Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще работим ли извънредно през 2020 година

видин айхоф бизнес работа
Снимка: Радио Видин

Промяна в Кодекса на труда за увеличаване на извънредното работно време, която ще даде възможност на бизнеса да въведе законно 9-часов работен ден ще обсъжда работна група между правителството, синдикатите и работодателите. Увеличение на лимита за извънреден труд от 150 на 300 часа е една от промените, поискани от бизнеса, по която има съгласие от социалното министерство. Ако тези 300 часа извънреден труд се разхвърлят на работните дни в годината, това означава възможност за удължаване на работния ден от 8 на над 9 часа. В момента извънредният труд е забранен, освен в няколко случая, които са изрично дефинирани от законодателя. Сред тях са осигуряване на сигурността на страната или справяне с последствията от бедствия и аварии. Предложението на синдикатите е да отпадне възможността за извънреден труд извън регламентираната 40-часова работна седмица. Ще се превърнат ли те за пореден път в единствения защитник на работещите българи? По думите на Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа" това предложение е на новия социален министър Деница Сачева.

"Инициатор е министърът на труда и социалната политика Деница Сачева. Това тръгна от нейно интервю за БТА на 30 декември, когато тя обяви, че правителството ще постави на масата искането за двойно увеличение на броя на извънредните часове. Това предложение все още не е официално и не е обсъждано никъде. Няма такова решение и не се обсъжда в работни групи, но очакваме правителството да го направи."- поясни Ваня Григорова.

Според представители на частния бизнес, ако бъдат въведени промените, компаниите ще могат по-ефективно да планират работните си процеси. От друга страна, служителите ще могат да полагат извънреден труд, когато им се налага и да получат заплащане за това. Как коментираха предложението видинчани?

"Не е нормално, за мен не е нопрмално ... Малко ли им е? ... Идете на морето да видите как готвачите работят по 16 часа за една заплата ... Според мен в другите държави работят точно, колкото трябва, а ние работим двойно и тройно повече."

Полагането на извънреден труд да се включва вече задължително в колективния трудов договор, предвижда предложението на социалното министерство. В момента той може да бъде предвиден и в индивидуалния договор. Освен това ще трябва да се спазват нормите за междудневната и междуседмичната почивка, които са съответно 12 и 48 часа. За тази промяна в Кодекса на труда бизнесът отдавна настоява. Потърсихме за коментар представители от Северозапада. Според Диана Върганова, управител на българо- холандско смесено дружество за проектиране и производство на електронни изделия във Враца, бизнесът няма да спечели от подобна промяна:

"Аз в момента не смятам, че българинът в момента работи ефективно 6 часа на ден. Не виждам, ако се увеличи времето дали това ще доведе до ефективност. За мен, ако хората си работят ефективно 8 часа на ден ефективно и като трябва, тогава няма да се налагат всичките тези нещо и това за мен лично не работи."- подчерта Диана Върганова.

Андрей Колев е президент на фирма за производство на машини за раздуване на полиетиленови продукти в Монтана. Според него е по- добре да се назначават нови хора в компаниите.

"По- добре е да назнача друг човек, защото те и това време не го уплътвяват. по- този начин те разтягат нещата и нещо, което може да се направи за два часа те го правят за 4."- каза Андрей Колев.

Реформите в минималната заплата, болничните, енергетиката и данъците са сред 40-те мерки в общата оферта на синдикатите и бизнеса, за които до края на месеца трябва да се сключи Национално тристранно споразумение, а всички мерки да започнат реализацията си до края на мандата на правителството. Според предварителните оценки на кабинета, обаче 2/3 от предложенията на синдикатите и работодателите са свързани с увеличени плащания от страна на държавата и са неприемливи. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00