Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За делниците на лекаря в деня на празника

Снимка: Радио ВИДИН

За труда на лекаря, за смисъла на професията и очакванията на пациентите- за всичко това говорим в "Посоките на делника". Поводът- Деня на българския лекар. Празникът се чества се от 1995 г. в деня на преп. Иван Рилски, по инициатива на Българския лекарски съюз.

Запитахме хора от Видин какво очакват от лекарите и доволни ли са от медицинските грижи.
"Ходих на лекар, с гипсирана ръка съм. Този, който ме прегледа, много съм доволна от него. Ние очакваме добро от тях... Зависи от лекаря. От педиатрите съм доволна. За нашата болница, специално, лекарите не- груби са, всичко трябва да е насила, да им се молиш... От личния лекар съм доволна... Понеже никой не му води грижата на лекаря, и да е направил нещо, никой не му налага санкции. Очакваме като сме болни да ни поддържат... Очакваме много от тях, много, особено ние, които сме пенсионери... ", споделиха граждани. 

Всеки български лекар трябва да се гордее- не само на празника, смята д-р Любомир Виденов- завеждащ филиала на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин:

"На празника се обявява и кой е лекар на годината, кой е млад лекар и други. Все пак е някакво уважение към самото съсловие."

За смисъла на професията коментира:

"Много често си задаваме и ние този въпрос. Има моменти, в които е много тежко и човек се чуди заслужава ли си. Но като минат нещата, наистина сме уверени, че сме правилно постъпили, защото чувстваш едно удовлетворение, когато си спасил човешки живот. Има и неуважение към нашата професия. Много хора не я приемат на сериозно. Както и сега за самия COVID  се говори с пренебрежение. Иначе рано или късно всички опират до нас. Няма човек, който да не е опрял до лекар. Но ние си вършим работата и затова казват всички, че сме на предния фронт. Особено както ние, спешната помощ, това е първата линия."

Има леко подобрение в отношението към лекарите след началото на пандемията, смята медикът.

"Например, за последната година, почти няма оплаквания от насилие върху лекари. Хората по малко по- друг начин гледат на нас и на професията ни. Но все още не е така, както по белите държави. Въпреки че нашето съсловие след 5-10 години кой знае в какво състояние ще бъде. Много малко лекари остават в страната. Всичко отива на Запад. Не само поради доброто заплащане. Поради по- добрата база, по- добрата възможност за специализация, по- добрите условия на работа. За уважението да не говорим, съвсем различно е."


Според д-р Виденов моментът да се привлекат млади кадри е изпуснат още преди десетина година. Изключения са болниците в София, Варна и Пловдив, където има по- голяма възможност за развитие и по- добро заплащане. 
За коронавируса и предпазването на екипите: 
"Когато спазваш правилата, вероятността да се заразиш е почти нулева. Защитно облекло, дезинфекция, слагане на маска на пациента, стоене на разстояние, след това пълна дезинфекция на автомобила", казва д-р Любомир Виденов. 

Регионалната колегия на Български лекарски съюз във Видин отличи д-р Деница Тихомирова- лекар специализант по спешна медицина в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин. Тя ще получи приз в категорията "Ти си нашето бъдеще" за млади медицински надежди на България. Д-р Деница Тихомирова е завършила обща медицина през 2014 година в Букурещ, Румъния. Избрала е да остане във Видин, защото:

"Смятам, че и тук има база за развитие, добра среда. В момента карам модул "Кардиология". Тук ще си остана. Имаше и млади лекари, но заминаха- за Германия, за София." 
Още за трудностите при работа с пациентите и за психическото натоварване в работата на медиците - в звуковия файл.

Екипът на Радио Видин честити празника на българските лекари и им пожелава да са все така отговорни професионалисти и сърдечни хора - защото понякога и добрата дума лекува! Да са здрави и нека Свети Йоан Рилски Чудотворец да бди над техните делници и празници!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45