайта на Министерството на финансите късно вчера. Предстои да бъде внесен в парламента. Той ще е първият, изготвен в евро. Предвижда приходи в размер на 51.4 млрд. евро и 55.1 млрд. евро разходи. Дефицитът ще остане в рамките на 3% от БВП (брутния вътрешен продукт).   Минималната..

публикувано на 04.11.25 в 14:09

Как да се преодолеят регионалните различия

Решения за отключване потенциала на регионите дават от Института за пазарна икономика /ИПИ/.  Експертите посочват, че България бележи устойчив икономически напредък през последните 25 години. Брутният вътрешен продукт на човек от населението в стандарти на покупателна  способност се увеличава от 28% от средното ниво за Европейския съюз  през..

публикувано на 03.11.25 в 14:28
Село Разград

Село Разград възстановява читалищните традиции

Екипът на Радио Видин гостува в село Разград, община Вълчедръм. С познатия ни град Разград са общи не само имената, но и историята на двете населени места. По време на османското робство мигриращо българско население от град Разград се установява да живее в махала Разград, непосредствено до съществуващото тогава село Крумово- основано около 1764..

публикувано на 31.10.25 в 12:00

Успяваме ли да заделим бели пари за черни дни?

75% от българите нямат спестявания, а 25% от пълнолетните българи, или малко над 1,4 млн. души, спестяват, показва проучване на Изследователски център "Тренд", направено по поръчка на ЕКИП (Експертния клуб за икономика и политика ). Въпреки това, през последната една година се наблюдава чувствително увеличение на броя на спестовните българи - 170..

публикувано на 30.10.25 в 12:16

Ще ни осигури ли финансова стабилност бюджет 2026?

До края на тази седмица бюджетът на страната ни за следващата година трябва да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов , който заяви, че в бюджета за догодина не е предвидено увеличение на налози.  Няма да има увеличение на данъци през 2026 година. Планира се увеличение на..

публикувано на 29.10.25 в 10:45

Ще има ли кой да работи в Северозапада?

България продължава да се изправя пред сериозни демографски и трудови предизвикателства - населението на страната е намаляло с близо 2,5 млн. души за последните 40 години , показват данните на НСИ. Негативните процеси са най-видими и тревожни в изоставащите региони, като Северозападния. Проблемът бе дискутиран по време на форума "Европа е с мен" -..

публикувано на 28.10.25 в 09:34