Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Извор махала- селото с най-много площади, но без вода

6
Снимка: Радио Видин

Площадите, които са най-много на глава от населението, са създадени в далечното минало, когато е започнало изграждането на селото, обясни интересния факт кметският наместник Станислав Стойков. Според разкази на местни жители, селото е основано от преселници от Велики извор в Сърбия. Първата къща в Извор махала е построена през 1829 година, а първите преселници били техните  пра-прадеди от Велики извор, заселили се в местността "Караджовица". Занимавали са се с говедовъдство и с търговия през границата. Заселването е станало преди освобождението от турско робство. Купували от турците земя и гори и се трудели за по-добро бъдеще. 

Но историята на селото не започва от преселниците от сръбското село Велики извор. Техните корени са от Тетевенския край, както пише и в книгата си дългогодишният емигрант в Америка, Генчо Нанков, който се е постарал да проучи историята на родното си място. Заради насилственото потурчване на населението в този район, много от жителите му тръгнали на Запад да търсят по-добър живот. Така те стигнали до тези земи и се заселили в тях.

В добрите си години Извор махала е имало около 1800 жители. Днес тук са останали около 50 души, 95 % от които са на повече от 70 години, обясни кметският наместник, който вече няколко мандата управлява селото и добре знае както добрите, така и лошите страни на живота в Извор махала:

"Селото съществува още от турско време, разположено е на южен склон, природата е хубава, въздухът е чист, имаме гори, достатъчно ливади и доста обработваема земя. Основният ни проблем обаче е липсата на вода. Тя в този район е кът. Нямаме водоснабдяване, всеки си има собствен кладенец. Последните години обаче бяха сушави, кладенците са празни и положението стана сериозно. Какво правим ли? Снабдяваме се с вода от Кула- там има един кладенец с много хубава вода, дето не хваща котлен камък. Използваме я за готвене и домашни нужди, а за пиене ползваме минерална вода, която купуваме. За животните пък ползваме водата от кладенците- толкова, колкото я има. Имаме и една чешма в селото. Лошото е, че тя е в едно дере и малко хора могат да стигнат до нея, защото тук повечето са възрастни. Защо  проблемът с водата в селото не е решен досега? Ами защото сме откъснати тук до границата, останаха малко жители и то все възрастни, и инвестицията не си заслужава.

Липсата на много хора, които да пътуват до селото и фактът, че сме встрани от пътя, се оказа пък, че ни донесе спокойствие по време на пандемията заради коронавируса. Тук нямаме заразени или болни, а и хората бяха спокойни, нямаше излишно напрежение, заради извънредното положение.

Тук по принцип нямаме и кражби или други битови престъпления. Това е поради няколко причини- всички се познаваме, имаме само един път, по който може да се мине и той е без изход, и най-важното- тук непрекъснато дежурят екипи на гранична полиция. 


В селото имаме само един магазин, но в него винаги има най-необходимите неща- хляб, лимонада и сол. Нямаме лекар и аптека, но аз взимам поръчките от възрастните хора и почти всеки ден пътувам за Кула, за да ги снабдявам с каквото трябва. Автобусът за селото е общински и пътува веднъж седмично, в сряда. 

В селото си имаме и ловна дружинка. Състои се от около 20 ловджии, но повечето не са от тук. Отстрелваме най-често диви прасета, зайци и фазани. Кой е най-вкусният дивеч ли? Според мен, глиганът. Народът е казал- свинското месо, черният костюм и черният Мерцедес са винаги на мода. Готвим го най-често като задушено или на кюфтета. Най-интересни са обаче шишовете, които приготвяме винаги след лов. Но те са от питомно, не от диво месо. Дойде ли обяд, всеки сяда и вади шишовете от раницата. Ние излизаме не толкова да ловуваме, а да се разходим, да се видим, да полакардисваме някоя история, някоя лъжа и така..."

Целите интервюта с кметския наместник на Извор махала Станислав Стойков и секретаря на Община Кула Златка Младенова, както и подробности за селото и живота в него, може да чуете в звуковия файл.
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00