Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За делниците на лекаря в деня на празника

Снимка: Радио ВИДИН

За труда на лекаря, за смисъла на професията и очакванията на пациентите- за всичко това говорим в "Посоките на делника". Поводът- Деня на българския лекар. Празникът се чества се от 1995 г. в деня на преп. Иван Рилски, по инициатива на Българския лекарски съюз.

Запитахме хора от Видин какво очакват от лекарите и доволни ли са от медицинските грижи.
"Ходих на лекар, с гипсирана ръка съм. Този, който ме прегледа, много съм доволна от него. Ние очакваме добро от тях... Зависи от лекаря. От педиатрите съм доволна. За нашата болница, специално, лекарите не- груби са, всичко трябва да е насила, да им се молиш... От личния лекар съм доволна... Понеже никой не му води грижата на лекаря, и да е направил нещо, никой не му налага санкции. Очакваме като сме болни да ни поддържат... Очакваме много от тях, много, особено ние, които сме пенсионери... ", споделиха граждани. 

Всеки български лекар трябва да се гордее- не само на празника, смята д-р Любомир Виденов- завеждащ филиала на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин:

"На празника се обявява и кой е лекар на годината, кой е млад лекар и други. Все пак е някакво уважение към самото съсловие."

За смисъла на професията коментира:

"Много често си задаваме и ние този въпрос. Има моменти, в които е много тежко и човек се чуди заслужава ли си. Но като минат нещата, наистина сме уверени, че сме правилно постъпили, защото чувстваш едно удовлетворение, когато си спасил човешки живот. Има и неуважение към нашата професия. Много хора не я приемат на сериозно. Както и сега за самия COVID  се говори с пренебрежение. Иначе рано или късно всички опират до нас. Няма човек, който да не е опрял до лекар. Но ние си вършим работата и затова казват всички, че сме на предния фронт. Особено както ние, спешната помощ, това е първата линия."

Има леко подобрение в отношението към лекарите след началото на пандемията, смята медикът.

"Например, за последната година, почти няма оплаквания от насилие върху лекари. Хората по малко по- друг начин гледат на нас и на професията ни. Но все още не е така, както по белите държави. Въпреки че нашето съсловие след 5-10 години кой знае в какво състояние ще бъде. Много малко лекари остават в страната. Всичко отива на Запад. Не само поради доброто заплащане. Поради по- добрата база, по- добрата възможност за специализация, по- добрите условия на работа. За уважението да не говорим, съвсем различно е."


Според д-р Виденов моментът да се привлекат млади кадри е изпуснат още преди десетина година. Изключения са болниците в София, Варна и Пловдив, където има по- голяма възможност за развитие и по- добро заплащане. 
За коронавируса и предпазването на екипите: 
"Когато спазваш правилата, вероятността да се заразиш е почти нулева. Защитно облекло, дезинфекция, слагане на маска на пациента, стоене на разстояние, след това пълна дезинфекция на автомобила", казва д-р Любомир Виденов. 

Регионалната колегия на Български лекарски съюз във Видин отличи д-р Деница Тихомирова- лекар специализант по спешна медицина в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин. Тя ще получи приз в категорията "Ти си нашето бъдеще" за млади медицински надежди на България. Д-р Деница Тихомирова е завършила обща медицина през 2014 година в Букурещ, Румъния. Избрала е да остане във Видин, защото:

"Смятам, че и тук има база за развитие, добра среда. В момента карам модул "Кардиология". Тук ще си остана. Имаше и млади лекари, но заминаха- за Германия, за София." 
Още за трудностите при работа с пациентите и за психическото натоварване в работата на медиците - в звуковия файл.

Екипът на Радио Видин честити празника на българските лекари и им пожелава да са все така отговорни професионалисти и сърдечни хора - защото понякога и добрата дума лекува! Да са здрави и нека Свети Йоан Рилски Чудотворец да бди над техните делници и празници!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00