"Картата е 2 в 1, тя е и диалектна и кулинарна карта. Но след всичко онова, което успяхме да запишем, тя представлява фолкорен сборник, защото на много места хората носят автентичните си носии. В някаква степен картата представлява и народопсихологическо описание. Една много пъстра картина на българските живот, нрави и обичаи през 20-те години на 21 век."
Заради извънредното положение в страната, екипът изготвящ интерактивната кулинарна карта, е трябвало да прекъсне посещенията си точно в момента, когато е трябвало да бъдат на планирани експедиции в Северозападна България и в частност Бреговския край, уточни доц. д-р Ана Кочева:
"В Бреговският край е много интересен влашкият диалект. Говоря за интеференцията между 2 езикови кода между български и румънски. Една от експедициите това е автентични годечки диалект. Там диалектът е много представителен за Северозапада. Това, което правим, е да установим съвременното състояние на българските диалекти. Когато заговорихме за Северозапада, ние днес в 21 век сме установили още един феномен. Знаете, диалектите имат само разговорна форма. Да, обаче оказва се, чрез социалните мрежи откриваме на много места комуникация в писмен вид на диалектно равнище. Не случайно в интернет има най-разнообразни групи."
Събрана е информация и е свършена много работа, но все още проектът е в начална фаза, предстои още година и половина до завършване на интерактивната кулинарна карта, уточни доц. д-р Ана Кочева. Финансирането е от Фонд "Научни изследвания" към МОН.
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..