Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди Никулден- на гости в Долни Вадин

Дни преди големия големия християнски празник на Св. Николай Чудотворец, патрон на рибарите, посещаваме оряховското село Долни Вадин, за да проверим как се е променил животът на жителите му през годините и да научим вкусни рибни рецепти от местната кухня.


Долни Вадин е разположено на стръмния бряг на Дунав, на 30 км от общинския център. Историческите факти говорят за богато минало, в чиято основа са тракийски търговци и римски легионери. Под селото на дунавския бряг, наполовина във водите на реката, все още се виждат руините на съществувалата преди векове тук римска крепост. Наричала се е Валериана, а в развалините й са намерени бронзова статуйка на богинята Венера и две големи съкровища от римски сребърни републикански монети, сечени през II и I век пр. Хр.

През 1883 година тук е построена църквата "Свети Георги", която през 1977 година е разрушена по време на Врачанското земетресение. В 1999 г. кметството и читалището в Долни Вадин започват кампания за събиране на средства за нова църква. През 2000 г. митрополит Калиник Врачански осветява основите, а през 2007 година църквата вече е построена изцяло с дарения.


През 1900 година селото е имало 651жители, през 1965 са 1015, а днес- само 90. Причините за това са различни, обясни кметският наместник, Иван Спасов и уточни, че основната му цел е да поддържа нормални условия на живот в селото, дори в ненормалната обстановка, наложена от пандемията.


И явно успява, защото в Долни Вадин до момента няма заболели от COVID-19, няма дори хора под карантина. "Успяваме да се справим със ситуацията. Назначените по програма 6 човека към кметството разнасят храна на възрастните хора, помагат им в домакинството".


Иван Спасов е секретар на кметството в Долни Вадин, а след това и кметски наместник повече от 30 години. Добре познава както нуждите, така и радостите на местните жители. Познава всеки поотделно и знае, че с ниските земеделски пенсии им е трудно.

Съжалява, че тази година няма да се състои официалното отбелязване на Никулден, когато на брега на Дунав се събират с жители на съседното село Горни Вадин и правят курбан. Още повече, че и тази година рибата е била подсигурена предварително...

"Тук преди 4- 5 години, съвместно с другото село Горни Вадин, направихме една къщичка за книги на границата на двете села, а след това с едно дарение направихме беседка и издигнахме един 6-метров кръст. От три години там се събирахме на Никулден от двете населени места, на място готвехме рибената саламура в един голям казан, пържехме риба, опъвахме масите и празнувахме. Навън, на открито и на студа...

Нашите хора са все потомствени рибари. В нашия район на реката ловим всякаква риба и тук тя винаги е прясна. Нашите хора не слагат във фризера непочистена риба. Как да познаем старата ли? Ами като отвориш рибата и костите й започват да се отделят, значи рибата е стара. Ако пък трябва да се купи от щанда- гледаш хрилете. Те трябва да са червени, а не побелели. Слузта върху рибата се получава от много неща. Например ако е държана във фризер без да е изчистена предварително..."

"В нашия край Никулденския шаран се пълни традиционно с ориз", разкри тайната на местното приготвяне на основното ястие от празничната трапеза в Долни Вадин Анелия Радулова Спасова, секретар на местното читалище "Съзнание- 1927":


"В нашето семейство, което се състои само от рибари, го правим малко по-различно. Шарана го пълним с много лук, домашна лютеница, много джоджен и много орехи. Малко по-различна е плънката, но придава сладък вкус на шарана. Печем го във фурната, но преди това в тавата правим скара от лозови пръчки, на която поставяме рибата, а на дъното наливаме смес от бяло вино и вода, с която шаранът непрестанно се полива..."


Каква е тайната и на прочутата саламура от този край, какво предстои да се довърши от инфраструктурните обекти в селото, откъде местните се снабдяват с лекарства и къде в района се е намирал един от четирите моста над река Дунав още от древни времена, можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42