Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бъди човек" помогна на възрастни и самотно живеещи в Кула

Снимка: Радио ВИДИН

Доброволците от движение "Северозапазване" за трета поредна година дариха храни на възрастни и самотно живеещи хора от град Кула и селата в общината. Над 30 са дарителите в тазгодишната кампания "Бъди човек". Продуктите са събрани за по- малко от месец. При стройна организация започна товаренето на кашоните и разпределянето им по колите, за да бъдат закарани до домовете на хората

"В един кашон успяхме да съберем по един пакет боб, леща, захар, брашно, изпечен хляб има, картофи, малко плодове, олио, консерви, спагети. Каквото са дарявали хората. За радост успяхме да съберем количество, с което да помогнем на възрастните хора. 73 кашона успяхме да направим, 73 човека ще успеем да зарадваме днес", каза Пролетка Найденова от доброволците на кампанията "Бъди човек".

Екипът на Радио ВИДИН придружи доброволците в град Кула и селата Цар Петрово, Тополовец и Чичил. По домовете в Кула ни води Наско Цанов от "Северозапазване".

"Продукти има в кашона. Ние сме доволни. Тежко ми е , че си загубих унука", разплака се Милка Николова.

"Откъде пращат това", попита 95-годишната Лалка след като видя кашона. Живее сама.

"Живи и здрави да сте. Ето къде съм. Много ви благодаря, че сте дошле", посрещна ни в вътре в дома си Тотка Маркова. Жената се придвижва с проходилка и й е трудно ставането. 

"Благодаря ви много. Живи и здрави да сте, мамо. Аз ви не мознавам бе, момчета. Чакайте да ви почерпа", посрещна доброволците 85-годишната Стоянка.

"Как така се сетихте? Да сте живи и здрави. Сам живея. Аз съм доволен, щото съм се наживял... Да са ми живи и здрави децата", пожела си през новата година 83-годишният Иван.

73 кашона се товарят по колите на доброволците на два пъти. И всеки пътува да някое от населените места на община Кула- до осемте села и общинския център. На обяд се срещаме за по чаша кафе в пунка в Кула и за повторно товарене на колите с кашони. Разпределя ги по списък Надежда Иванова:

"Наблегнали сме на Кула. Имаме най- много хора- 25 човека. По селата са от 6 до 10- Големаново, Чичил, Извор махала, Старопатица, Тополовец, Цар Петрово, Коста Перчово и Полетковци... От миналата година има хора, които са починали и сме добавили нови хора... Тези срещи с хората лично на мен ми носят много сълзи. Те не разчитат на тези неща, които ще им занесем по никакъв начин, но щастието в очите им и сълзите на мен ми носят голямо щастие, че сме успели поне да им дадем малко щастие."

В Цар Петрово ни посреща Райна Иванова от пенсионерския клуб, за да ни води до къщите на най- нуждаещите се. Спираме първо в дома на 73-годишната Марийка. Сляпа е и от Италия се е върнала дъщеря й Цецка да я гледа, защото няма кой друг. Всяка година се радва, че са я уважили и младите хора са дошли с подаръци.

"Ей, сладури, вие ли сте?", с усмивка отваря вратата Божана Петрова. Живее сама, няма кой да й помага. 

"Ето, самичка съм. Я вземи, почерпи се. Това от кой е... Да сте живи и здрави. Господ да ви дава само добро", зарадва се и 78 годишната Виолета.

Еней Бранков е кметски наместник на село Тополовец. Посреща ни на центъра. Подготвил е списък на хората, които да получат кашона с хранителни продукти.

"Предимно са хора, които нямат отникъде нищо. Хора, които разчитат на социални помощи и стари хора, които никой не се грижи за тях. Почти няма с какво да посрещнат празниците", обясни Еней Бранков кои хора ще получат дарената храна.

Севестица Райнова живее с дъщеря си: "Трудно е. Това няма, онова няма, пари няма, работа няма. Тя е на социални..." 

Руска Денкова и съпругът и получават пенсии от по 200 и няколко лева. Дъщеря им е на социални помощи. Живеят с вересии:

"Да сте живи и здрави. С парите плащаме вересии, ток и вода, после почваме наново."

Последната спирка е село Чичил. Посрещна ни кметският наместник Цветомир Дамянов. Местните на него разчитат за всичко. До Чичил автобус не пътува.

"Няма да има автобус, нарушават се линии някакви. Няма да има възможност да се пусне никакъв превоз. 37 човека живеят в селото, възрастни. Ще помагате на бабите с най- ниски пенсии и най- възрастните."

Цветомир Дамянов ни води първо до къщата на 97-годишната баба Гина:

"Сега ма не боли нищо, ама си не можем, че съм се прибила. Какво да ви почерпим? Родила съм се на Гергьовден и са ме кръстили Гина. Таа градина я е обработвам", сочи ни двора баба Гина. На изпращане ни пожела: "Да сте живи и здрави да дойдете на мойте годин."

Пенка Велкова и съпругът й Велко живеят спокойно в Чичил. Къщата и дворът са чисти и поддържани. Имат син, който им помага:

"Здраве си пожелавам. Вие, децата ни, да сте здрави."

"Откъде сте, мамо, вие? А, от Кула. Да сте живи и здрави", отвори ни портата 88-годишната Вата. За новата година си пожела: "Да съм жива и здрава. Да не паднем на место, да не затрием децата." 

С обещание за нови срещи се разделиха доброволците от "Бъди човек" с хората, които посетиха. А те, освен от грижа имат нужда и от малко внимание, от време на време да има с кого да разменят по някоя дума. 

Още от кампанията "Бъди човек" на движение "Северозапазване" може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23