Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Икономист: Диференцирано ДДС е добра антикризисна мярка, не бива обаче да се спира дотук

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова

Народното събрание прие окончателно 9 процента ДДС за ресторантьорски, кетъринг услуги, за книгите, бебешки храни, пелени и санитарни материали с приети текстове в Закона за изменение и допълнение на закона за данъка върху добавената стойност. Мярката ще е временна и ще обхваща периода от 1 юли тази година до 31 декември 2021 г. и се въвежда като антикризсна.

Според икономиста Румен Гълъбинов въвеждането на диференцирано ДДС, дори и само временно, е подходяща антикризисна мярка. България (заедно с Дания) е страната с най-малко диференциране на данъчната ставка. Във всички други страни-членки на ЕС се прилагат намалени ставки по различните категории стоки, което прави реалното облагане още по-ниско.
Румен Гълъбинов призова да не се спира до тук, а дискусията за диференцирано ДДС да продължи:

"Дискусията се отваря и за основните хранителни стоки в магазините. Практиката е много широка и много популярно е намаленото ДДС в другите европейски държави. В 2/3 от европейските страни има намалено ДДС, както за тези неща, за които го намалихме в България, така и за основните храни, лекарства, бутилирана вода. Има държави, в които намалено ДДС насърчава здравословния начин на живот от гледна точка на спорт и спортни дейности. Може да се продължи разговорът и за ДДС, което допълнително би стимулирало образованието, културата и науката. Сегашните намаления на ДДС в България са повече насочени към сферата на услугите, а не толкова към сферата на производството. Трябва да се продължи дискусията за намалено ДДС в самото произвеждане на различните продукти, например храни в суров вид, от земеделието и пр. Вдигането на прага за регистрация по ДДС е също ефективна антикризисна мярка, например от 50 хил. на 100 хил. лева. За тези под този праг да има патентен данък, който да остава в общините. По-ниско ДДС- по-малко злоупотреби. Повече патентен данък, повече приходи за общините."

Тепърва на България ѝ предстои масирано въвеждане на диференцирани ставки в ДДС. Това ще е полезно и за икономиката, и за гражданите, смята Румен Гълъбинов.

Дебатът за въвеждането на диференцирани ставки на ДДС в България не е от вчера. Според привържениците на идеята, това би довело до по-ниски цени на стоките от първа необходимост, стимулиране на потреблението и растеж на икономиката. Противниците на тази идея обаче смятат, че намаляването на този данък ще стимулира сивата икономика, ще затрудни облагането и в крайна сметка няма да се отрази позитивно нито на потребителите, нито на държавния бюджет. Против намаляването на ДДС се обяви и министърът на финансите Владислав Горанов. Ето какво каза за Радио Видин вицепремиерът Томислав Дончев:

"Според мен данъчната ни система е доказана в годините, добра и справедлива. Трябва да бъдат изягвани резки движения. Приемам, че като антикризисна мярка за ограничен период от време може да се работи с диференцирани ставки, но практиката в други държави е доказала, че дори и да имаме намалена ставка на ДДС от това обичайно не печели потребителят, цените не отиват надолу. Такава мярка може да бъде коментирана като помощ за бизнеса- за търговеца, за ресторантьора, както и редуцираната ставка на ДДС беше поискана от бранша. Тази данъчна система, с тези ставки работи повече от 20 години и в годините е доказала, че не товари гражданите и бизнеса и в същото време осигурява достатъчно средства държавата да провежда публични политики."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39