Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

130 години Драматичен театър Видин

Автор:
4
Снимка: Радио ВИДИН


Сградата на Драматичен Театър Видин е построена през 1891 г., което я прави първата сграда в България, построена специално за театър. За справка, сградата на Народния театър, който често наричат "първия театър", е завършена през 1907 година. 

Сградата във Видин е построена със средства, събирани от фонд "Постройка на театър "Вида", основан през 1887 г. от инициативен комитет. Първоначалният вътрешен изглед на залата наподобявал Миланската скала по своето разположение - с ложите и галерията. Местата над ложите в галерията били разположени амфитеатрално. Първият ред в галериите под балкона се състоял от 12 ложи - 6 отляво и 6 отдясно, а в средата, точно срещу сцената, била "централната" или "царската ложа". Във всяка ложа били поставени по 6 стола, а в "централната" - 12. Покривът на театъра бил стъклен, а осветлението било с газови лампи. 

Откриването на театъра е направено в навечерието на новата 1891 г. с общи покани за цялото видинско гражданство. 
За театъра и за спомените, свързани с него, както и за прекараните 35 години във видинския театър, от които 20 на директорския пост, разказва видинчанинът Петко Петков.
"69-та година като завърших тогава ВИТИЗ, сега НАТФИЗ (Висш институт за театрално изкуство “Кръстьо Сарафов”, който през 1995 година е преобразуван в академия и получава названието “Национална академия за театрално и филмово изкуство “Кръстьо Сарафов” - б.а.), първо бях разпределен като актьор в Бургас, но се намеси тогава Петър Младенов - светла му памет - и ме преразпределиха във Видин, и оттогава до 2000-та година постоянно бях във Видин. Най-знаково представление, поне за мен, беше "Напразните усилия на любовта" на Шекспир, за което имам и награда".
Петко Петков става директор на театъра през 1983 година и е на този пост до 2000-та година. След това, през 2008 е поканен отново да стане директор на театъра и остава на поста до 2011 година. От 2014 година до момента е част от трупата на Драматично-куклен театър Враца.
"Има един много интересен факт. Когато едно малко момченце отива на откриването на театъра, върви по улицата и пита дядо си "Дядо, чия е тази голяма сграда?" Те са евреи били - дядо му казва - "Както за нас е Синагогата, както за Българите е Църквата, а за Турците - Джамията, така за всички нас, за всички нас, е Театъра".
През 1919 г. в гр. Видин се установява професионална актьорска трупа от 16 драматични актьори, начело с режисьора Панталей Хранов, към които се присъединяват 9 души местни актьори-любители и трупата става 25 души - 8 жени и 17 мъже. През 1953 г. театърът е одържавен и до 1968 г. носи името Народен театър - Видин, а по-късно през периода 1969 - 1971 г. - Драматичен театър - Видин. С Указ на Министерския съвет през 1972 г. Драматичен театър - Видин се преименува в Драматичен театър - "Владимир Трандафилов" - Видин. Настоящето му име е  Драматичен театър "Вида". Тази година той навършва 130 години.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 5 януари 2025 година

Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..

публикувано на 05.01.25 в 13:30

Покайте се…!

Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..

публикувано на 05.01.25 в 08:00

800 лева дари кафе-книжарницата с кауза във Враца

През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..

публикувано на 03.01.25 в 17:00

Ще разрешим ли "загадката" на Оливър?

„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..

публикувано на 03.01.25 в 16:50

За дни дарители обзаведоха социален център в Мездра

Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..

публикувано на 03.01.25 в 16:41

Православен център във Видин дава втори шанс на зависими хора

Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите.  Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Дебора Йорданова превръща шапките в произведения на изкуството

Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..

публикувано на 03.01.25 в 16:00