Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Търси се пазар за видинските зеленчуци, търговията със зърно- вяла, с ниски цени

2
Снимка: Личен архив


Вяла търговия, малко сделки, ниски цени- така изглежда пазарът на зърно към днешна дата. Има ли място за притеснене и как извънредното положение се отразява на българското земеделие по отношение на търговията? 

"Зърното у нас е достатъчно, дори прекалено достатъчно. Около 2 милиона тона пшеница и царевица има у нас, над 1 милион тона е наличността от слънчоглед. По-слабо е търсенето на зърно за износ, а износът е насочен предимно към Гърция. Наблюдава се спад на цените, но е в рамките на нормалното. 270-280 лева е цената на царевицата, фуражната пшеница се търгува за 310-320 лева, малко по-висока е цената на хлебната пшеница, около 630 лева се движи цената на слънчогледа. Ечемик, фуражен грах и фасул са останалите продукти, към които има известен интерес"- каза Борис Ангелов, представител на Софийска стокова борса, регион Монтана. Според него по-трудно е да се каже как ще се осъществяват сделките на зелено:

"...Такива договорки между производители и потребители може да има, но ще се изхожда от непредвидимостта на ситуацията, вероятно ще има сделки, но за по-малки количества, и при по-ниска цена. Обикновено при продажба на зелено търсенето е от произвозителите...." 

Пренареждане приоритетите - това ще последва от ситуацията, в която се намира пазарът на зърно в момента. Според Борис Ангелов спад в цените и сделките има, но ситуацията е нормална и не би трябвало да доведе до поскъпване на насъщния. 
"Оттук нататък всичко ще зависи от структурата на производството, но всичко, което се случва, е нормално, няма нищо трагично. В момента не падат цените под някаква критична точка и няма причина да се увеличават цените на брашното, на хляба...."

И ако зърнопроизводителите могат да чакат, не така стоят нещата при зеленчукопроизводителите. Стела Лозанова е млад земеделски роизводител от Видин. Основният проблем пред семейството й, както и пред десетки други зеленчукопроизводители сега е, че няма пазар за произведените ранни зеленчуци- стока, която не може да чака. Със заповед на кмета на община Видин и във връзка с мерките за неразпространението на коронавирус, Общинският пазар е затворен. На този етап Стела е намерила решение- предлага произведените пролетни оранжерийни зеленчуци в три квартални магазина във Видин- "Понти", "Божур" - зад Военното окръжие и в магазин до общинския пазар. 

"Главният проблем е в реализацията на продукцията. Сега реализираме в няколко квартални магазинчета, но продукцията ни е повече. Намерихме клиенти, но те са малко... Произвеждаме пресен лук и чесън, марули, спанак, хората харесват нашата продукция, но не всеки има възможност да си закупи. Беше много по-удобно на пазара. Иначе нямаме проблем, минаваме през КПП-тата, получаваме по график субсидиите... Идеята за зареждане на големите вериги в града е добра, но на този етап няма как да се осъществи, защото те искат количества, които ние няма как да предоставим." 

Според Стела, сега, в условията на намален внос, е удобен момент българският производител да намери своите клиенти, които все повече търсят родното производство. 

Освен за оранжериите, в които се произвеждат пролетни и летни зеленчуци, Стела, заедно със семейството си, си грижи и за овощна градина- 13 декара ябълки и 6 декара сини сливи. От миналата година имат и цех за производство на натурален ябълков сок. Изграден е по проект, а идеята е да си помогнат при реализация на продукцията, която при добра година е около 10 тона. Засега основните им клиенти са познати и приятели, но се очаква от есента да започне зареждане и на търговската мрежа.
 
Въпреки сегашното затруднение с пазара на пресните зеленчуци, семейството на Стела не се отказва. Имат намерение заедно с други земеделски производители да направят подписка, с която да поискат от общинското ръководство, да обособи място и да разреши на производителите един или два пъти в седмицата, да имат възможност да продават собствена продукция, която не може да чака... Защото е убедена, че истинското, българско производство не бива да иде на боклука.

Апелът на Стела е хората да търсят българската продукция:
"Предпочитайте българските плодове и зеленчуци, защото няма по-хубаво от нашето. Не купувайти плодове и зеленчеци, които не знаете как са третирани. За да сте здрави, яжте българските плодове и зеленчуци!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10