Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди Никулден- на гости в Долни Вадин

Дни преди големия големия християнски празник на Св. Николай Чудотворец, патрон на рибарите, посещаваме оряховското село Долни Вадин, за да проверим как се е променил животът на жителите му през годините и да научим вкусни рибни рецепти от местната кухня.


Долни Вадин е разположено на стръмния бряг на Дунав, на 30 км от общинския център. Историческите факти говорят за богато минало, в чиято основа са тракийски търговци и римски легионери. Под селото на дунавския бряг, наполовина във водите на реката, все още се виждат руините на съществувалата преди векове тук римска крепост. Наричала се е Валериана, а в развалините й са намерени бронзова статуйка на богинята Венера и две големи съкровища от римски сребърни републикански монети, сечени през II и I век пр. Хр.

През 1883 година тук е построена църквата "Свети Георги", която през 1977 година е разрушена по време на Врачанското земетресение. В 1999 г. кметството и читалището в Долни Вадин започват кампания за събиране на средства за нова църква. През 2000 г. митрополит Калиник Врачански осветява основите, а през 2007 година църквата вече е построена изцяло с дарения.


През 1900 година селото е имало 651жители, през 1965 са 1015, а днес- само 90. Причините за това са различни, обясни кметският наместник, Иван Спасов и уточни, че основната му цел е да поддържа нормални условия на живот в селото, дори в ненормалната обстановка, наложена от пандемията.


И явно успява, защото в Долни Вадин до момента няма заболели от COVID-19, няма дори хора под карантина. "Успяваме да се справим със ситуацията. Назначените по програма 6 човека към кметството разнасят храна на възрастните хора, помагат им в домакинството".


Иван Спасов е секретар на кметството в Долни Вадин, а след това и кметски наместник повече от 30 години. Добре познава както нуждите, така и радостите на местните жители. Познава всеки поотделно и знае, че с ниските земеделски пенсии им е трудно.

Съжалява, че тази година няма да се състои официалното отбелязване на Никулден, когато на брега на Дунав се събират с жители на съседното село Горни Вадин и правят курбан. Още повече, че и тази година рибата е била подсигурена предварително...

"Тук преди 4- 5 години, съвместно с другото село Горни Вадин, направихме една къщичка за книги на границата на двете села, а след това с едно дарение направихме беседка и издигнахме един 6-метров кръст. От три години там се събирахме на Никулден от двете населени места, на място готвехме рибената саламура в един голям казан, пържехме риба, опъвахме масите и празнувахме. Навън, на открито и на студа...

Нашите хора са все потомствени рибари. В нашия район на реката ловим всякаква риба и тук тя винаги е прясна. Нашите хора не слагат във фризера непочистена риба. Как да познаем старата ли? Ами като отвориш рибата и костите й започват да се отделят, значи рибата е стара. Ако пък трябва да се купи от щанда- гледаш хрилете. Те трябва да са червени, а не побелели. Слузта върху рибата се получава от много неща. Например ако е държана във фризер без да е изчистена предварително..."

"В нашия край Никулденския шаран се пълни традиционно с ориз", разкри тайната на местното приготвяне на основното ястие от празничната трапеза в Долни Вадин Анелия Радулова Спасова, секретар на местното читалище "Съзнание- 1927":


"В нашето семейство, което се състои само от рибари, го правим малко по-различно. Шарана го пълним с много лук, домашна лютеница, много джоджен и много орехи. Малко по-различна е плънката, но придава сладък вкус на шарана. Печем го във фурната, но преди това в тавата правим скара от лозови пръчки, на която поставяме рибата, а на дъното наливаме смес от бяло вино и вода, с която шаранът непрестанно се полива..."


Каква е тайната и на прочутата саламура от този край, какво предстои да се довърши от инфраструктурните обекти в селото, откъде местните се снабдяват с лекарства и къде в района се е намирал един от четирите моста над река Дунав още от древни времена, можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56