Сдружение "Закрилници" в Монтана помага за социалната интеграция и личностната реализация на деца, младежи, възрастни и семейства в неравностойно положение. Наскоро отвори малък цех, в който се сгъват кашони за опаковане на акумулатори. Социалното предприятие е в партньорството с Общината и с фирма "Монбат". В него работят трима младежи от защитено жилище в града.
Сдружението е създадено преди пет години, когато започва работа по програма за социално предприемачество. Моделът е насочен към конкретните потребности на уязвими групи, разказва председателят Милен Гечовски. Към социално предприемачество се насочват преди две години и половина, когато започват да правят сувенири. След това се насочват към пчеларството:
"Опитваме се да ангажираме тяхното ежедневие, като основната цел не е само те да получават пари. Това е краен продукт. Основната цел е да изграждаме навици, които те не са имали в ранното си детство, юношество и през целия им живот…Основата ни цел е да насочваме вниманието към това, което те могат, а не към техните дефицити."
Георги е един от младежите, които работят в цеха за сгъване на кашони в Монтана. Казва, че се надява да откриват още дейности. Радва се, че успява да се реализира в живота. Радва се на това, че вече работи и може да е самостоятелен. Със заплата си от цеха за сгъване на кашони си купил нов плазмен телевизор.
За социалното предприемачество, отношението ни към хората с интелектуални затруднения и промяната в мисленето разказва и Тони Тодоров. Освен социален работник, той е и консултант в работата по отглеждането на пчелина, но за хората с интелектуални затруднения е преди всичко приятел. Обяснява колко е важно за тях да получат внимание.
"Знаете ли колко е важно за тях да им отделиш малко време и да бъдеш равен с тях. Това е част от професионализма- умението да играеш с дистанцията, защото има и една граница, която не бива да се преминава, защото както Милен каза, ние не можем и трябва да сме тяхното семейство. Ние трябва само да ги подкрепяме като техни приятели, но в никакъв случай не можем да заменим семейството. Можем да се опитаме да компенсираме дефицитите от липсата му"-казва Тони Тодоров.
Двамата с Милен Гечовски наричат колеги младежите, с които работят.
"Не гледаме на тях като на хора с увреждания, а наблягаме на това, което те могат"- казва Милен Гечовски.
Чуйте звуковия файл!
Кога ще приключи строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я студенти от Пловдивския университет и техният преподавател по теология Ивелина Николова,..
Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..