"Животът е такъв, какъвто си го направи човек. Лошото е, че селото беше голямо, ама обезлюдя, защото няма работа за хората. Програмите, които минават през общината, са единствените надежди на хората. Няма друго. Никой бизнесмен не идва тук...
Няма хора вече, застаряващо е населението и безработица няма толкова вече. Няколко човека са в домовете, два дома откри кметицата. Едни са терапевти, медицински сестри, санитари...Аз в момента съм безработна, готвя молба за домашен помощник по програма. Иначе лекар имаме два пъти в седмицата, аптека нямаме, пощата два дни работи, два не работи. Транспорт имаме сутрин и вечер. Минава през Кула. За да идеш до Градец, трябва да минеш през Кула, Видин и след това Градец...Това лято направиха площада, добре е но, народът изчезна. Бабички на 70, 80,90 години...За младите няма никаква работа. А гледай сграда, друга сграда, там, горе сграда - празни. Няма кой да инвестира да се направи нещо поне за 20 човека..."
Наскоро Бойница нашумя със засиления инвеститорски интерес за изграждане на малки фотоволтаични централи. Само за три месеца миналата година са издадени 11 строителни разрешения, а от началото на 2020-та - още две. От Общината обаче не очакват бъдещите централи да повлияят съществено на местната икономика и пазара на труда. Други инвеститори няма, затова основен работодател е Община Бойница, каза кметът Анета Генчева:
"От местното население, в интерес на истината, почти всички съм ги обхванала аз, работодател е кметът на Общината. В малките населени места и малките общини обикновено е така. Гледат се доста декари земя, но това са от тези едри земеделски фирми, които идват с мощната техника и за 10 дни засяват или торят, идват си с работниците. За съжаление те не наемат работници от местното население. Има едно такова придвижване на техника от едно землище в друго, за съжаление при нас само разрушават пътищата. Това е основният проблем, иначе за местното население не създават поминък..."
За втора поредна година малката община получава средства от държавния бюджет за асфалтиране на улици в населените места. Приоритетно парите се насочват към тези улици, на които все още живеят хора, обясни Анета Генчева:
"За да могат повече хора да се възползват от тези улици, аз основно ги разделям на Бойница, Бориловец и Раброво, горе-долу поравно и по брой население. А и вече сме стигнали до там, че се съобразяваме и ще асфалтирам само улици, където все още има живи хора. Защото проектът ми е от 5 години, има улици, на които съм проектирала, но за съжаление там вече не живеят хора... В община Бойница доста чужденци си закупиха имоти, даже през декември дойдоха семейство ирландци и непрекъснато ми казват, че тяхната улица е в много лошо състояние, не могат да излязат от там с един бус и се налага да ги бутат. Тази улица съм я включила за асфалтиране. Убедена съм, че те ще споделят това със свои близки. Но интересът на чужденците към Бойница и Раброво е доста голям, доста имоти се продадоха. Тук искам да отбележа, че вече наемат местни хора, които да им работят, те си плащат и има едно оживление в тази насока..."
Ниските цени на имотите привличат чужденците в малката община. Двуетажна къща може да се купи за 10 000-15 000 лева. Новите жители се вписват добре в живота на Бойница, разказа още кметът:
"За Коледа ги поканихме на тържество, дойдоха доста хора от тях, доста очаровани бяха. Весел народ са, добри взаимоотношения създаваме с тях. Обикновено има семейства, които са пенсионери, и за тях е ясно, че си харчат английската си пенсия при нас. Но има и по-млади. Едното семейство отглеждат кучета и и ги продават по интернет, като тези кучета са с паспорти, ваксинации и т.н. Имаше семейство, което правеше играчки..."
Грижа на местната власт са и хората, които имат нужда от подкрепа. Четири центъра за настаняване от семеен тип са разкрити досега в общината, предстои строителството на пети, обясни Анета Генчева:
"В момента ще изграждаме един Център за настаняване от семеен тип за хора с психични разстройства, тъй като в регистъра има доста чакащи. Аз имам четири центъра и всички са с пълен капацитет и даже над капацитета. Но когато ми се обадят от министерството или ме помолят да взема човек, защото няма къде да живее или е доста проблемен, ние няма как да не се съобразим. Така че всяка година залагам в проекто-бюджета изграждането на още един център и тази година ще си го реализираме със средства от капиталовите. Положителното е, че ще разкрием още 15 работни места, ако след това получим финансиране, имам проведени разговори за това..."
За хората в неравностойно положение работи Домашен социален патронаж. Закупена е кола, която да доставя храната от кухните в Раброво и Бойница. Личен лекар посещава Бойница два пъти в седмицата, но има проблем със закупуването на лекарства.
"Ние закрихме общинската аптека по простата причина, че населението намалява, оборотът е малък. Проведохме разговор с аптека "Рени", управителката отвори за известно време аптека, но видя, че няма необходимия оборот и я затвори. В момента сме се превърнали в аптекари. Аз, заместник-кметът или някой от общината идва при личния лекар, събират се рецептурните книжки, оставяме ги в аптеката, на следващия ден ние минаваме, вземаме лекарствата, продаваме ги, след това връщаме парите в аптеката. Това е два пъти в седмицата...Така че не знам дали някой се е замислил, но в тези малки общини това е много съществен проблем - кметовете да продават и лекарства, но в името на хората го правим и не се оплакваме."
Освен за възрастните и болни жители на общината, кметът полага грижи и за най-младите, колкото и малко да са те. В Бойница продължава да работи детска градина. Има и училище, а учениците през последните години са се увеличили, разказа директорът на ОУ "Васил Левски" Наташа Петрова:
"Започнахме работа с екип от 6 учители. Броят на децата беше около 45. За тези 10 години, през които съм директор, съм си сформирала свой екип от 12 учители. Броят на децата е нараснал с около 12 ученици, през годините варира. В момента учениците са 63-ма. Интересното за това училище е, че броят на местните дечица е много малък - 7 ученици от село Бойница. В селата от община Бойница няма ученици. Всички останали ученици са пътуващи от други населени места на област Видин, в който има училище, но понеже законът дава възможност на родителите да избират учебното заведение на своите деца, с тяхно желание и ние сме ги убедили да ги запишат в нашето училище...Имаме училищна земя, която отдаваме под наем, получаваме добър наем от нея и заедно с парите, които се формират като бюджет от единния разходен стандарт и този наем ни дава финансова независимост и възможност да поддържаме самостоятелни паралелки и двойно по-голям педагогически персонал..."
Училище "Васил Левски" получава допълнително финансиране във връзка с работата си с деца от уязвими групи. В тази връзка са назначени двама помощници на учителя в начален етап и образователен медиатор. Учебното заведение е единственото в общината, но няма статут на защитено. Една от причините е близостта на училището в град Кула.
Още за живота в малката община може да чуете в звуковия файл.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..