Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Тошев: Нека сме единни, задружни, но и дисциплинирани

Снимка: ПП ГЕРБ

202 са вече доказаните случаи на заразени с COVID-19 в България. Страната е изправена пред безпрецедентна за последните десетилетия криза- трудна за овладяване епидемия и очакван последващ икономически колапс. Въведени са строги мерки за ограничаване на физическите контакти, приет бе и Закон за извънредното положение, предприеха се и стъпки за осигуряване на необходимите медицински и предпазни изделия за евентуално влошаване на обстановката.

Справя ли се правителството с мерките срещу коронавируса? Ето какво каза за Радио ВИДИН депутатът от ГЕРБ Владимир Тошев:

"Ако погледнем отстрани нещата, ако погледнем това, което се случва около нас, се вижда, че броят на заоболелите в България е нищожна част от това, което се случва в страните, които не предприеха достатъчно агресивни и превантивни мерки. Ние започнахме да действаме предварително, давайки си ясна сметка, че когато плъзне заразата, експонентата на развитието на болестта трудно би била овладяна. Тогава, когато мощни държави, като Италия, Франция, Германия, показват едно много бързо развитие на болните и починалите, ние в България продължаваме да сме в хоризонталната права на развитие на болестта, защото предприехме мерките, които един изключителен щаб, ръководен от ген. Мутафчийски, предложи, а правителството имаше достатъчна мъдрост да ги приеме и да ги наложи. Така че това беше най-добрият и най-правилният подход. Може би има някакви изключения, но ние, за Видин говоря, сме на една от невралгичните точки на Балканите, а и при нас ситуацията е доста добра, независимо от случаите на отклонения, неподчинение и пр."

Какво ни очаква след епидемията?

"Няма как да не се очакват отклонения от възходящата икономическа линия, в която вървим през последните години. Светът се променя. Нашата икономика е силно зависима от износа основно за ЕС, и това е добре, и ще има отклонения. По-важното е, че ще има тотално преразпределение на света, след като отшуми вирусът. Ще се преместят не само икономическите, но и политическите центрове на влияние. Ще изпъкнат други държави и аз директно визирам Китай. Най-хубавото ще бъде, че много от нас в момента си задават екзистенциални въпроси- какво се случва, къде сме, кои сме, защо сме. Така че нека да бъдем заедно, сега е моментът да се покажем кои сме, да се осъзнаем и да видим закъде бързаме, накъде сме се засилили.", каза народният представител от Видин и призова:

"Нека сме единни, задружни, но и дисциплинирани. За спасението на нацията много от нещата, които ни се струваха неотменима даденост, като свобода на придвижване, свобода на говорене, свобода на изразяване, за да оцелеем физически, ще бъдат временно ограничени. Нека не предизвикваме държавата, държавните институции, да доказват, че могат в интерес на всички да ограничават правата на личността. Моля хората да бъдат съвестни, да разберат, че при нас проблема го няма, защото го потиснахме в самото му начало. Да разберат, че това е за доброто на всички и че мерките за изолация само спомагат да останем повече живи българи в края на тази криза. Че ще оцелее светът, ще оцелее, важното е какви ще бъдат щетите. България, българското ръководство в лицето на ген. Мутафчийски и ген. Борисов, налага всички мерки, за да оцелеем повече хора след тази криза и да продължим да се развиваме заедно. А иначе моята прогноза е, че ще се върнем назад икономически поради простата причина, че доста неща в момента не работят, доста продукция не се реализира, но по-важното е да оцелеем. Ще се преборим отново и ще продължим заедно напред."

Повече по темата тук, тук и в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00