"Светият Синод на свое извънредно заседание разисквахме тези въпроси. Специално на Цветница раздаването на върбата ще става извън храма, като се спазва изискването за определена дистанция, тъй като знаем, че хората желаят да получат от храма благословени върбови клончета, да си ги занесат у дома и там става най-вече струпването на много хора. Имаме уверението на вицепремиера Томислав Дончев, че ще има съдействие от органите на полицията, да се бди за този ред, за да може богомолците да бъдат на необходимата дистанция и да се предотврати, доколкото е възможно, евентуално разпространение на заразата. За Великден, точно преди Великденската служба обикновено към 23-23:30 часа започва Пасхална полунощница, когато много хора са в храма. Заради тази вредна обстановка, която е сега, Пасхалната полунощница ще бъде отслужена при затворени врати и богомолците ще останат извън храма до излизането на свещениците с Пасхалния огън. Раздаването на Пасхалния огън ще стане извън храма, там ще започне и Пасхалното богослужение, когато поздравяваме с "Христос Воскресе". След това службата ще продължи в храмовете, но след 24 часа по-малко хора остават", обясни Видинският митрополит Даниил и добави:
"Смятам, че тези мерки, които се предвиждат, са в съгласие с изискванията, защото животът не е спрял и не е редно да спира при това извънредно положение. Виждаме, че работят болниците, полицията, армията е на пост, духовенството също е на своя пост. Имаме ясното съзнание, че без църквата, без общественото богослужение, макар и с ограничен брой богомолци, общественият организъм не може да функционира здравословно. Без Бога не можем да преборим това изпитание. Нека това разбиране го има и у хората, защото има възражения, понякога и провокации, защо се допуска да продължават богослуженията. Нека имаме това разбиране, на което се опира църквата, че без Божията помощ никое изпитание не е преодолявано, а когато търсим Божията помощ, то Господ проявява своята сила и това има полза за всички човеци."
Как църквата възприема настоящата пандемия и изпитанието, на което е подложено човечеството?
"Свещеното писание е категорично по един въпрос- кога и защо навлизат в човешкия живот страданията, болестите, страховете; защо се стига до физическата смърт на човека. Това е описано в първата глава на Библията- грехопадението на човека. Когато човек пристъпва Божията заповед, отпада от Бога и поради това разединение настъпва и опасността, човек става подвластен на стихиите, на болестите, става подвластен на различни страхове, немощи, докато смъртта раздели физическия от духовния състав на човешката природа- тялото се върне в земята, а душата отиде при Бога. В същото време Свещеното писание ни дава и изход. Лекарството за всичките тези трагедии е нашето покаяние... Лекарството, което Господ ни е дал за това да се преборим преди всичко със страха, с паниката и това е привеждането ни в мир с Бога, укрепването ни във вярата. Пандемията с коронавируса е индикатор за това в какво сме влагали нашите ценности. Ако вложим нашето упование, нашата вяра в нещо, което е непреходно, то една такава опасност не би ни причинила такова разтройство на личния и обществения живот. Но когато човек живее заради материални, временни неща, то естествено страхът го владее от загубването им. Бог праща изпитанията в нашия живот, за да ни обърне внимание към Себе си, да ни покаже, че тук сме временно, да ни даде възможност да преоценим за какво живеем, за какво се борим, на какво се надяваме и не бихме ли се отново обърнали към Него, не бихме ли го потърсили- Него, който е лекар и на душите, и на телата ни, и който има лекарство за нас за вечен живот. Така че, да не се страхуваме, да не се поддаваме на паника, напротив- да се обърнем, да се размислим, да се укрепим във вярата ни. И ако Господ е решил да ни изпрати това изпитание, за да ни отрезви, за да ни тикне отново да Го потърсим, то нека да използваме пълноценно всичките тези трудности, тези изпитания. Господ знае какво ни е възложил и дава сили да го преодолеем", обясни духовният пастир на Видинската епархия.
Митрополит Даниил съветва да се съобразим с препоръките на здравните власти:
"Да не се поддаваме на паника, да се вслушаме какво препоръчват експертите, епидемиолозите, които ни съветват, да вземем предпазни мерки и самите ние да се предпазим от зараза. Когато спазваме тези неща, това показва, че ние се грижим за нашето здраве, за нашия живот и оттук ще имаме надежда, че Бог ще се погрижи за онова, което не е в нашите сили, защото Светото писание казва така: "Ако Господ не опази града, напразно бди стражът". Ако Господ не ни запази, ако Господ не помогне, нищо от нашите усилия няма да успее. Трябва да знаем, че Господ бди над нас, нищо не се случва без Неговата свята воля."
И още:
"Светият Синод препоръчва особено онези православни християни, които са в рискови групи- по-възрастни, хора със съпътстващи заболявания, да се въздържат от идването в храма. Нека се прояви тази трезвост. Тази препоръка е отправена към всички, но не можем да забраним това, което е допустимо и според разпоредбите, и според нуждата на отделните хора. Така че хората в риск нека останат по домовете си, а в храмовете е създадена организация между хората да има необходимата дистанция, нека те да бъдат и с предпазни маски, за да може да се ограничи разпространението на болестта, но и да поддържаме духовния живот. Да се ръководим от здравия разум! Нека се укрепваме във вярата и да живеем винаги с Пасхалния поздрав "Христос воскресе! Воистину воскресе!"
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..