Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Закрилници за хора с интелектуални затруднения в Монтана

Снимка: Сдружение Закрилници

Сдружение "Закрилници" в Монтана помага за социалната интеграция и личностната реализация на деца, младежи, възрастни и семейства в неравностойно положение. Наскоро отвори малък цех, в който се сгъват кашони за опаковане на акумулатори. Социалното предприятие е в партньорството с Общината и с фирма "Монбат". В него работят трима  младежи от защитено жилище в града. 


Сдружението е създадено преди  пет години, когато започва работа по програма за социално предприемачество. Моделът е насочен към конкретните потребности на уязвими групи, разказва председателят Милен Гечовски. Към социално предприемачество се насочват преди две години и половина, когато започват да правят сувенири. След това се насочват към пчеларството:


"Опитваме се да ангажираме тяхното ежедневие, като основната цел не е само те да получават пари. Това е краен продукт. Основната цел е да изграждаме навици, които те не са имали в ранното си детство, юношество и през целия им живот…Основата ни цел е да насочваме вниманието към това, което те могат, а не към техните дефицити."


Георги е един от младежите, които работят в цеха за сгъване на кашони в Монтана. Казва, че се надява да откриват още дейности. Радва се, че успява да се реализира в живота. Радва се на това, че вече работи и може да е самостоятелен. Със заплата си от цеха за сгъване на кашони си купил нов плазмен телевизор.


За социалното предприемачество, отношението ни към хората с интелектуални затруднения и промяната в мисленето разказва и Тони Тодоров. Освен социален работник, той е  и консултант в работата по отглеждането на пчелина, но за хората с интелектуални затруднения е преди всичко приятел. Обяснява колко е важно за тях да получат внимание.


"Знаете ли колко е важно за тях да им отделиш малко време и да бъдеш равен с тях. Това е част от професионализма- умението да играеш с дистанцията, защото има и една граница, която не бива да се преминава, защото както Милен каза, ние не можем и трябва да сме тяхното семейство. Ние трябва само да ги подкрепяме като техни приятели, но в никакъв случай не можем да заменим семейството. Можем да се опитаме да компенсираме дефицитите от липсата му"-казва Тони Тодоров.


Двамата с Милен Гечовски наричат колеги младежите, с които работят.


"Не гледаме на тях като на хора с увреждания, а наблягаме на това, което те могат"- казва Милен Гечовски.


Чуйте звуковия файл!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Колкото по-топла е атмосферата, толкова по-обилни са валежите

Климатът не е постоянно явление. Той е непрекъснато променящо се във времето и пространството природно явление. Ние сме в период на увеличаване на температурите в глобален мащаб. В това отношение България, Балканския полуостров и Европа не правят изключение, заяви климатологът проф. Георги Рачев. "И оттук всеки си прави изводи, които са му..

публикувано на 10.10.24 в 15:59

Еколог от Мездра маркира екопътеки

Борислав Леонкев е добре познат турист, треньор по планинарство, секретар на туристическото дружество в Мездра допреди 1997 година. И сега продължава да организира преходи, а от 2021 година маркира пътеки. Иска да свърже всички селища в община Мездра. "Имам около 20 пътеки готови- просичане, маркиране и ще правя един кръг, както е Ел..

публикувано на 10.10.24 в 15:55

Нов живот за стари дървета в Крайдунавския парк във Видин

Днес говорим за добрия пример или както се казва - как от нищо можем да направим нещо. Поводът за това са две изсъхнали дървета в Крайдунавския парк на Видин , в района на Художествената галерия. Каква е тяхната история ни разказва Емилиян Евтимов , директор на Общинско предприятие "Чистота, озеленяване и благоустройство": "В първото каре до..

публикувано на 10.10.24 в 14:27

Държавен архив-Видин отбелязва Деня на архивиста с изложба и почетен знак за Светлана Кръстева

"В Държавен архив Видин се осъществява подбор, комплектуване, регистриране, обработване, съхраняване и предоставяне за използване на определените за постоянно запазване документи, както и научно-методическото ръководство и контрол на организацията на работата с документите в деловодствата и учрежденските архиви, тяхното опазване и използване." Това..

публикувано на 10.10.24 в 13:30

В "Музикална зона" на 10 октомври 2024 слушаме Джузепе Верди

На 10 октомври се навършват 211 г. от рождението на италианския оперен композитор Джузепе Верди.  И до ден днешен музикално-сценичните му произведения са неизменна част от оперния репертоар, като повечето от тях се превръщат в шедьоври. Звучат арии и номера из оперите "Травиата", "Риголето", "Аида", "Набуко", "Дон Карлос", "Трубадур"...

публикувано на 10.10.24 в 09:00

Борислав Вълов – актьорът от Монтана, който покорява сцената и социалните мрежи

Днес ви срещам с Борислав Вълов , актьор и инфлуенсър от Монтана, по-известен в социалните мрежи като Ей Бо . Борислав е горд със своите корени от Северозападния край, като смята, че те са важна част от идентичността му и оказват влияние върху неговия характер. Завършил е природо-математическата гимназия в Монтана, но пътят му го отвежда..

публикувано на 09.10.24 в 17:30
Лъчезар Ошавков, художник

Документален филм разказва за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

Документален филм за музикалния период на големия български художник, роден във Видин и творящ в Париж, Лъчезар Ошавков , бе представен наскоро в София. Прожекцията на "Имало едно време в Париж" бе по повод завръщането на твореца в България и представянето на изложбата "70 години живопис". В документалната лента, редом с Лъчезар Ошавков,..

публикувано на 09.10.24 в 14:00