"Ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви" (Мат. 6:14-15).
"Братя и сестри,
днешният ден би могъл да се нарече празник на мира и любовта. За вярващите хора, които поемат от утре попрището на Великия пост, този ден служи за освобождението на душата от оковите на греха и литване към духовни висоти. Ето какво ни предлага днес нашият Господ - да простим на своите ближни обидите, оскърбленията и провиненията срещу нас. Той казва: "Ако простите на човеците съгрешенията им и вам ще прости небесният ви Отец. Ако ли не простите на човеците съгрешенията им и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви".
Спасителят е знаел, че прошката е нещо много трудно за човека. И все пак, Той изисква настойчиво това. Върховният момент на Неговата саможертва на Кръста е израз на тази ненадмината добродетел. Явно е, че прошката е Божия проява и за да се осъществи от хората, те трябва да се стремят към самия Бог. Отношенията на хората се определят от любовта. Който не прощава на човеците, винаги, когато изрича думите на Господнята молитва: "И прости дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си!" (Мат. 6:12), изпросва за себе си осъждане от Бога. Древният свят имал други добродетели: храброст, мъжество, великодушие, търпимост, но на злото отговарял със зло. Прошката, както и любовта са Божии свойства и ние сме призовани да живеем с тези добродетели. Но как да се приложи това? Можем ли ние сами да стигнем до този връх на доброто? Щом Бог е любов, ние - слабите, егоистичните, надменните, непримиримите, можем ли да Го следваме?
Нашият народ е възприел някои неща от св. Евангелие и ги е внедрил в своя бит и традиции. Обучен от своите деди през вековете, той и досега поддържа прекрасния и затрогващ християнски обичай на този ден да си прощаваме един на друг прегрешенията. По-младите отиват при родителите си, при кръстниците си или по-възрастните от тях и искат прошка. Събират се на прощална вечеря. Целуват си ръка, пожелават си "леки и спасителни пости". Няма по-лек и резултатен пост от широкоотвореното и пречистено от злоба и мъст сърце. Чуден, мил и смислен обичай на прошка, който ни доближава до Божията любов, обичай, който затрогва и хора, които са далеч от църквата.
Ето ни сега пред Господа. Пред Него да си подадем ръка. Господи, прости ни и помогни да надделеем себе си и злото в нас, за да простим на всички! Амин!"
Ставр. Ик. Иван Л. Кондаков
В рубриката "Съвременна Библия" - паниката е естествено състояние за човешката душа. Паниката е родена от страховете ни. Бързото разпространение на коронавируса генерира мощна вълна от страх. Вицепремиерът Томислав Дончев призна, че в България се наблюдават първи признаци на масова психоза. Библията има какво да каже за страховете ни. Страхът не е слаб враг и да бъде победен с човешка сила не е възможно. Затова в Библията откриваме как и с какво оръжие е редно да се изправим срещу врага. Първо ни е нужно да познаем истината, която ще ни направи свободни. Второто е моментът, в който осъзнаваме, че истината е личност. Тази Личност е готова да застане до нас в личната ни битка със страховете ни. Страхът се побеждава с истината, а истината има име - Исус Христос.
Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..
По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще. От шестте..
На 13 декември /петък/ Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" и Регионална библиотека "Христо Ботев"- Враца ще проведат "Нощ на прилепите". Инициативата ще започне от 15.00 часа в Тийн зоната на библиотеката и ще продължи до 16.30 часа. Събитието ще се проведе за 14-а поредна година. Прилепите са характерен вид за "Врачански..
Осветен, ръчно изрисуван надпис с името на Синаговци посреща жители и гости на населеното място. Изображението краси центъра на видинското село от миналата година, но за да добие завършен вид цялата стена, на която е стенописът, отскоро е осветена от водоустойчиви прожектори. Те са закупени от местен жител и са свързани чрез електрическо табло с..
Конкурсът "Мис и Мистър Северозападна България " ще се проведе на 13 декември във Видин. Това е 19-ото поред издание и в него ще участват общо 20 момичета и момчета от Видин, Враца, Монтана, Плевен, Белоградчик, Лом, Белоградчик, Мизия, Берковица и Бяла Слатина. Повече за конкурса разказва организаторът Ивайло Йосифов: "Конкурсът ще бъде..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това да..
Шофьори сигнализираха за лошо състояние на пътя Козлодуй - Лом (републикански път II-11). Според водачите, с които разговаряхме, най-лошо е положението между Ковачица и Козлодуй. Допълват, че заради множеството дупки в участъка през последната седмица ежедневно е имало аварирали автомобили, със спукани гуми и повредени джанти. Людмила Лазарова..