Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Социалните мерки срещу COVID-19 в подкрепа на най-уязвимите - възрастните и хората с увреждания

Членовете на Европейски парламент гласуваха за приемане на програмата EU4Health на стойност 5,1 милиарда евро, което ще позволи на Европейския съюз да предложи по-ефективен отговор на бъдещи здравни кризи. Планът ще съдейства за укрепване на здравните системи и ще улесни достъпа на уязвимите хора до лекарства и медицински изделия. За хората с увреждания, особено в условията на криза, е важно и да запазят работните си места, ако имат такива. Едва 50% от тях сега имат възможност да работят. Евродепутатите призоваха за определяне на ясни насоки на ЕС, за да станат работните места по-достъпни и да се гарантират еднакви условия на труд. 

"Много хора с увреждания продължават да се сблъскват с пречки – например, когато търсят работа или използват обществения транспорт", подчерта по време на дебатите и комисарят по въпросите на равенството Хелена Дали и добави: "В подготовка сме на новата стратегия за хората с увреждания. Прилагането е пред нас. Нуждаем се да работим заедно с членове на обществото и представители на организации на хора с увреждания, чийто мнения и препоръки са ключови за успешното приложение."

Вече навсякъде официални институции, български и европейски неправителствени организации отчитат, че пандемията се отразява двойно по-зле на хората с увреждания, а още по-зле на тези с интелектуални затруднения, коментира Любка Александрова от Регионалното дружество за подкрепа на лица с умствени затруднения във Видин, председател на Българската асоциация за лица с интелектуални затруднения. Заради пандемията те са в изолация. Затруднен е достъп им до медицински услуги:

"Също така, поради изолацията, са в невъзможност да стигнат до образование, до работа също, а и до онлайн среда. Това, като че ли е толкова важно, защото в последно време всички преминахме в онлайн среда, хората с интелектуални  затруднения, а и с всякакви увреждания, доколко имат достъп до такава услуга, също. Знае ли се, колко от тях разполагат с дигитални устройства? Много от тях нямат достъп до интернет. Това се отразява и на изолацията, и на достъп дори да пазар. Колко хора са обучени и могат да правят онлайн покупки или да ползват онлайн услуги, ако въобще ги има и се предлагат? Това се отчита и на европейско ниво, и да, има доклади за последствията от условията на пандемия за  хората с увреждания.  Знаем, че в образованието училища преминаха в онлайн среда, но социалните услуги нямат такава възможност. Тези, които са резидентни, е абсолютно невъзможно да го правят от далече. Тези, които не са резидентни, повечето от тях нямат достъп да правят мобилна връзка с потребителите си, които са вкъщи. Това от друга страна по някакъв начин ограничава и достъпа им до социални услуги, които са от първостепенно значение за тях."

Има европейска стратегия "Съюз на равенство: за пълноценното приобщаване на хората с увреждания, където са очертани проблемите, но трябват и национални решения, обясни Любка Александрова. Заради пандемията  и риска от зараза, се налага хората с увреждания, включително и с интелектуални затруднения, които са работели, да останат у дома. Въпреки обявените "зелени коридори" за имунизации, ваксините включително и за тях не са достатъчни.

За обща европейска здравна политика, заради пандемията  призова по време на дискусиите в Европейския парламент Радан Кънев от групата на Европейската народна партия:

"Въпросът в крайна сметка е защо изобщо е нужна европейска здравна политика и отговорът е ясен - защото Европа диша през отворените си граници. Защото свободата на движението на хората, търговията, туризмът, културата, са основата на европейската икономика. Защото затворени в национални граници, противоречащи си национални законодателства и карантини, ние просто се задушаваме. Но аз ще посоча още един отговор. Именно защото Европа е отворено пространство, проблемът на един е проблем на всички. Проблемът на болните от хронични заболявания, е проблем, който се засилва десетократно от развитието на заразата. Ние всички знаем, че вирусните инфекции са пряко свързани с хроничните заболявания на целия континент и когато едно правителство не се справя със здравната криза, когато я експлоатира с предизборни цели, то застрашава не само своите граждани, но застрашава всеки европеец."

Европейският парламент прие програмата InvestEU, която ще генерира инвестиции на стойност 400 милиарда евро в целия Европейски съюз. С нея ще се стимулира устойчивото и стратегическо финансиране в основни сектори, включително здравеопазването и социалните проекти.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25